Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Foto të tmerrshme nga Oqeani Indian, anija copëtoi një balenë që po flinte…


Plagë vdekjeprurëse mori një balenë gjigande blu, si pasojë e “karambolit” me një anije transportuese, gjatë kohës që ajo ishte në gjumë. Balena pa jetë u gjet në sipërfaqe të detit, në Oqeanin Indian, në det të hapur pranë brigjeve jugore të Sri Lanka.

Gjithashtu, duket mjaft qartë pjesa ku është goditur balena.

Balena blu përbën një specie në zhdukje dhe numërohet në kenë mbetur gjithsej rreth 5.000 të tilla në gjithë botën.

Fotografitë i nxori zhytësi Tony Wu, i cili donte të ndërgjegjësonte njerëzit për plagët vdekjeprurëse që u shkaktojnë anijet balenave.

“Mesa duket, balena është goditur gjatë kohës që flinte në sipërfaqe të oqeanit. Për ne, balenat janë gjigande, por nëse i krahasojmë me një anije transportuese, ato nuk kanë asnjë shans për të shpëtuar, pas goditjeve të këtyre përmasave. Është një problem i madh, sidomos kur bëhet fjalë për vrasje të specieve që janë në zhdukje”, tha ai.

Sipas të dhënave jo zyrtare, mijëra balena, një pjesë e të cilave, edhe specie në zhdukje, janë vrarë nga anijet që transportojnë konteinera. Specialistët besojnë se shumica e këtyre rasteve nuk regjistrohen, pasi marinarët mund të mos e kuptojnë fare që anija e tyre ka goditur ndonjë qenie. “Është njësoj sikur një kamion të shtypë një flutur, nuk arrin dot ta kuptosh”, shpjegon //albobserver//
________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons