Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Zbulohet konitenti i përpirë nga Oqeani Indian

750 milion vite më parë, tera në planetin tonë ishte e përqendruar e gjitha në një vend. Kontinenti gjigant quhej Rodinia.

Me kalimin e viteve nisi ndarja që u thellua më tej për të mbërritur në gjendje e sotme ku Rodinia e dikurshme është e ndarë në shtatë kontinente; Europa, Amerika e Veriut, Amerika e Jugut, Azia, Afrika, Antarktika dhe Oqeania.

Në përpjekje për të zbardhur sa më shumë evolucionin e planetit tonë, sot shkencëtarët besojnë se kanë rënë në gjurmët e një kontinenti të përpirë nga ujërat e Oqeanit Indian. Bëhet fjalë për Mauritian që mendohet se është “mbytur” pas ndarjes së Indisë së sotme me Madagaskarin.

Para 750 milion vitesh India dhe Madagaskari ndaj vetëm nga Mauritia, ndërsa sot janë kilometra distancë larg.

Studiuesit mbërritën në këtë përfundim pas studimit të rërës në plazhet e Mauritusit. Mes tyre ata ranë në gjurmë të grimcave që i përkisnin një shpërthimi vullkanik që mendohet se ka ndodhur nëntë milion vite më parë.

Zbulimi është kryer nga një grup shkencëtarësh norvegjezë të udhëhequr nga profesori Trond Torsvik.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
ouuuu si ka mundsi tket ndodhur dicka e till e rrall por e pabesushme duket


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons