Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Alpinisti gjen nje thesar indian prej Fri 27 Sep 2013, 19:09

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Një i ri francez, adhurues i alpinizmit mbeti i shtangur kur në majë të Malit të Bardhë, mali më i lartë në Europën Perëndimore, gjeti një thesar me një vlerë që përllogaritet në rreth 280 mijë euro. Numri total i objekteve me vlerë të gjetura mes akullit dhe dëborës në mijëra metra lartësi shkon në rreth 100, mes tyre smeraldë, rubinë dhe safirë.

Dy avionë të kompanisë “Air India” janë rrëzuar në majat e Malit të Bardhë, njëri në vitin 1950 dhe tjetri në vitin 1960. Numri i viktimave në këto dy aksidente tragjike shkon përtej 100. Autoritetet franceze besojnë se thesari i gjetur i përket njërit prej pasagjerëve të këtyre dy avionëve.

“Mund të themi që alpinisti që bëri këtë gjetje është një njeri shumë i ndershëm. Ai e pa shumë mirë se cfarë kishte zbuluar. Ajo që kishte në duar ishte dicka me shumë vlerë. Por ai është një alpinist dhe kishte dëgjuar për historitë e dy përplasjeve në atë zonë dhe ndoshta nuk dëshironte të mbante dicka që i përkiste një personi të vdekur në ato aksidente, ndaj i dorëzoi”, deklaroi Sylvain Merly, kreu i xhandarmërisë lokale që mori në dorëzim gurët me vlerë.

Merly tha se thesari është gjetur në vendin e quajtur Bossons, ku shpesh në sipërfaqe ndër vite kanë dalë mbetjet nga dy avionët e “Air India”, përfshirë gazeta, letra, këpucë, copëza të avionit madje edhe mbetje njerëzore.

Autoritetet franceze thanë se kanë nisur kontaktet me autoritetet indiane për të parë mundësinë e identifikimit dhe rikthimit të thesarit në duart e familjarëve të viktimës. Nëse këta familjarë nuk gjenden, nën ligjet franceze, thesari i rikthehet alpinistit që i gjeti, emri i të cilit nuk bëhet publik.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Alpinisti gjen nje thesar indian prej Tue 01 Oct 2013, 17:26

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
cfar fati paska pass


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons