Forumi Kuq E Zi
Këshilla Mjekësore Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Këshilla Mjekësore Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Këshilla Mjekësore Empty Këshilla Mjekësore prej Thu 07 Feb 2013, 18:10

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Si te shmangni problemet e hipertensionit, zemre s,
kancerit, hollimit te kockave e shume se mundjeve te tjera, ke
shilla dhe sugjerime pe r parandalimin dhe kurimin tyre.
She ndeti fizik e mendor jane ato çka e be jne te plote trupin e
njeriut e vete jete n, por si ndikon aktiviteti fizik ne she ndetin
tone . Shqete simet qe shfaqen dhe shume ke shilla mjeke sore pe r
t’i shmangur ato. Recetat me te fundit qe japin mjeke t pe r te
shmangur shfaqjen e stresit, problemeve me zemre n, hipertensionin, se
mundjet e trurit e shume te tjera.

Si te pe rvete soni aleate t baze te mire qenies tuaj. Por dhe
ne ato raste kur dikush e shte prekur nga nje se mundje e caktuar,
ekzistojne procedura te thjeshta qe mund te ndiqen ne kushtet e
shte pise , te cilat ndihmojne ne mos pe rkeqe simin e gjendjes.Ke
shillat e pe rmbledhura ne numrin e sote m lidhen kryesisht me me nyre n
tone te te ushqyerit, si duhet te jete ajo, si dhe me zakonet e
pe rditshme rise qe nje njeri nuk duhet t’i harroje asnje here . Tipat, me nyrat dhe sugjerimet e me poshtme jane shpallur si
rezultat i nje ke rkimi disavjeçar ne kete fushe . Mbi kete studim e
shte punuar pe r rreth 30 vjet. Jane testuar shume njere z dhe te
kategorive te ndryshme. Sugjerimet qe jepen ke tu mund t’i zbatoni
ne jete n tuaj te pe rditshme pa asnje dyshim sepse ato nuk shfaqin
as probleme e as efekte ane sore. Mbi te gjitha ato bazohen ne ligje
te natyre s.
Ke shillat e mjekeve pe r te qene te she ndetshe m


Tipat me nyrat dhe sugjerimet e me poshtme
jane shpallur si rezultat i nje ke rkimi disavjeçar ne kete fushe .
Mbi kete studim e shte punuar pe r rreth 30 vjet. Jane testuar
shume njere z dhe te kategorive te ndryshme. Sugjerimet qe jepen ke
tu mund t’i zbatoni ne jete n tuaj te pe rditshme pa asnje dyshim
sepse ato nuk shfaqin as probleme e as efekte ane sore. Mbi te gjitha
ato bazohen ne ligje te natyre s.

1- Konsumoni me pak ushqim sesa jeni te uritur. Eksperimentet e realizuara kane treguar se jeta e nje personi i cili
ushqehet normalisht dhe pa e tepruar, duke reduktuar nje rin nga vaktet ne 40 pe r qind, dyfishohet.

2- Natyra na ka be re shume dhurata te arta. Shega pe rmban
minerale shume te re nde sishme dhe vitamina te domosdoshme pe r
trupin tone .

3- Mjalti i luleve e shte po ashtu nje dhurate e mrekullueshme e natyre s pe r te cilin organizmi yne ka nevoje .


4- Le ngu i arrave te kokosit sidomos i arre s se gjelbe r
te kokosit e shte nektari me i pasur me vitamina pe r trupin tone .

5- Shume vitamina esenciale gjenden ne fruta te tjera dhe
ndihmojne ne me nyre te paze vende sueshme ne kurimin dhe luftimin
e se mundjeve te zemre s apo edhe shume shqete simeve te tjera.

6- Bel, dhurata me madhe shtore e natyre s e dobishme pe r luftimin
e shume se mundjeve te stomakut apo te sistemit qe mbron tretjen e
ushqimit.

7- Konsumoni produkte vegjetariane dhe ushqime me fibra. Ne kete
kategori pe rfshihen te gjitha perimet dhe frutat, duke shmangur
ushqimet e skuqura dhe te yndyrshme.

8- Konsumoni te pakte n dy vakte ne dite , veçane risht pas pere ndimit te diellit apo nje dite te lodhshme pune.

9- Ushqimet cile sore me pe rmbajtje te larte vitaminash dhe le
nde te tjera ushqyese mbrojne she ndetin tuaj dhe zgjasin jete n.

10- Kujdesuni pe r veten duke pe rfshire dhe diete n tuaj ditore:
perime te ndryshme, fruta, shege , molle , limon, portokall, arra,
lajthi, bajame, kungull, etj.
11- Çdo dite e shte e
ke shillueshme qe te konsumohen ne te pakte n nje vakt produkte
te freske ta te gjelbe rta, si: spinaq, lake r, sallate jeshile, etj.
Ato ndihmojne ne normalizimin e qarkullimit te gjakut dhe ne
rregullimin e norme s se tensionit te gjakut.
12- Kungulli i verdhe dhe i pjekur mire pe rmban betakaroten e cila
gjendet edhe te karota dhe i jep energji te vazhdueshme zemre s.

13- Shmangni kafen dhe çajin. Ato pe rmbajne
substanca toksike te cilat de mtojne inde te ndryshme te organizimi
dhe sjellin munde site pe r vdekje te hershme. Çajit i
nevojiten rreth 6 ore pe r te shkate rruar metabolizmin e trupit dhe
pe r te shfaqur shqete sime te ndryshme pe r organizmin. Konsumimi i
vazhdueshe m i çajit dhe kafes thuhet se de mton qelizat e gjakut
koagulimin e tyre ne raste plagosjesh, dobe son nervat dhe shfaq
gjendje te shpeshta nervoziteti, si dhe dobe son kontrollimin nga truri
te shume funksioneve qe ndodhin ne trupin e njeriut.

14- Shmangni pe rdorimin e sheqerit sa me shume te jete e
mundur, sepse pe rdorimi i tij sjell aciditet, mbingopje te trupit me
karbohidrate dhe sheqerna, si dhe she ndoshje dhe kalim ne mbipeshe .

15- Mundohuni qe te pakte n nje dite ne jave te konsumoni vete m
fruta ne me nyre qe t’i be ni nje “shpe larje” sistemit tuaj te
tretjes.

16- Po ashtu nje dite ne jave konsumoni uje me
tepe r se zakonisht.

17- Nje dite ne muaj mundohuni te mos konsumoni fare uje .

18- Here pas here ne vend te kafes qe ju de mton pini uje te ngrohte .

19- Mbani gjithmone te nje jte n mase te gote s me te cile n
pini uje ne me nyre qe t’i jepni organizimit tuaj çdo here qe
pini uje te nje jte n sasi.

20- e shte mire qe uje te mos pihet menje here por pak nga pak me pushime te vogla.

21- Po ashtu tre here ne jave pini le ngje frutash te shtrydhura, si le ng limoni, portokalli, pjeshke, rrushi, karote, etj.

22- Nde rroni vajin qe pe rdorni pe r gatim ne se e vini re se ai nuk pe rmban lendet e nevojshme ushqyese.

23- Mos konsumoni kripe me shumice . Pe rdoreni ate sa me pak te
jete e mundur. Mos harroni se çdo produkt i krijuar nga natyra nuk e
shte i kripur ne shijen e tij, ai e shte zakonisht i e mbe l ose i
athe t. Po ashtu kripa gjendet te uji i detit i cili nuk rekomandohet
te pihet veç ne rasteve kur personi e shte i etur dhe nuk ka si te
veproje ndryshe.

24-Shtoni lakrat ne diete n tuaj ditore.
25- Konsumoni gjethet jeshile te spinaqit, sallate s;
pe r se mundjet e zemre s dhe diabetit.

26- Thjerre zat po ashtu jane te pasura me lende ushqyese si dhe pe rbe re s tonike te domosdoshme pe r organizmin.

27- Be rthamat e ndryshme te frutave jane te dobishme pe r force n muskulore dhe luftimin e diabetit.

28- Soja pe rmban 9 lloje vi vitaminash

29- produktet e drithe rave dhe veçane risht gruri produktet te cilat pe rmbajne vitamine n E dhe zgjasin jete n.

30- produktet e konservuara pe rmbajne le nde te ndryshme
ushqyese te cilat jane te rekomanduara pe r te ruajtur ne norme n
presionin e gjakut si dhe çrregullime te tjera qe mund te ndodhin
ne organizimin tone .

31- Vitamina komplekse B e shte nga me te pe rdorshmet dhe
efektive ne diete n suplementare dhe duhet te merret nga ushqimi juaj
i pe rditshe m. Ajo gjendet me shume tek farat e lakrave te kuqe.

32-Biokimiket ne kombinim nume r 28, pe rmbajne te 12 llojet e
kripe rave qe merren nga trupi gjithmone . e shte nje forcues i pe
rgjithshe m dhe duhet te merret pas ushqimit.

33- Marrja e pe rditshme e vitamine s C rrit veprimtarine dhe jete gjate sine e trupit.

34- Pjesa e te gjithave produkteve dietike shkakton ne disa raste se mundje prandaj pe rpiquni t’i shmangni ato.

35- Pjesa e te gjithave llojeve te produkteve te
ere zave mund te shkaktoje se mundje te sistemit
kardiovaskular.

36- Trupi i njeriut e shte si nje makineri qe duhet te jete
gjithmone ne le vizje pe r kete nevojitet ste rvitje dhe joga.

37- Lubrifikues – Le vizjet e ste rvitjes jane ne lakueshme ri me
le vizjen e trupit, zmadhimi i tyre rrite qarkullimin dhe lakueshme
rine .

38- Karrikimi i baterise . Rrezet e sistemi nervore jane si nje
bateri e trupit dhe ndihmon hapjen e poreve te le kure s dhe ajrosjen e
tyre gjate le vizjes.

39- Sistemi i ftohe s. Çlodhja furnizon freskine e trupit.

40- le nde djege se nje diete e duhur, ushqimi, aje r, uje dhe drita e diellit she rbejne si karburant pe r trupin.

41- Shofer i ekuilibruar. Mendja e shte shoferi i trupit. Ajo mund
te ekuilibrohet dhe kontrollohet me ane te meditimit dhe pe
rqendrimit.

42- Beni rregullisht ushtrime te lehta.

43- Mos be ni ushtrime te lodhshme siç e shte vrapimi i shpejte, sepse ato rrisin ritmin e metabolizmit te trupit tuaj.

44- Ecja e lehte e shte ushtrimi me i mire pe r te mbajtur ne n kontroll diabetin dhe problemet e zemre s.

45- Duke jetuar ne nje vend te ftohte (ne larte site e
kodrave), ritmi i metabolizmit te trupit ulet dhe mosha e jetese
rritet.

46- Fryme marrja e thelle dhe mbajtja e saj pe r pak kohe ndihmon ne rritje e jete gjate sise se personit.

47- Ritmi normal i fryme marrjes sone p.sh. fryme marrja,
mbajtja e fryme s dhe nxjerrja duhet te jeta 1:4:2.

48- Mbajeni trupin drejt

49- Pe rpiquni te merrni, fryme me ane n e majte te hunde s gjate dite s, dhe me ane n e djathte te hunde s gjate nate s

50- Organet tona te brendshme
jane po aq te re nde sishme sa organet tona te jashtme pe r te na
mbajtur te shendetshme, keshtu qe pe r te mbajtur me lçine ,
stomakun dhe mushke rite ne gjendje te she ndetshme ecja pe rditshme
ne me ngjes dhe ne mbre mje e shte shume thelbe sore.
51- e shte e mundur qe problemet e zemre s te she rohen duke mos
pe rdorur aspak vaj apo terapi, vete m duke ngre ne perime te ziera
duke praktikuar ke shtu me joge dhe duke be re nje jete pa strese.

52- E re nde sishme e shte mendja temperamenti dhe me nyra e jetese s.

53- S’ka joga me te re nde sishme se kontrolli i mendjes.

54- Mbajeni mendjen te ze ne dhe aktive me shume pune fizike.

55- Jini te lumtur dhe te qete shmangeni zeme rimin dhe temperamenti shpe rthyes.

56- Tensioni i larte harresa dhe procesi i plakjes mund te kontrollohet dhe procesi i plakjes nga meditimi.

57- Vazhdoni te ke naqni mendjen tuaj ne rast te problemeve me she ndetin.

58- Merreni jete n si ju vjen, mos u shqete soni nga uljet dhe
ngritjet e jete s. Hani dhe pini ne me nyre te moderuar kini besim
punoni shume dhe aplikoni zakonin e te fjeturit shpejt dhe te
zgjuarit here t.

59- Nje studim i kryer ne Japoni
zbuloi qe shume prej personave qe jetojne prej nje shekulli kane
pasur si pune te tyre kryesore bujqe sise apo jane marre me
pyjet.
Efekte pozitive dhe negative te kafese ne organizmin e njeriut
Konsumatore t e kafese ende nuk jane te qarte ne se kafeja ka
efekte pozitive apo negative ne she ndetin e tyre. Kjo pasi studime
te ndryshme gjate viteve kane dhe ne edhe rezultate te ndryshme,
madje shpeshhere edhe kontradiktore. Nje artikull i publikuar disa
dite nga e pe rditshmja amerikane “New York Times” tregon mbi ke to
studime, mitet ekzistuese rreth kafese , dhe efektet e saj ne
organizmin e njeriut. A ka munde si qe ke to kontradikta pe r kafene
dhe kafeine n te jene te drejta? Pe rgjigjja e shte po, pasi kafeja
dhe çaji, mbi te gjitha kane ne pe rbe rjen e tyre kimikate te
ndryshme, te cilat mund te ndikojne ne forma e me nyra te ndryshme
ne she ndetin e njeriut.
60- Hidratimi
Pe r nje kohe te gjate tek njere zit dhe nje grup mjeke sh mbizote
ronte mendim,i se kafeja dhe kafeina ishin diuretike. Por studimet e
kryera vitet me te fundit treguan se njere zit te cile t konsumojne
deri ne 550 miligrame kafeine ne dite prodhojne urine po aq sa
ata persona te cile t nuk marrin kafeine . Por konsumimi i kafeine s
mbi 575 miligrame , kthehet ne diuretike. Ke shtu ne se ju konsumoni
rreth 330 miligrame kafeine ne dite , nuk do ju duhet te urinoni me
tepe r se ne rastin kur do te pinit 400 mililitra uje . Personat te
cile t konsumojne nje sasi te caktuar kafeine brenda dozave te
lejuara, jane te hidratuar, dhe ashtu si uji, ndihmon ne nevojat e
organizmit pe r le ngje.
61- Se mundjet e zemres
Paciente t qe kane probleme me zemre n, sidomos ata qe kane
presionin e larte te gjakut, duhet te konsumojne ne nje mase te
caktuar kafene dhe kafeine n, pasi njihen efektet e saj stimuluese.
Por studimet e kryera 10 vitet e fundit ne mbi 400 000 persona treguan
se rastet e se mundjeve e zemre s nuk tregojne rritje te njere zit
te cile t vazhdojne te konsumojne kafen e me ngjesit, me apo pa
kafeine . “Kunde rshti qe duhen besuar”, pe rfundojne kardiologe t e
Universitetit te Kalifornise , ne San Francisko. Evidencat tregojne
se kafeja dhe kafeina e konsumuar ne sasi te caktuara rrit rrezikun
pe r shfaqjen e problemeve te zemre s, atakut kardiak, vdekja e
hershme apo edhe prishje e ritmit te zemre s. Por ne fakt tek 27 000
gra te studiuara ne 15 vjet ne qendre n e Studimeve te she ndetit
te gruas ne Iowa, rezultoi se grate qe pinin nje deri ne tre kafe
ne dite reduktonin ne 24 pe r qind rrezikun e problemeve
kardiovaskulare.
62- Hipertensioni
Kafeina shkakton nje rritje te lehte dhe te pe rkohshme te
presionit te gjakut. Por studimi i realizuar tek disa 15 000 femra,
tregoi se grate te cilat konsumonin kafe me apo pa kafeine pe r nje
dekade ishin nje lloj te predispozuarat shfaqnin shenja
hipertensioni si grate qe nuk konsumonin kafe. Nje studim i John
Hopkins tek 3 000 meshkuj tregoi se ndikimi i kafes dhe kafeine s ne
shfaqjen e hipertensionin ishte shume i ule t.
63- Kanceri
Ne vitin 1981 ne Harvard u tha se konkluzionet e nje studimi
tregonin rrezikun e larte qe sillte konsumimi i kafese ne shfaqjen e
kancerit ne pankreas. Por konsumimi i kafese ka vazhduar gjithnje e
me tepe r dhe studimet e me tejshme treguan se duhani dhe kafeja
ndikonte ne zhvillimin e kancerit.
64- Hollimi i kockave
Disa studime te viteve te kaluara thane se konsumimi i kafese
shkaktonte hollimin e kockave dhe frakturat. Por studimet e me vonshme
treguan se kafeja ndikonte vete n ne nje nivel te ule t reduktimi
te pe rvete simit te kalciumit nga organizmi, dhe nuk ndikonte ne
sekretimin e kalciumit. Doktor Robert Heaney nga Universiteti Creighton
thote se efektet negative te kafeine s tek kalciumi mund te
kompensohen me dy luge gjelle qume sht. Ai mendon se personat te cile
t konsumojne kafen dhe çajin, nuk duhet te shqete sohen duke menduar
se kafeina ndikon negativisht ne kockat e tyre.
65- Humbja ne peshe
Ky e shte nje zhge njim. Konsumimi i kafese rrit dhe shpejton
metabolizmin. Nje studim i realizuar nga profesionaliste t tek 58 000
persona gjate 12 vjete ve treguan se tek te dyja sekset, edhe te
femrat edhe te meshkujt te cile t shtonin nivelin e konsumimit te
kafeine s shtonin ne peshe , dhe nuk pe sonin aspak re nie.
66- Efektet pozitive te kafese ne trupin e njeriut
Mbe rrijne lajme te mira pe r ata qe konsumojne rregullisht kafene
. Ajo madje ke shillohet si nje terapi e mire edhe pe r nje se re
se mundjesh, pe rfshi ate te zemre s, por mos u çudisni, edhe pe r fe
mije t. Por, nuk e shte e ke shillueshme pe r grate shtatze na dhe
ata me ulcere ne stomak. “Kafeja, -thote nje prej dietologe ve me
te njohur te Italise , – te be n mire , ju, ashtu edhe fe mije ve.”
“Harrojini njoftimet frike suese”, thote dietologia Chiara Trombeti, e
institutit Humanitas Gavazeni ne periferi te Milanos. Ka arsye te
she ndosha shkencore pe r ta ge zuar ekspresin e me ngjesit pa u shqete
suar pe r pasojat negative ndaj she ndetit.


Te dhe na shkencore
Kafeja pe rmban tanine dhe antioksidante, qe jane te mire pe r
zemre n dhe arteriet. Kafeja mund te lehte soje dhimbjet e koke s.
Ajo e shte e mire pe r me lçine dhe mund te ndihmoje ne
parandalimin e cirroze s dhe gure ve ne veshka. Dhe kafeina ne kafe
mund te zvoge loje rrezikun e krizave te astme s dhe ndihmon ne pe
rmire simin e qarkullimit brenda zemre s. Por nuk mund te mohohet se
kafeja nuk e shte e mire pe r te gjithe . Ne se pi me shume se
ç’duhet mund t’iu be je nervoze , mund te shkaktoje shpejtim te
rrahjeve te zemre s dhe dridhje te duarve. Grate shtatze na, te se
mure t me zeme r dhe ata qe vuajne me ulcera ne stomak zakonisht ke
shillohen ta shmangin kafene . Dr.Trombeti thote se asnje nuk duhet
te pije me shume se 3-4 filxhane ne dite .
Kafeja ndikon mire pe r:
- zemre n e arteriet
- dhimbjet e koke s
- me lçine
- cirroze n
- gure t ne veshka
- astme n

67- Mangani largon depresioni
Stimulimi i qelizave te trurit me ndihme te impulseve te shpejta
magnetike nuk e shte veprim i rrezikshe m dhe do te mund te ishte
nje ndihmese e madhe ne lufte n kunde r depresionit, e shte pe
rfundimi i nje hulumtimi te ri i cili e shte publikuar ne SHBA.

Studimi i ri do te mund te ishte me interes pe r 20 deri ne 40 pe
r qind te paciente ve, me te cile t nuk jane te arritur rezultate
te ke naqshme ne she rimin me ane te kombinimit te anti-depresive
ve dhe psikoterapise , apo tek ata qe refuzojne te marrin ilaçe pe r
te she ruar ke te se mundje.
“Ky hulumtim e shte de shmi e re e efektshme rise te stimulimit
magnetik ne she rimin e depresionit”, vlere son redaktori pe rgjegje s
i reviste s se njohur, Biological Psychiatry, John Krystal, i cili ka
publikuar artikullin pe r ke te studim.

Teknika e stimulimit magnetik pe rtej kafke s ka te be je me
stimulimin e mbe shtjelle sit te trurit me nje bobine magnetike, e
cila vendoset ne skalpin e pacientit dhe krijon fushe magnetike.
Edhe ne studimet e me hershme e shte de shmuar qe magnetet mund te forcojne afte site mendore.
Hulumtimi e shte kryer pe r ne nte jave rresht me 325 paciente ne Kanada, Australi dhe Shtete te Bashkuara te Amerike s.

68- Hipertensioni
Presioni i gjakut lidhet me force n e shtytjes se fluksit te gjakut
mbi muret e ene ve te gjakut. Zemra pompon gjakun ne pe r sistemin
arterial sistem i cili shpe rndan gjakun neper gjithe indet e
organizmit. Presioni i larte i gjakut i thirrur ndryshe edhe si
hipertension e shte nje patologji kardiovaskulare e rrezikshme pasi
detyron miokardin te punoje me me ve shtire si, dhe çon ne ndryshime
cile sore te ene ve te gjakut drejt arteroskleroze s. Ka stadifikime
te ndryshme pe r sa i pe rket ndarjes se presionit te gjakut ne
kategori apo stade te caktuara, por me i pranueshmi e shte ky i me
poshtmi:
Normal i barabarte a me i ule t nga 120/80 mmHg
Prehipertension -120-139/80-89 mmHg
Hipertension stadi I – 140-159/80-89mmHg
Hipertension stadi II – > 160/90-99mmHg
SHKAQET
Nuk njihen ne me nyre te qarte shkaqet e hipertensionit. Shume
faktore te thirrur si faktore risku luajne nje rol te re nde
sishe m ne shfaqjen e patologjise , disa nga ke to jane :


FAKTORI GJENETIK
-Obeziteti
-Re nia e aktivitetit fizik
-Dieta e ngarkuar me kripe ra
-Alkooli
-Stresi
-Mosha
-Shenjat

Nuk ka ndonje shenje specifike te lidhur direkt me hipertensionin,
ose me mire te themi qe shenjat nganje here mungojne ose shfaqen
ne rritje te shprehura te presionit te gjakut. Personi i prekur
mund te ndihet mire ne nje hipertension ekzistues, dhe ai mund te
zbulohet ne pe rmjet nje ekzaminimi rutine. Te tjere mund te
ankohen nga dhimbje koke, zhurme ne veshe, miza para sysh, lodhje, ve
shtire si ne fryme marrje, ke putje, ndjesia e rrahjeve te zemre s,
rrahje te parregullta zemre (ekstrasistola), prania e gjakut ne urine
, dhimbje te forta gjoksi, etj.

Me te predispozuar pe r te zhvilluar hipertension jane personat qe :
-Kane persona te afe rm qe vuajne nga nje patologji e tille .
-Grate shtatze na.
-Grate te cilat jane ne n mjekim hormonal (te cilat marrin kontraceptive).
-Popullsia mbi 35 vjeç.
-Personat mbipeshe.
-Personat qe kane nje stil jetese inaktive, jete sedentare.
-Duhanpire sit.

Keshilla pe r te shmangur hipertensionin
Pacientet me hipertension te stadit I mund te kene avantazhe nga
trajtimi medikamentoz. Medikamenti i zgjedhur ne ke to raste duhet te
jete nje diuretik tiazidik, ndoshta i shoqe ruar me nje medikament
te nje klase tjete r. Diuretiket kane demonstruar te jene efikas
ne parandalimin e komplikacioneve kardiovaskulare te hipertensionit.
Motivimi i pacienteve e shte nje element themeltar pe r suksesin e
strategjise terapeutike se duhur. Ndryshimi i stilit te jete s
redukton presionin e gjakut dhe favorizon efikasitetin e terapise
anti-hipertensive. Ja disa ke shilla pe r te rikthyer ne normalitet
vlerat e tensionit arterial.

69- Reduktimi i peshe s trupore
Objektivi e shte te mbahet nje indeks i mase s trupore (BMI) mes
18,5 dhe 24,9 kg/m (2). Pe r çdo 10 kg te reduktuara ka nje ulje te
presionit qe varion nga 5-20mmHG.

70- Adoptimi i diete s DASH
Konsumimi i nje diete te pasur me fruta, perime dhe pe rmbajtje te
ulet yndyrash mund te çoje ne uljen e presionit prej 8-14 mmHg.

Reduktimi i kripe s ne diete
Reduktimi i pe rmbajtjes se kripe s ne diete n ditore ne jo me
shume se 100mmol/die (= 6 g klorur natriumi) mund te ule vlerat e
presionit prej 2-8 mmHg.

71- Aktiviteti fizik
Nje aktivitet fizik aerobik, siç psh. ecja normale pe r te pakte n 30
minuta ne dite, çon ne nje ulje te presionit prej 4-9mmHg.

72- Moderimi i marrjes se alkoolit
Limitimi i konsumit te alkoolit ne jo me shume se dy gota pije
alkoolike ne dite (birre, vere ) pe r burrat dhe prej nje gote tek
femrat, (pe r personal me peshe trupore te ulet, normale), mund te
çoje ne uljen e shifrave te presionit arterial prej 2-4 mmHg.

Me nyrat e shfaqjes se hipertensionit dhe sintomat
Pe r shkak te ndikimit te faktore ve qe nxisin hipertensionin tek
secili individ niveli i larte i tensionit arterial mund te shfaqet
ne forma te ndryshme dhe intensitet te ndryshme.

73- Kriza Hipertensive
Kur presioni i gjakut arin nje nivel kritik te rritjes mund te
ndodhin de mtime te organeve. Presioni i rritur i gjakut shoqe ruar me
de mtime progresive te organeve pasoje e hipertensionit, referohet
apo njihet si krize hipretensive. Kiza hipertensive pe rfshin nje
game problemesh qe kane te be jne me urgjence n hipertensive,
kriza e ve rtete hipertensive.

74- Urgjenca hipertensive
Kur presioni i gjakut rritet ne shifra te larta, por nuk ka de mtime
organore si pasoje e ke saj rritje dhe shifrat e presionit te gjakut
rritjes, mund te ndodhin mund te sillen ne norme de mtime te
organeve, apo afe r saj lehte sisht brenda disa ore sh me medikamente
antihipertensive ate here flasim pe r urgjence hipertensive.

75- Emergjenca hipertensive
Ne se nje apo me shume organe de mtohen nga rritja e presionit te
gjakut kemi te be jme me nje emergjence hipertensive. De mtimi
organore te shoqe ruar ne nje emergjence hipertensive mund te pe
rfshijne : Ndryshimin ne statusi mental siç konfuzion apo koma
pamjafte shme ri te zemre s angina pectoris, le ngje ne pulmone, atak
kardiak, eklampsia. Fatmire sisht emergjenca hypertensive e shte e
rralle . Kur ndodh ajo e shte pasoje e nje mosndjekje te HTA-se pe r
nje periudhe te gjate ose e nje mjekimi jo korrekt.

SIMPTOMAT E KRIZES HIPERTESIVE:
Dhimbje koke
Kontraktura-konvulsione
Dhimbje gjoksi
Ve shtire si ne fryme marrje

76- HAPJA E GOJE SNA MBAN ZGJUAR
Psikologe t qe i kane pe rcjelle 44 pjese marre s ne studim, kane
konstatuar se hapja e goje s i munde son ajrin e ftohte qe te te
depe rtoje deri ne tru, duke i ndihmuar atij qe te mbetet “i
zgjuar”. Krahas ke saj, studimi, rezultatet e te cilit i ka publikuar
revista shkencore “Evolutionary Psychology”, sugjeron qe ne e hapim
goje n kur kete e be n dikush afe r nesh, pe r shkak se kjo bazohet
ne format e sjelljes qe i munde sojne grupit qe te mbetet zgjuar,
kur i kanoset ndonje rrezik. e shte i zakonshe m mendimi se njere zit
e hapin goje n sepse ju nevojitet me shume oksigjen, por ne kete
studim, e shte pare qe ndryshimi i nivelit te oksigjenit dhe
dioksidit te karbonit ne gjak, nuk rezulton me ndonje ndikim ne
hapjen e goje s. Shkence taret amerikane kane konstatuar se fryme
marrja me ane te hunde s, de rgon sasi shtese te ajrit te ftohte
ne drejtim te trurit, duke e zvoge luar ke shtu nevoje n pe r hapjen e
goje s.

Dushi ndihmon qarkullimin e gjakut
Disave u pe lqen qe te be jne dush me uje te ftohte, e disa te
tjere ve me te vaket, e disa edhe me te nxehte . Nga temperatura e
ujit nga 18 deri 37 grade celsius. Varet ne se dushi do t’ju
freskoje apo do t’ju relaksoje . Zgjidheni temperature n ideale

77- Dushi i ftohe t per tu zgjuar
Filloni dushin me uje te vake t, e pastaj dale ngadale uleni
temperature n derisa uji te behet plote sisht i ftohte. Filloni nga ke
mbe t dhe shkoni lart. Nje dush i tille e shpejton ritmin e zemre s
dhe e pe rmire son qarkullimin. e shte ideal pe r me ngjes, kurse ne
mbre mje duhet te be het vete m ne se duhet te rrini zgjuar deri nate
n vone .

78- Uji i vake t pe r nje forme te mire
Dushi me uji te vake t e shte i ke ndshe m si ne me ngjes, po ashtu
edhe ne mbre mje. Pe r nje fillim te mire te nje dite te re,
ideal e shte dushi me uje qe ka temperature 30 deri 32
Grade. Ai e stimulon organizmin, por nuk shkakton shok, e pe rshpejton
metabolizmin dhe qarkullimin dhe e largon ndjenje n e peshe s ne ke
mbe. Dushi i tille i be re ne mbre mje, para darke, do t’ju freskoje
pa ndikuar ne mbare vajtjen e gjumit tuaj. Ky dush preferohet edhe
gjate dite s, ne rast se lodheni shume .

79- Dushi me uje te nxehte pe r relaksim
Dushi me uje te nxehte nuk ke rkon kurrfare angazhimi shtese te
organizmit, meqe nuk ulet temperatura e tij. Fillojeni dushin me uje
te nxehte, deri ne 37 grade. Ne mbre mje, ky dush sjell qete si,
kurse ne me ngjes siguron nje zgjim te ngadalshe m. Ka te ngjare
qe , pas qe keni be re dush me uje te nxehte ne me ngjes, te re
dite n te jeni i pe rgjumur. Pe r ta evituar kete , pe rfundojeni
dushin duke spe rkatur duar dhe ke mbe t me uje te vake t.

Helmimet nga ushqimi ne stine n e veres
Gjate vere s ka shume faktore qe e rrisin rrezikun nga helmimi me
ushqim, siç jane prishja me e shpejt e ushqimeve, insektet, pe
rgatitja johigjienike e ushqimit, etj. Ja disa ke shilla qe t’i kaloni
pushimet verore pa u helmuar me ushqim:

80- Shikojeni afatin e qe ndrueshme rise se produkteve ushqimore.
Ne se ushqimi duket i prishur, apo ne se ka ere te keqe, me mire
mos rrezikoni, edhe ne se nuk i ka kaluar ende afati.

81- Mundimi, vjellja, dhimbja e barkut, barkqitja dhe
temperatura e ngritur jane shenja qe shfaqe n te helmimet me ushqim.
Paraqiten 1-36 ore pas ngre nies se ushqimit te prishur.

82- Ushqimi ne konserva te mbyllura hermetikisgr mund te
ruhen ne temperature n e dhome s. Por, pas hapjes hajeni menje here
apo ta vendosni ne frigorifer.

83- Evitojeni ruajtjen e ushqimeve te mbetura gjate vere
s, ngase aty shumohen shume shpejt baktere. Ato e shte rrezik qe te
ruhen edhe ne frigorifer afe r ushqimeve te freske ta.

84- Ushqimet e freskat ruajini vete m ne frigorifer pasi temperaturat e larta favorizojne bakteret sidomos salmonelle n.

85- Mishi i papjekur, peshku e bile edhe perimet mund te pe
rmbajne baktere qe do ti kontaminojne ushqimet e tjera ne
frigorifer.

86- Para dhe pas pe rgatitjes se ushqimit lajini mire duart.

87- Sporti dhe kafeina u mbrojne nga kanceri i lekures
Ushtrimet e pe rditshme trupore dhe konsumi i nje sasie te matur te
kafese paraqesin mbrojtjen nga kanceri i le kure s te shkaktuar nga
rrezet e diellit, thone rezultate e studimit te publikuar ne reviste
n profesionale “Proceedings for the Nationale Academy of Sciences”
(PNAS). Sipas studimit qe kane be re shkence tare t nga Universiteti
“Rutgers” ne Nju Xhersi, kjo ka te be je me pengimin e efektit
kancerogjen te rrezeve ultraviolete B (UVB), pjese pe rbe re se e
rrezeve te dellit. Sipas rezultateve te institutit shtete ror pe r
hulumtimin e zhvillimin te kancerit, kanceri i le kure s i shkaktuar
si rezultat i ekspozimit te tepruar ne diell e shte forma me e
shpeshte e kancerit ne SHBA, me shume se 1 milione raste te reja
ne vit. Ke ta shkencore kane konstatuar te minjte laboratike se
ushtrimet e pe rditshme trupore te kombinuara me sasi te matur te
kafeine s e arrijne efektin e dobishe m duke munde suar shkate rrimin e
qelizave prekanceroze qe kane ADN te de mtuar nga rrezet UVB. Nje
ri grup te minjve i ishte dhe ne uje i pe rzier me kafeine kurse
grupi i dyte i minjve detyrohej te be nte aktivitet fizik. Minjte e
grupit te trete be ni ne edhe te pare edhe te dyte n. Minjte e
grupit te kate rt nuk be nin ushtrime as nuk merrnin uje me kafetine .
Mijte e te gjitha grupeve ishin rrezatuar me rreze te de mshme UVB.
Te minjte e grupit qe edhe ushtroheshin edhe merrnin kafeine ishin
para shkate rrimit te qelizave prekanceroze, ne dallim nga tri
grupet e tjera qe kishin rezultate te dobe ta.

88- Si dhe pse krijohet celuliti
Celuliti e shte nje lloj indi dhjamor ne shtrese n e ne nle kure s
qe pe rmban tufa indi i lidhor. Ka dy lloje kryesore te celulitit.
Celuliti i forte ose solid zakonisht gjendet tek grate aktive si:
balerina, atletet etj. Ky lloj, celuliti e shte i vshtire te
eliminohet, sepse nuk largohet kollaj nga trupi. Nga ana tjete r, ne
disa raste e shte i ve shtire dhe te diktohet, sepse ngjitet direkt me
muskulin. Celuliti i shkrifet nuk e shte aq i pe rqendruar dhe e
shte me i dukshe m se celuliti solid. Zakonisht gjende ne zona te me
dha, e shte i le vizshe m dhe mund te shkaktoje atoni muskulore.
Edhe pse me i dukshe m celuliti i shkrifet mund te eliminohet me lehte
sisht.
Kush preket nga celuliti

Zakonisht, jane grate ato qe preken me shume nga celuliti. Ai
fillon te shfaqe t tek vajzat rreth moshe s 14-vjeç dhe rritet si
rezultat i hollimit dhe rishpe rndarjes se shtrese s se le kure s
mekalimin e moshes. Celuliti zakonisht formohet te grate pas lindjes
dhe tek ato qe marrin i kontraceptive orale, sepse sistemi i
eliminimit nuk mund te pe rballoje fluksinfluksin tepe r te madh te
estrogjeneve ne trup. Ai mund te zhvillohet edhe pas traumave
aksidentale qe de mtojne sistemin e qarkullimit te gjakut ose tek ato
qe be jne jete pasive. Shume rralle celuliti mund te formohet
edhe te meshkujt kjo sepse rrjeti i tyre qelizave yndyrore e shte ne
thelle si te le kure s.

SHKAKTARET E CELULITIT
1. Dietat jane te de mshme dhe gjithmone krijojne shtresa dhjamore ne trupin e femrave.
2. Stresi be n qe muskujt dhe indi dhjamor te trashen.
3. Trashe gimia e shte gjithmone faktor pe r formimin e celulitit.
4. Duhani edhe ne rast se nje shkon ne paleste r, gjithmone e shte e rrezikuar nga celuliti ne rast se pi duhan.
5. Uji. Marrja e pamjaftueshme e ujit formon celulitin.
6. Mungesa e ushtrimeve. e shte e ke shillueshme qe pese here ne jave te be hen ushtrime nga 20 minuta.

89- TRAJTIMI ANTCELULIT
Nuk mund ti ne nshtrohesh ke saj terapie ne rastet kur vuan nga zemra,
organet e fryme marrjes , diabet, varicet, me lçi kronike, epilepsi,
puçrra masive, le kura e shte e de mtuar, shtatze nia, gjate ciklit
menstrual, kur ke plage te pashe ruara plote sisht ne le kure menje
here pas nde rhyrjes kirurgjikale etj. Pe r te pasur rezultatin e de
shiruat, duhet te kemi parasysh rregullin e hekurt te bashke punimit
me specialistin. Ky trajtim e shte i thjeshte i pranueshe m dhe
relaksues. Humbja e peshe s behet gradualisht, pa shkaktuar efekte ane
sor. e shte e re nde sishme qe te konceptojme faktin qe kemi te
be jme me bilanc energjetik dhe gjate terapise nuk duhet te shkelim
limitet e kalorive te marra. Duhet hequr dore nga konsumimi i
ushqimeve te trajtuara ne vaj te nxehte , pasi ke to produkte
shkaktojne ve shtire si ne tretje.

90- Duhani dhe luhatja e peshes
Ushtrimet jane aleati me i mire i atij qe le duhanin, sepse pengon
shtimin e peshe s largon tensionin dhe dyfishon munde sine pe r
sukses. Frika nga shtimi i shpejte i peshe s e shte nje ra nga
pengesat kryesore ne nde rprerjen e pirjes se duhanit mire po. sipas
statistikave nje e treta e pire sve te duhanit pas nde rprerjes se
tij nuk e fitojne as nje grame ne peshe, nde rsa te tjere t
mesatarisht fitojne deri ne tri kilograme ne peshe. Mire po ne se
ne te nje jte n kohe me le nien e duhanit fillon te merreni me
ushtrime, kjo do t’iu ndihmoje qe te mbani peshe n ne normalitet.
Studimi amerikan gjithashtu ka treguar se ushtrimet dyfishojne gjasat
pe r le nien me sukses te duhanit. Po ashtu, ushtrimet aktivizojne
endorfine n, hormonin e disponimit te mire , ç’ka ndihmon ne uljen e
tensionit qe mund te paraqitet pas le nies se duhanit. Pe
rqendrohuni ne ate se si ndiheni dhe jo se sa jeni te rende sepse
disa kilograme te tepe rt, shume me pak i be jne de m she ndetit
sesa pirja e duhanit. Filloni te hani sa me shume fruta te freske
ta, sepse ke shtu do te zvoge loni de shire n pe r e mbe lsira.

91- Uria mund te ndihmoje kunde rreumes
Disa dhembje reumatike ne nyja mund te kontrollohen me uri te
kontrolluar. Kjo rezulton nga studimi i bere ne Universitetin
“Friedrich-Schiller” ne Jene. Uria ne n mbike qyrjen e mjekut, krahas
marrjes se le ngjeve u ka ndihmuar disa pacienteve qe pe r 15 dite
te kene dhembje shume me te vogla ne nyja. Ishte pe rmire suar
edhe funksioni i nyjave, por edhe gjendja e pe rgjithshme e pacientit.
Studimit e ka be re Qendra universitare pe r mjekim natyror, e ne
studim kane marre pjese 36 meshkuj dhe femra me artrit reumatoid ne
gjunje , kryqe apo gishta te duarve. Ata jane kontrolluar para dhe
pas urise . Me kete rast e shte pare lidhja midis te ushqyerit dhe
degjenerimit. Konsumimi i ushqimeve me prej ardhje shtazore e nxit
formimin e thartire s arahidonike, gje qe mund te shkaktoje
infeksion. Ndikimi pozitiv i mjekimit kishte vazhduar edhe tre muaj pas
studimit. Me ane te diete s, pacientet kane jetuar pa barna kunde r
dhembjeve. Por, ekspertet ke shillojne qe dieta te behet vete m nen
mbike qyrjen e mjekut.

92- pak yndyre ul rrezikun e kancerit te gjirit
Nje studim ne shkalle te gjere mes grave tregon se dieta me pak
yndyre pake son rrezikun e prekjes nga kanceri i gjirit, kanceri i
zorre s se trashe apo se mundjet e zemre s 50 pe r qind e ke tyre
grave te marra ne studim pe rdornin diete frutash, perimesh dhe ne
nprodukte drithe rash, ushqime te njohura pe r nivel te ulet
yndyrash, nde rsa 25 mije gra te tjera pe rdornin diete te zakonshme.
Disa gra qe para studimit kishin pe rdorur diete ushqimore me nivel
te larte yndyrash dhe gjate studimit pe rdoren diete me pak yndyra,
vune re nje pake sim 20 pe r qind te rrezikut te kancerit te
gjirit. Dieta me pak yndyra e shte e mire pe r she ndetin, prandaj
ato gra qe jane ne kete diete duhet ta vazhdojne ate .

93- Ja disa ke shilla nga mjeket per astmatiket
Astma bronkiale, nje se mundje kronike serioze, qe dita dite s po
shpeshtohet, dhe futet nde r problemet she ndete sor bote rore. Ne
Shtetet e Bashkuara te Amerike s, prej 1965-19B3, sulmet astmatike u
kate rfishuan, ne Angli u trefishuan; por arsyet nuk jane te qarta.
Shkaktare t e astme s, si edhe te se mundjeve tjera atopike jane
alergjene te ambientit jete sor dhe te disa llojeve te ushqimit. Ke
tu hyn ne rende te pare pluhuri i shte pise , ku gjendet nje lloj
tenje. Sipas te dhe nave te shkence tare ve te ndryshe m, mbi 55 %
te astmatike ve jane te ndjeshe m ne kete tenje , kurse mbi 30%
ne qimet dhe epitelin e kafshe ve, ne mykra (ke rpudha) rreth 10% dhe
ne polen rreth 40%. Mire po, rolin kryesor ne shfaqjen e astme s e
luan trashe gimia. Trashe gohet paraprirja pe r te reaguar me
manifestime alergjike ne kontakt me alergjene t e caktuara; ne rastin
e astme s me reagime pezmatuese alergjike te mukozave bronkiale, qe
manifestohet me sulme astmatike. Pra, pe r t’u shfaqur astma,
nevojitet prirja e trashe guar dhe kontakti me lenden alergjike. Astme n
e shkaktojne poleni (pluhuri i disa luleve, qimet e bage tive,
pendlat, pluhuri kur i pastrojme rrobat, me furçe, pastaj edhe pluhuri i
shte pise . Disa te se mure jane te ndjeshe m edhe ndaj ushqimit.
Astmatiket jane rrepte sishte te ndaluar te pine duhan, kafe,
alkool, le ngje te gazuara, te mos pine qume sht te lope s, veze ,
domate, mish me shume yndyre, le kuren e mishit te pule s, mish te
peshkut si dhe ushqim te konservuar.

94- Bime t kunde r kolle s dhe pezmatimit bronkeve
Nje bime mjaft frytdhe ne se ne lufte n kunde r kolle s se shkaktuar
nga mushke rite dhe pezmatimi i bronkeve e shte edhe lule kuqja. Nga
kjo bime pe rdoren vete m petalet e saj. Çaji i lule kuqes pihet i e
mbe lsuar me mjalte , sepse ai jo vete m i jep e mbe lsi çajit por
ndihmon edhe ne pe rmire simin e fytit. Petalet e bime s, pasi jane
thare , hidhen ne gjysme gote me uje . Lihen pe r 30 minuta dhe nga le
ngu i pe rftuar pihet 1 e treta e mase s. Ke to çajra she rbejne edhe
ne rastet, kur kolla shoqe rohet me ge lbaze, pasi e be jne me te
lehte nxjerrjen jashte te saj pe rmes kollitjes. Nje tjete r bime
qe pe rdoret kunde r kolle s e shte edhe lulja e blirit. Mjeket ke
shillojne te pihet 3 deri ne 4 gota me çaj bliri ne dite nga njere
zit qe kane kolle. Efektet do te jene te menje hershme. Nje tjete
r me nyre qe pe rdoret nga mjeke sia popullore pe r largimin e kolle s
e shte fieri i gurit. Çaji i pe rftuar nga fieri pihet çdo me ngjes
nga nje gote .

95- Çokollata lufton astmen
Nje grup shkence taresh kane ve rtetuar se çokollata e shte nje
ushqim mjaft i mire kunde r disa se mundjeve. “Merita i takon
teobromine s, nje substance qe ndodhet ne farat e kakaos, e cila ka
rezultuar se e shte me efikase se kodeina, nje nga qete suesit me
te me dhenj te kolle s kronike. Kjo substance vepron duke bllokuar
aktivitetin e “nervit endacak”, qe luan nje rol kyç pe r shkaktimin e
kolle s. Ky pe rbe re s i çokollate s duket mjaft i mire ndaj kolle s
dhe ajo qe duhet ne nvizuar e shte fakti se nuk ka efekte ane sore
si trajtimet e tjera tipike qe jane pe rdorur deri me sot, thone
studiuesit.

Keshilla per astmatiket
1- Ke shillohet te pihen sa me shume çajrat e nxehta, pasi ato
ndihmojne ne largimin e kolle s.

2- Te pihen sa me tepe r çajra te pe rgatitur me pe rzierje bime sh.

3- Te shmanget pirja e cigares pe r sa kohe qe te se muret kane
kolle pirja e pe rkeqe son me tepe r she ndetin.

4- Mjeket rekomandojne te pihen 2 deri ne 3 litra le ngje ne dite ,

5- Ke shillohet uji me mjalte dhe limon, ndihmon ne zbutjen e fytit.

6- Mbajtja prane e 1 gote uji, lehte son kolle n ne se kollitesh gjate nate s.

7- Pluhurat ne ushqime, si veze, qume sht, shkaktojne astme

96- Masat qe duhen te merrni kur jeni djegur nga dielli
Ne se le kura e shte skuqur dhe ju shkakton dhimbje, por ne sipe
rfaqe e saj nuk jane formuar flluska, mund te be ni nje banje me
uje te vake t pe r te zvoge luar dhembjen. Ose mund te mbuloni
zonat e djegura me kompresa garzash te lagura me uje te vake t dhe
qume sht. Ne dush ose ne ujin e vaske s mos pe rdorni sapun ose
produkte te tjera agresive. Pas dushit thajeni me kujdes le kure n.
Mos e rre shqisni peshqirin mbi le kure . Vete m tampojeni. Me siguri
qe do te ishte e tepe rt te themi se ne rastet kur le kura e shte
djegur nuk duhet te depilohet ose pe r meshkujt te rruhet. Flluskat e
formuara mbi le kure mund te mbulohen me garza te thata pe r te
shmangur infeksionin. Por edhe ne ke te rast e shte mire te
konsultoheni me mjekun. Le kura e djegur duhet te trajtohet me nje
krem hidratant. I ke shillueshe m e shte nje krem hidratant qe pe
rmban aloe vera, sepse ka veti te shke lqyera qete suese.
Edhe fetat e holla te kastravecit mund ta dobe sojne dhimbjen. Duke i
nde rruar here pas here. Kunde r dhimbjes mund te pini nje
aspirine por edhe ne ke te rast velen e nje jta ke shille :
Konsultohuni me mjekun. Pasuroni ushqyerjen me vitamina sidomos me
vitamina A dhe E dhe minerale qe mund te pe rshpejtojne she rimin e
le kure s. Shmangni diellin derisa le kura ta kete marre veten plote
sisht dhe kujtoni qe here tjete r te pe rdorni nje krem solar me
faktor mbrojte s sipas tipit te le kure s sa here qe ekspozoheni ne
diell. Pe r fat te keq le kura e mban gjithmone mbi le kur kujtimin e
djegies. Edhe nje djegie e vete m e shte shume pe r le kure n.

97- Zbuloni gjenin qe u jep shprese alergjive
Hulumtuesit kane gjetur nje gjen qe ka lidhej me astme n. Ky zbulimi
hap rruge n pe r ilaçe te reja kunde r si astme s, ashtu edhe
alergjise . Studimi e shte i drejtuar nga Juha Kere, profesor ne
gjenetike n molukalare prane institutit “Karolinska” ne Huddinge te
Stokholmit. Shoqe ria “Genos” ne Helsigfos ku Kere e shte bashke
pronar ka marre patente n pe r ke te zbulim te ri. Juha Kere ka
bashke punuar me hulumtues suedeze , finlandeze dhe kanadeze . Ata
kane hetuar mbi 1000 te se mure nga asma duke i krahasuar me njere z
te she ndoshe . Hetimet kane gjetur vend ne tre treva te ndryshme
dy ne Finlande dhe nje ne Quebec te Kanadase . E pe rbashke t pe r
ke to tre treva e shte se popullsia ka jetuar pak a shume e veçuar
gjate shume qindvjeçare. Pas nje hetimi me te holle sishe m te
disa te se mure ve nga astma doli se nje fare gjeni ne kromozomin
shtate ishte me aktiv tek ata se tek njere zit qe nuk vuanin nga
asma. Gjeni ne fjale shfaqet jo vete m ne bronke dhe mushke ri por
edhe ne le kure dhe zorre kjo mund te shpjegohet pe rse shqete simet
alergjike shpesh shfaqen si ekzeme ose si shqete sim ne bark. “Ne
hetuam te se mundjet nga astma. Por ka shume munde si qe gjeni e
shte domethe ne s edhe pe r sa i pe rket se mundjeve te tjera
alergjike”, thote Kere. Gjeni quhet GPRA dhe i parkete nje kategorie
te veçante gjenesh marre se qe kane te be jne me proteinat. e
gjithe kjo do te thote se industria e barnave ka tashme diçka goxha
te gatshme pe r te krijuar ilaçe te reja pe r alergjite duke u
nisur nga gjeni i porsazbuluar.

98- She titja intensive e dobishme pe r te moshuarit
Ke te e kane treguar rezultatet e studimit te botuar kohe t e fundit
ne reviste n profesionale “Mayo Clinic Proceedings”. “Numri gjithnje
e me i madh i pleqve ne numrin e banore ve te shume vendeve te
bote s e rriste re nde sine e ushtrimeve trupore ngase ato ulin
rrezikun nga shpejte sia e se mundjeve te pleqe rise e shton pavare
simin e te moshuarve dhe e rrit kualitetin e pe rgjithshe m te jete
s”, thone Dr. Hiroshi Nose dhe kolege t e tij nga Fakulteti i Mjeke
sise i Universitetit “Shinshu” ne Japoni. She titja e moderuar mbron
nga shtangimi dhe u ke shillohet njere zve te moshe s mesatare dhe
moshuarve.

99- Aktiviteti trupor dhe jete gjatesia
Ke rkuesit shkencore me studimet e be ra te disa minj kane konstatuar
se pake simi ne tru e rriste jete gjate sine . Duke shkruar ne
reviste n “Science” shkence tare t nga instituti “Howard Hughes Medical
Institute” shprehin bindjen se ulja e nivelit te insuline s krahas
efektit te stilit te she ndoshe te jete s dhe mbajtjes se peshe s
normale trupore, mund te kete efekt te nje jte edhe te njere zit. Ne
se testimi e me tejme i ve rtetojme ke to rezultatet niveli i
insuline s krahas gjeneve do te konsiderohet nje ri nga faktore t
kryesor pe r jete gjate si. Rezultatet e reja sugjerojne se pe
rgjysmimi i nivelit te proteine s me emrin IRS2 qe e shte pe rgjegje
s pe r transmetimin e sinjaleve te insuline s ne tru pe r pasoje ka
zgjatjen e jetese s pe r mesatarisht 18 pe r qind.

100- Ekrani i kompjuterit rrit rrezikun pe r te marre alergji
Rreziku pe r te marre ndonje alergji u shutohet njere zve te she
ndetshe m kur ulen pe rdite pe rpara kompjuterit. e shte e njohur
prej kohe sh qe atyre qe jane te ndjeshe m ndaj rryme s elektrike
mund tu shkaktohen shume lehte kunde rveprime alergjike nga pune me
kompjuter. Por nje studim i ri kryen ne Suedi ka treguar se edhe
njere zit i ri kryer ne Suedi ka treguar se edhe njere zit e she
ndetshe m mund te marrin alergji pe rpara kompjuterit. Eksperimenti
tregoi qe rrezatimi i ekranit e be n le kure n te aktivoj te
ashtuquajture n qeliza maste, qeliza qe sjellin kunde rveprimin
alergjik. Tek dy te treta e te testuarve te cile t qe ndruan te
ulur me shpine n pe rkundrejt ekranit u vu re nga matjet prania e nje
sasie te larte qelizash master. Pra le kura e shte gati pe r nje
kunde rveprim alergjik. Alergjite e tipit astme s, ekzeme s dhe
alergjia prej barit nga rrezatimi i ekranit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:17

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet
“Të
kemi shëndetin” themi shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a
të mëdha në jetën e përditshme. Se shëndeti fizik e mendor janë ato çka e
bëjnë të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund
të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur,
parandalimi është rruga më e sigurt për një jetë të gjatë e të
shëndetshme. Por dhe në ato raste kur dikush është prekur nga një
sëmundje e caktuar, ekzistojnë procedura të thjeshta që mund të ndiqen
në kushtet e shtëpisë, të cilat ndihmojnë në mos përkeqësimin e
gjendjes.
Çelësi është gjithnjë tek informacioni.Specia listët e
shëndetësisë kanë deklaruar se 35 për qind e sëmundjeve në trupin e
njeriut shfaqen nga mungesa e njohurive. Jo pak herë është vërtetuar se
janë vetë njerëzit ata që e dëmtojnë kolesterolin, që krijojnë probleme
me mushkëritë, që acarojnë funksionimin e mëlçisë apo që nuk kujdesen aq
sa duhet për mirëqenien organike. Pikërisht për këtë arsye, gazeta
“Tirana Observer” boton në suplementin e sotëm plot 300 këshilla
mjekësore për të gjitha sëmundjet në organizmin e njeriut. Në shumë
raste këshillat vlejnë për të evituar shfaqjen e një sëmundjeje të
caktuar dhe në raste të tjera për ta kuruar atë.
Kështu ju mund të
lexoni brenda nëntë faqeve rekomandime të mjekëve për sëmundjet
kardiake, ato të veshkave, mëlçisë, stomakut, barkut, pankreasit,
infeksionet e syve, të veshëve, të lëkurës, obezitetin, variçet,
këshilla për kancerin dhe evitimin e tij. Nuk mungojnë as këshillat për
nënat që lindin fëmijë prematurë, si t’i ushqejnë të vegjlit ë tyre me
qumësht gjiri, për menopauzën, një ndër problemet më të shqetësuese të
grave, e shumë të tjera si këto. Këshillat e përmbledhura në numrin e
sotëm lidhen kryesisht me mënyrën tonë të të ushqyerit, si duhet të jetë
ajo, si dhe me zakonet e përditshmërisë që një njeri nuk duhet t’i
harrojë asnjëherë
[ZEMRA
Si të luftoni sëmundjet kardiake
1-Pakësoni ushqimet me yndyrë, shtoni perimet dhe frutat e freskëta në dietën tuaj
[2-Bëni çdo ditë të paktën 30 minuta ecje.
3-Bëni çdo ditë të paktën 15 minuta ushtrime.
4-Konsumoni një gotë verë të kuqe në ditë.
5-Evitoni, alkoolin, duhanin.
]Kolesteroli
Këshilla për të ulur kolesterolin
6-Për
të ulur përqindjen e lartë të kolesterolit nuk duhet të pini cigare dhe
nëse pini, mundoheni ta ulni numrin e tyre deri sa ta ndaloni
krejtësisht.
7-Merruni me ushtrime fizike në mënyrë të rregullt.
Mbani një peshë ideale (pesha ideale është ajo që keni pasur kur keni
qenë 25 vjeç).
8- Favorizoni më tepër konsumin e peshkut se sa të mishit.
9-Përdorni më shumë vajin e ullirit se sa gjalpin në përgatitjen e vakteve.
10-Kujdes
me ëmbëlsirat e ndryshme, sepse bëhen gjithnjë me shumë vezë, po ashtu
duhet të largoni nga ushqimet tuaja gjalpin, djathin, sallamet e
ndryshme.
OBEZITETI
Si të mposhtini mbipeshën
11- Duhet të lëvizni duke caktuar kohë për aktivitete çdo ditë.
12- Zgjidhni ushqimin cilësor, duke i dhënë organizmit gjithçka për të cilën ai ka nevojë.
13- Yndyrat dhe sheqernat kanë shije të mirë dhe ju nevojitet një
masë e caktuar e tyre çdo ditë.
14- Balanconi dietën tuaj, të gjitha ushqimet mund t’i vendosim në dietë të shëndetshme.
15- Planifikoni një meny të shumëllojshme gjatë ditës.
16- Planifikoni të kaloni 5-10 minuta relaks çdo mëngjes.
17- Mundohuni të jeni korrektë me ushqimin, hani nga të gjitha
llojet, por me kufi.
ANEMIA
Çfarë duhet të konsumojnë anemikët
18-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C.
19-Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile.
20-Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar.
21-Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë.
22-Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen.
23-Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke.
24-Këshillohet të konsumohet sa më shpesh domatja.
25-Të sëmurët duhet të marrin gjithashtu, çdo ditë 10-15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20-25 ditë.

REUMATIZMA
Si ta kurojmë reumatizmëm
26-Bëni dy herë në javë ushtime gjimnastikore të lehta.
27-Merrni here pas herë (një herë në dy ose tre muaj) tableta multivitaminë.
28-Jetoni në ambiente që nuk janë të ftohta.
29-Bëni plazh çdo vit dhe e rëndësishme është që të shtriheni në rërën e mëngjesit dhe pasdites.
30-Pini sa më shumë çarja me bimë jeshile.
31-Përdorni ujë mineral.
32-Hani sa më shumë fruta me vitaminë C dhe A.
33-Sa herë që ndjeheni të lodhur përdorni paracetamol ose medikamente të tjera me përmbajtje paracetamoli.
SPONDILIATROZA
Si të evitojmë dhimbjet
34-Çdo mëngjes duhet të bëni të paktën 15 minuta ushtrime për muskujt e qafës.
35-Duhet të bëni në darkë dush me temperaturë mesatare.
36-Duhet të evitoni stresin dhe dëgjimin e televizorit me zë të lartë.
37-Pirja e çajrave të ndryshëm, veçanërisht me mente, bën mirë për sëmundjen.
38- Ecja, shëtitjet pasditeve ndihmojnë për një gjumë më të mirë.
39-Zgjedhja e dyshekut, e jastëkut duhet të jetë e kujdesshme, në mënyrë që ato të përshtaten me masën e qafës.
40-Kurimi i sëmundjes ka për bazë kortizonin.
41-Për të hequr dhimbjen nuk duhet të pini asnjëherë paracetamol dhe aspirina.
SINOZITI
Këshilla për sëmundjen
42-Evitoni diellin në pikun e vapës.
43-Mbani gjithmonë syze edhe në dimër, edhe në verë
44-Përdorni sa më shumë ushqime me fibra.
45-Në rast se ju fillojnë dhimbje është mirë që të konsumoni menjëherë kafe.
46-Evitoni zhurmat e larta, të magnetofonit, televizorit.
47-Për t’u qetësuar, qëndroni në qetësi të plotë dhe në një ambient të mbyllur, dhe në errësirë për të paktën 30 minuta.

MIGRENA
Këshilla për të evituar dhimbjen:
48-Kontrolloni tensionin çdo ditë, pasi luhatjet e tij janë shkak për shfaqjen e krizave të migrenës.
49-Kuroni
dhimbjet e dhëmbëve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimin e
hundëve, pasi ato bëhen shkak për migrenë kronike edhe pas këtyre
sëmundjeve.
50-Evitoni zemërimin, emocionet e forta, shokimet, çlironi tensionet, çlirohuni nga streset.
51-Evitoni mbilodhjen, ndryshimin e rutinës, çrregullimet e gjumit, çrregullimet seksuale.
52-Mos qëndroni në vende me zhurmë të lartë, në ambiente me drita të zbehta si dhe ambiente me lagështirë.

DIABETI
Ushqimet që duhet të konsumojnë pacientët:
53-Pacientët me diabet duhet të kontrollojnë peshën.
54- Duhet të kufizojnë sheqernat e rafinuara.
55- Duhet të rrisin sasinë e fibrës në dietë.
56- Yndyrat duhet të jenë vajra me një lidhje dyfishe.
[/size]
57- Duhet t’i shtojnë dietës së tyre arra.
58- Efikase edhe bajamet.

PANKREASI
Këshilla për të mos u dëmtuar pankreasi:
59-Mospërdorimi i alkoolit është këshilla numër një e specialistëve të shëndetësisë për të evituar pankreasin.
60-Femrat
dëmtohen më shpesh sesa meshkujt nga sëmundja, pasi stomaku i tyre e ka
më të vështirë tretjen e ushqimeve, për këtë arsye atyre u këshillohet
të përdorin sa më pak kripë, yndyrna.
61-Për të luftuar sëmundjen e pankreasit këshillohet një jetë sa më e qetë, pa strese dhe çrregullime nervore.
VESHKAT
Si të evitoni sëmundjet e veshkave:
62-Evitoni kripën e tepërt.
62-Pini sa më shumë lëngje.
64-Konsumoni çaj nga trëndafili i egër.
65-Konsumoni lëng kumbulle.
66-Pini më shumë se 1 litër e gjysmë ujë mineral në ditë.

MUSHKËRITË
Si të ndihmoni mushkëritë:
67-Përdorni sa më shumë produkte me mish.
68-Shëtisni të paktën 1 orë në ditë në një pyll të mbushur me pemë dhe në ajër të pastër.
69-Mos përdorni duhan.
70-Mos jetoni apo flini në një dhomë me duhanpirës.
71-Përdorni sa më shumë lëngje dhe supëra.
72-Çdo ditë duhet të konsumoni një gotë verë, preferohet e kuqe.
73-Peshku dhe nënproduktet e tij janë shumë efikase për “mirëqenien” e mëlçive.

GURËT NË TËMTH
Si të luftoni shfaqjen e gurëve në tëmth:
74- Duhet të konsumoni çaj rigoni.
75- Për kurimin e sëmundjes, përveç bimës shërbejnë edhe gjethet e thara në hije.
76- Përdoreni erëza në ushqime. Përveç shijes së mirë, parandalojnë sëmundjet.
77- Përdorni sa më pak ushqime të skuqura dhe kripë.
78- Pini sa më shumë lëngje dhe ujë natyral.

KRIZAT E BARKUT
Evitoni dhimbjet e barkut me:
79-Përdorni ushqime të pasura me hekur.
80-Mish, peshk, shpretkë.
81-Vezë, perime, fruta.
82-Fruta që përmbajnë vitaminë C etj.
83-Kafe, çaj, kakao apo edhe lëngje të tjera, që përmbajnë kafeinë, duhet t’i marrin dy orë para ose pas ushqimit.
84-Hurmat janë tepër efikase për të trajtuar dhimbjet e barkut.

MËLÇIA
Ushqimet që kurojnë dhe dëmtojnë mëlçinë:
85-Përdorimi i 20-40 gramëve alkool në ditë dëmton mëlçinë.
86-Mosha
është një ndër faktorët kryesorë të dëmtimit të mëlçisë, pasi sa më e
vogël që të jetë mosha e konsumatorëve të alkoolit aq më të rënda janë
dëmtimet.
87-Predispozicioni gjenetik është një ndër faktorët kryesorë të shfaqjes së sëmundjes.
88-Këshillohet konsumimi i produkteve të mishit.
89-Këshillohet përdorimi i rrepave të kuq, lakrës së kuqe dhe broklës.
90-Këshillohet të mos pihen shumë kafe gjatë ditës, të mos konsumohet birra dhe lëngjet me gaz.

DIETA DHE SHËNDETI
Si të mbash oreksin nën kontroll:
91- Edhe pse frutat e thata nuk përmbajnë yndyrë dhe kalori, është mirë t’i konsumosh.
92- Buka bën pjesë tek karbohidratet të cilat janë një burim shumë i rëndësishëm energjie për organizmin.
93-
Gjatë ditës duhet të konsumohen tre vaktet kryesore: Mëngjesi, dreka
dhe darka, dhe dy deri në tre vakte të ndërmjetme: Paradite, pasdite.
94- Dietat e shpejta nuk janë zgjidhja e duhur për t’u dobësuar.
95- Është e shëndetshme të përzihen karbohidratet me proteinat.
HIPERTENSIONI
Rregulla për të mos nxitur sëmundjen:
96-Stresi
krijon një dominante në sistemin nervor, e cila shton prodhimin e
adesteronit në veshka, e për pasojë çon në ngushtimin e enëve të gjakut
dhe shfaqjen e hipertensionit.
97-Personat me hipertension duhet të
kenë kujdes gjatë dimrit, për shkak të së ftohtit, por dhe luhatjeve të
theksuara të temperaturave.
98-I ftohti ngushton enët e gjakut dhe rrit tensionin.
99-Prandaj
këtyre pacientëve u rekomandohet të jenë korrekt në marrjen e ilaçeve
dhe të kenë kujdes me menynë dhe stilin e jetës.
100-Të sëmurët duhet të eliminojnë daljet në ditët shumë të ftohta, të dalin vetëm gjatë orëve të ngrohta dhe të vishen mirë.

BRONKITI KRONIK
Si të mbani larg vetes sëmundjen:
101-Evitoni jetesën në ambiente të lagështa.
102-Evitoni jetesën në ambiente me duhanpirës.
103-Evitoni jetesën në qytete të ndotura.
104-Mos qëndroni për shumë kohë në dush, as në dimër e as në verë.
105-Bëni masazhe me vaj ulliri dhe raki në të gjithë trupin.
106-Frekuentoni sa më shumë plazhin dhe ambientet me diell.
TIROIDJA
Ushqimet që i bëjnë keq tiroides:
107-Personat me tiroide nuk duhet të konsumojnë lakrën e bardhë. 108-Nuk duhet të konsumojnë fasulet.
109-Nuk duhet të konsumojnë gështenjat.
110-Në rast se personat kanë mungesë jodi, në këtë rast kripa duhet të ruhet nga lagështira dhe kontakti me dritën.
111-Në
rast se personat e kanë me tepri jodin, atëherë duhen zbatuar konsultat
e mjekëve në mënyrë që sëmundja të mos kthehet kronike.

ALERGJIA
Si të evitojmë alergjitë
112-Alergjikët duhet të mos konsumojnë kikirikët, qumështin, vezët, grurin, sojën.
113-Nuk duhet të konsumojnë ato ushqime me përbërje vajore si arrat dhe bajamet.
114-
Edhe në rastet kur bëhet fjalë për puthje, këshillohet që partnerët të
lajnë dhëmbët dhe fytyrën nëse ata kanë ngrënë një ushqim që shkakton
alergji tek partnerët.
115-Mos përdorni në rroba detergjentë aromatikë.
116-Qëndroni larg vendeve të lulëzuara gjatë stinës së pranverës dhe vjeshtës.
117- Mos përdorni facoletë, letra higjienike apo letra duarsh me përmbajte aromatike.

TURBEKULOZI
Këshilla për parandalimin e tuberkulozit
118-Është e këshillueshme një ajrosje e vazhdueshme si dhe filtrim i ajrit.
[size=9]119- Është mirë që të dilet vazhdimisht për të marrë ajër të pastër në zonat që nuk kanë ndotje të ajrit.
120-Po ashtu edhe në shtëpinë tuaj nuk duhet të hyjë ajër i papastër, ndaj duhet të merrni masa për ta filtruar atë.
121-Nëse
një person mendohet se ka qenë në kontakt me një person tjetër që është
me tuberkuloz, duhet t’i jepet menjëherë antibiotiku parandalues.
122-Po ashtu personat e infektuar duhet të qëndrojnë në vende të izoluara dhe të marrin kurë të menjëhershme.
123-Secili
duhet t’i kushtojë rëndësi mbrojtjes personale. Nëse e dini që do të
jeni në kontakt me një person që është i infektuar me tuberkuloz, duhet
të vishni një respirator personal, si dhe duhet të jeni sa më shumë
higjienikë.
MAJASELLI
Këshilla për personat që kanë probleme në zorrë
124-Në të gjitha rastet me majasëll këshillohet që të përdoren krundet e grurit në supë apo në gjellë, tri herë në ditë.
125-Krundet nuk duhet të përvëlohen, por të hidhen atëherë kur serviret ushqimi në tryezën e ngrënies.
126-Krundet
e grurit duhet të zëvendësojnë mëlmesat e tjera që janë shumë të
dëmshme për hemorroidet. Mëlmesa me përbërje të barishteve natyrore që
përgatitet e bluar, ka hekur dhe e përmirëson shëndetin e të sëmurëve.
127-Përdorimi i kësaj mëlmese krijon lirimin e kapsllëkut.
128-Mëlmesa e tillë nuk duhet të përvëlohet, por të qitet në supë apo në gjellë ashtu e “gjallë” të përzihet dhe të hahet.
129-Ngrënia e një molle të ëmbël para ushqimit liron zbrazjen e zorrëve.
130-Ata që kanë probleme në zorrë duhet të pinë rregullisht tri herë në ditë nga një gotë lëng molle para ushqimit.
131-Kundër mbylljes kronike të zorrës së trashë (për rregullimin e jashtëqitjes), ndihmojnë gjethet e pelinit.
132-Ndihmues janë edhe lëvoret e dardhës si dhe kamomili, i cili mund të pihet në vend të ujit.
KANCERI I GJIRIT
Këshilla për të shmangur kancerin në gji
134- Bëni vizita mjekësore sa herë ndjeni shqetësime, por edhe kur e ndjeni veten mirë.
135- Bëni një jetë të shëndetshme, bini në peshë, nëse jeni
mbipeshë.
136-Përpiquni të minimizoni stresin.
137-Mundohuni të keni një aktivitet seksual të rregullt.
138-Ushqehuni duke ndjekur një dietë të caktuar.
139- Hani ushqime që janë të pasura me vitaminë A, E dhe C, p.sh., karota, spinaq, kajsi dhe agrume.
140-Mos harroni se lindja e fëmijës dhe ushqimi me gji
janë shumë të rëndësishme për shëndetin e gjirit tuaj.

KANCERI I PROSTATES
Këshilla për dietën që parandalon kancerin e prostatës
141- Hudhrat janë parandaluese të mira për organizmin mashkullor nga ky lloj tumori.
142- Qepët, merita e është e përbërësve që shkaktojnë dhe erën e rëndë.
143- Djathi vegjetarian mund të eliminojë rrezikun e përhapjes së tumorit.
144- Peshku, vitaminat e tij kanë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e organizmit.
145- Arrat, sipas specialistëve, kanë vitaminë D.
146- Domatet janë tepër të rëndësishme për konsum të përditshëm, parandalojnë kancerin e prostatës.
147- Drithërat e ndryshme, të cilat kanë në përbërjen e tyre selen.
148- Mishi, edhe në të gjendet seleni, por është e rekomandueshme të mos ekzagjerohet me përdorimin e tij.
KANCERI NË STOMAK
Si të evitoni kancerin në stomak
149- Përdorni sa më shumë fruta dhe perime
150-Evitoni
nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen njihen se janë shumë
të dëmshëm dhe japin më shumë mundësi zhvillimit të kancerit të
stomakut. Gjenden më së shumti në mish, sallam, salçiçe.
151- Limitoni duhanin, ushqimet që përmbajnë djegës si dhe që janë shumë të kripësuara.
152-Në
vendet që tymoset shumë dhe që preferojnë ushqimet më shumë kripë është
vërtetuar se kanë një nivel më të lartë të prekurve nga kjo sëmundje.
153- Limitoni konsumimin e alkoolit. Alkooli mund të shkaktojë ndryshime në qelizat dhe mund të çojë drejt kancerit.
154-
Limitoni mishin e kuq. Konsumimi i sasive të mëdha të mishit të kuq,
sidomos nëse është i skuqur, rrit mundësinë për zhvillimin e kancerit të
stomakut.
155- Vizitohuni tek mjeku nëse keni simptoma të ulcerës, si dhimbja e stomakut, djegia apo të vjellat.

KANCERI I LEKURËS
Këshilla për të shmangur rrezikun
156- Eliminoni sa më shumë ekspozimin e rrezeve ultra vjollcë, sidomos në orët më të nxehta të ditës.
157- Evitoni djegiet nga dielli.
158- Përdorini kapele për të mbrojtur fytyrën e cila është e ekspozuar si në verë edhe në dimër nga dielli.
159- Përdorni veshje dhe rroba mbrojtëse (mëngë të gjata, pantallona të gjata) kur e dini që do të qëndroni shumë në diell.
160- Përdorini aparatura që u ndihmojnë të nxiheni (rrezet artificiale) që bllokojnë si rrezet UVA dhe ato UVB.
ASTMA
Si të luftoni astmën
161-Këshillohet të pihen sa më shumë çajra me përzierje bimore, të nxehtë, pasi ato ndihmojnë në largimin e kollës.
162-Duhet të shmanget pirja e cigares për sa kohë që të sëmurët kanë kollë, pirja e përkeqëson më tepër shëndetin.
163-Këshillohet uji me mjaltë dhe limon, ndihmon në zbutjen e fytit.
164-Këshillohet mbajtja pranë e 1 gote uji, lehtëson kollën, nëse kollitesh gjatë natës.
165-Këshillohet të mos përdoren ushqime, si vezë, qumësht që
shkaktojnë astmë.
Këmbët
Këshilla për infeksionet në këmbë
167-Mos i mbani këmbët në këpucë më shumë se tri orë.
168-Trajtoji çdo ditë me ujë të ngrohtë, brenda së cilës duhet të keni hedhur vaj bajame ose rozmarinë.
169- Gjatë verës është mirë që përdorni vetëm shapka ose sandale, në mënyrë që këmbët të ajrosen sa më shumë.
170-Burrat janë më problematikë në sëmundjet e gishtave të këmbëve.
171-Morthi, është sëmundje që u krijohet zakonisht atyre njerëzve që i veshin çorapet e lagura ose nuk u djersinë këmbët.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:22

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
PAGJUMËSIA
Këshilla për të stimuluar gjumin:
172. Ushtrimet ju ndihmojnë që të flini, por evitoni ushtrimet e shkurta para se të shkoni në shtrat.
173. Një dush i ngrohtë para se të shkoni në shtrat do t’u vinte shumë në ndihmë.
174. Evitoni konsumimin e pijeve që përmbajnë kafeinë (kafe, kakao dhe koka kola), sidomos natën vonë.
175.
Seksi para se të jetë koha për gjumë mund të jetë një mënyrë për të
përafruar gjumin tuaj. Meshkujt mund të flenë pas seksit, ndërkohë që
femrat mund të mbeten shumë energjike.
176. Lexoni një libër derisa të ndiheni të përgjumur. Nëse nuk jeni në gjendje të flini, çohuni përsëri.
177-Uluni
dëgjoni pak muzikë ose vazhdoni të lexoni derisa të kalojë gjysmë ore.
Atëherë gjumi me siguri që nuk do “t’u bëjë naze”.

ZBOKTHI
Këshilla për të luftuar zbokthin:
178- Mos e hidh shampon drejtpërdrejtë
tek flokët, por hidheni në pëllëmbën e dorës përpara se të lani flokët. Kështu nuk acarohet tabani i flokëve.
179-Përpiqu të mos përdorësh solucione që përmbajnë alkool për flokët pasi ai than lëkurën.
180-Përpiqu t’i shmangesh stresit dhe të flesh gjumë të rregullt, pasi pagjumësia dhe stresi shtojnë zbokthin.
181-Në
rastin kur zbokthi është në sasi të vogla, mund të përdorni rregullisht
një shampo të zakonshme kundër zbokthit, sa herë që lani flokët.
182-Kur zbokthi është në sasi mesatare, duhet përdorur çdo dy ditë një shampo e veçantë që përmban lëndë që[/size]
këpurdhat.
184-Kur
zbokthi është në sasi shqetësuese, është nevoja e përdorimit të një
mjeti efektiv siç janë shampoja “Fungoral” apo trajtuesi i zbokthit
“Gentinor”.

AKNET
Për të luftuar puçrrat në fytyrë:
185-Mos
ndërhyni me duar në puçrra ose pika të zeza, sepse janë shenja
inflamacioni. Shtypja është e rrezikshme nëse ndërhyrja bëhet në mënyrë
të gabuar. Kjo lloj traume nuk bën tjetër veçse përkeqëson gjendjen e
lëkurës.
186-Trajtoni fytyrën me produkte cilësore, me përbërës organikë si: Kamomil, kamfor, kalendula, etj.
187-Përdorni fruta e ushqime të freskëta.
188-Merrni vitamina A, C, E.
189-Mos përdorni sapunë kundër yndyrës. Në këto raste gjëndrat reagojnë duke prodhuar yndyrë në sasi.
190-Përdorni drithëra, vaj ulliri, kos, fruta, perime, prodhime deti.
191-Pini shumë ujë (pa gaz). Është mënyra më e mirë për të hidratuar lëkurën.
192-Kujdes
nga flokët e gjatë. Në kushtet e një higjiene të keqe ato mund të jenë
bartës bakteriesh dhe në kontakt me lëkurën keqësojnë gjendjen e saj
duke stimuluar infeksionet.

VESHET
Si të luftoni infeksionin e veshëve:
193-Trajtimi
fillimisht i infeksionit konsiston në pastrimin apo bërjen lavazh të
kanalit të veshit dhe kjo ndihmon në heqjen dhe shpërndarjen e
grumbullit të infeksionit të mbledhur në zona të caktuara.
194-Më pas nëpërmjet një fitili, deri në mesin e veshit, arrihet që të shpërndahet i gjithë pezmatimi i mbledhur.
195-Njëkohësisht
duhet bërë edhe trajtimi mjekësor në të cilin hidhen antibiotikët në
vesh për të trajtuar dhe kuruar zonën në të cilën më parë ishte mbledhur
pezmatimi dhe që kishin çuar në ënjtjen e veshit.
196-Është e
rëndësishme që të shmanget marrja e ilaçeve qetësuese vetë në farmaci,
pa rekomandim, sepse ato nuk ndikojnë në përmirësimin e situatës, vetëm
sa mund ta rëndojnë dhe më shumë.

AROMA E KEQE
Këshilla për të ulur aromën e pakëndshme të frymëmarrjes:
197-Përdorni gjatë ditës majdanoz të freskët.
198-Përdorni shpëlarës antibakterial.
199-Duhet të konsumoni të paktën dy herë në ditë kos të freskët.
200-Duhet të shpëlani gojën me sodë.
201- Duhet të përdorni vaj mesteje.
201- Të konsumoni farat e koprës.
202-Të konsumoni gjatë ditës çimçakiz me manjolia.

SYTË
Si të mos i dëmtojmë sytë kur jemi para kompjuterit:
203-Sfondi përtej ekranit të mos jetë asnjëherë krejt i errët.
204-Të mos ketë reflekse në ekran.
205- Kontrasti dhe drita e ekranit të rregullohen në vlera mesatare.
206- Ekrani duhet të jetë rreth 50-60 cm larg syve.
207- Mundësisht të përdoret filtër për ekranin kundër reflekseve.
208- Të shpluhuroset shpesh ekrani.
209- Gjatë punës para kompjuterit është mirë që disa herë në orë të shkëputet shikimi nga ekrani përreth një minutë.
210- Të rrotullohen sytë në ambientin përreth ose të paktën çdo një orë të bëhet një pushim prej 15 minutash.

STRESI
Disa teknika për të shmangur stresin e panevojshëm:
211- Menaxho kohën. Programimi dhe organizimi i kohës suaj mund t’ju bëjë më shumë produktivë.
212-
Strategjitë për të përballuar. Përpiqu të dallosh mënyrat e sjelljes që
ndikojnë në stres dhe gjej mënyrat për t’i reduktuar.
213- Krijo një
stil jete. Balanco detyrimet duke i dhuruar vetes kohën e mjaftueshme
për t’u qetësuar. Ushqehu mirë, mos pi duhan dhe limito sa të mundesh
konsumin e alkoolit.
214- Mbaj afër miq të mirë: Njerëzit që kanë një
rrjet të fortë shoqëror që i mbështet dhe që janë shumë të aftë të
përballojnë ndryshimet e jetës.
215- Ndrysho mënyrën e të menduarit. Thuaju “stop” mendimeve që të shkaktojnë stres.
216-Zgjidhi problemet duke punuar dhe krijo intimitet me orenditë e zyrës apo shtëpisë, që të jenë sa më të këndshme për syrin.

LINDJET PARA KOHE
Disa këshilla për kujdesin ndaj fëmijëve prematurë:
217- Mbajtja e temperaturës së trupit në shifrat normale.
218- Ushqyerja e kujdesshme sipas mundësive dhe nevojave të fëmijës.
219- Ruajtja nga sëmundjet dhe infeksionet.
220- Temperatura e fëmijës duhet ruajtur në limitin 36-37 gradë.
221- Temperatura e ambientit ku qëndron fëmija duhet 23-25 gradë.
222- Në stinët e nxehta temperatura nuk duhet t’i kalojë 27 gradë.
223- Dhoma e fëmijës duhet të ketë lagështirë të mjaftueshme.
224- Ajri i dhomës ku rri fëmija duhet të ndërrohet vazhdimisht.
225- Veshjet dhe mbulesat nuk duhet ta shtrëngojnë fëmijën.

USHQIMI ME QUMESHT
Këshilla për nënat që kanë fëmijën në gji:
226- Jepini fëmijës sasinë e nevojshme të qumështit.
227- Jepini fëmijës qumësht nga të dy gjiret.
228- Të vegjlit duhet të pinë shpesh por pa e tepruar.
229- Gjatë pirjes krijojini foshnjës mundësi të pushojë nga pak.
230- Nëna që ka fëmijën në gji duhet të marrë sa më shumë lëngje.
231- Ushqimi i nënës duhet të sigurojë elementet e nevojshme.
232- Sa më shumë të pijë fëmija, aq më tepër qumësht prodhon gjiri.
233- Fëmijës deri në gjashtë muaj nuk i jepen ushqime jo të lëngshme.
234- Nëna që ka fëmijën në gji duhet të shmangë stresin, shqetësimet.

GASTRITI
Këshilla për të evituar:
235-Mos përdorni alkool.
236-Mos përdorni duhan.
237-Mos përdorni në mënyrë sistematike aspirina, ibrufen , naporxen etj.
238-Mos përdorni në mënyrë të sistematike kortizonë.

RËNIA E FLOKËVE
Kujdesi që duhet të tregoni për të parandaluar fenomenin:
239-Kontrolloni stresin.
240-Mbani një dietë të shëndetshme.
241-Pini të paktën 2 kilogramë ujë në ditë.
242-Konsumoni fruta, perime, me anë të së cilave merrni vitaminat, proteinat dhe mineralet e nevojshme.
243-Evitoni sa më shumë konsumimin e yndyrnave shtazore duke i zëvendësuar me ato vajore.
244-Evitoni ushqimet e skuqura.

ULÇERA
Ushqimet që kurojnë sëmundjen:
245-Banania jo e pjekur. Ajo favorizon shërimin e ulcerës gastroduodenale të lehtë.
246-Duhet
të ndiqet një ushqim i ekuilibruar, i pasur në zarzavate dhe fruta që
të kenë vitamina C, e njohur kjo për mbrojtjen e mukozës së stomakut.
247-Në të kundërtën duhen kufizuar proteinat shtazore dhe dhjamërat.
248- Mishi, peshku ose veza duhen marre vetëm një herë në ditë.
249-Duhet përdorur çaji nga bima e njohur e Bar-Bletës.

Cerma /Përdhesi
Këshilla për të lehtësuar dhimbjet e sëmundjes:
250- Këshillohet pirja sa më shumë e ujit dhe lëngjeve të ndryshme për të lehtësuar nxjerrjen e acidit urik nga trupi.
251-Duhet
pasur parasysh se, nëse vuajmë nga sëmundjet e zemrës, duhet të
këshillohemi me mjekun për sasinë e lëngjeve që konsumojmë.
252-Rënia në peshë është e rëndësishme për të pakësuar rrezikun e shfaqjes së sëmundjes.
253-Sasia e proteinave në ushqim ndikon në një farë mënyre në sasinë e acidit urik në gjak.
254-Por edhe një dietë koncize nuk mund të sjellë uljen e acidit urik në gjak në të njëjtën mënyrë si mjekimi.

OSTEOPOROZA
Këshilla për të luftuar sëmundjen që në fëmijëri:
255-Për
të luftuar shfaqjen e osteoporozës është e nevojshme ajo që hamë. Për
këtë duhet të ndiqet një dietë ushqyese e balancuar me një përbërje
kalorike, të përshtatshme me nevojat fiziologjike të individit.
256-Dieta duhet të përmbajë një gram proteinash për çdo kile të organizmit tonë.
257-Duhet
të përmbajë një përbërje të duhur yndyrash dhe karbohidratesh që nuk
duhen të jenë më tepër se 55-60% të kalorive totale. Po që duhen marrë
çdo ditë.
258-Po ashtu rekomandohen sasi të larta kalciumi, potasi, magnezi dhe sasi të pakta sode.
259-Vitamina D është nga ana tjetër një përbërës i rëndësishëm për asimilimin e kalciumit dhe për këtë duhet m
arrë me dietë apo me tableta.
260-
Përveç kësaj vitaminat: A, C, E, K dhe minerale të tjera si fosfori,
fluori, hekuri, zinku dhe bori janë të nevojshëm për një metabolizëm
normal të kockave dhe mund të merren falë një ushqyerjeje të larmishme
dhe korrekte.
261-Së fundmi rekomandohet eliminimi i alkoolit,
kafeinës dhe pijeve të gazuara. Këto të fundit duket se e rrisin më
shumë riskun për fraktura te gratë që i konsumojnë.

LEMZA
Këshilla për të ndaluar lemzën e shpeshtë:
262-Duhet të pish ujë ose të hash një lugë sheqer sapo të zëre lemza.
263-Faktori psikologjik arrin të ndalojë lemzën si p.sh me anë të tërheqjes së vëmendjes, bën që të ndalojë shtëllunga e ajrit.
264-
Ndalesa e frymëmarrjes, pirja e ujit të ftohtë me gllënka të vogla,
vendosja në qafë e një cope akulli, vendosja e një borse akulli në bark,
gudulisja e hundës për të provokuar një teshtimë, marrja e frymës
thellë, duke ndjekur një ritëm të rregullt janë disa nga mënyrat e
ndalimit të lemzës.
265- Lemza mund të zërë edhe një fëmijë të
porsalindur dhe mund të ndalohet duke e marrë në krah, i mbështet kokën
në shpatull dhe i bie lehtë në kurriz, në mënyrë që t’ia nxjerrsh ajrin
që ndoshta i ka dilatuar stomakun ose ezofagun.
266-Një mënyrë tjetër është edhe frymëmarrja dhe nxjerrja në një qese letreje. Në këtë mënyrë rritet sasia e CO2 në organizëm.
267-Mjekët kryesisht rekomandojnë ngrënien e një luge sheqer pa ujë.
VARIÇET
Këshilla për personat që vuajnë nga sëmundja:
268- Përdorni xhel freskues për këmbët.
269- Mos mbani këpucë me taka më shumë se 4 pond.
270- Mos përdorni këpucë të sheshta plotësisht.
271- Përdorni produkte bimësh jeshile me kërcell.
272- Mos hiqni nga menyja orizin.
273- Përdorni vazhdimisht grurin.
274- Mos qëndroni ulur për më shumë se një orë në të njëjtën pozicion.
275- Mos i mbani këmbët e kryqëzuara.
276- Mos mbani pasha të rënda.
277- Përdorni korse najloni në mbrëmje.

DHËMBËT
Si të shmangim kariesin dhe infeksionet
278-Duhet
të zgjidhni një pastë dhëmbësh cilësore. Pasi ajo lehtëson lëvizjen e
pllakëzave bakteriale dhe ka substanca freskuese dhe kurative.
279-
Duhet të përdoret çdo ditë fija pastruese e dhëmbëve, duhet të kalohet
rreth çdo dhëmbi në mënyrë që të përshkojë sipërfaqen e tij.
280- Ushqimi duhet të jetë i zgjedhur me kujdes.
281-Duhet të konsumoni ushqime që kanë karbohidrate.
282- Molla është një
ndër frutat më të këshillueshme nga dentisti për dhëmbët, sipas
rekomandimeve duhet të hahen jo më pak se dy të tilla në ditë.
283-Karotat duhet të përdoren çdo ditë, sipas specialistëve ato bëjnë mirë për zmaltin e dhëmbëve.

KUJTESA/ALZAIMER
Dhjetë këshilla për të mbajtur në fortë kujtesës:
284-Lexoni
libra. Në këtë mënyrë jo vetën që do të vini trurin në lëvizje duke
imagjinuar periudha të ndryshme kohore dhe kultura, por do të keni
histori interesante për të treguar.
285-Luani lojëra. Lojërat janë
mënyra më e mirë për të sfiduar trurin. Kështu fjalëkryqet. Lojërat
elektronike përmirësojnë shpejtësinë dhe kujtesën e trurit, pasi të
gjitha mbështeten tek matematika.
286-Përdorini dorën e kundërt.
Kalojeni ditën duke bërë gjëra me dorën që nuk e përdorni, si dhe
mbajeni orën në dorën e kundërt të që kujtoheni për të.
287-Mësoni numrat e telefonit.
288-Hani
edhe për trurin tuaj. Kjo do të thotë se duhet të përqendroheni tek
vajrat e peshkut, salmoni, arrat, bajamet dhe vaji i ullirit.
289-Ndahuni
nga rutina. Ndryshoni dyqanin ku jeni klient, hani gjëra që si keni
ngrënë më parë, frekuentoni lokale që s’keni qenë më parë, pasi kjo do
ta bëjë trurin tuaj të zgjohet nga zakoni dhe të jetë përsëri vigjilent.
290-Kaloni nga një rrugë e ndryshme. Kaloni apo udhëtoni në rrugë të ndryshme, kjo e ndihmon trurin të stërvisë kujtesën.
291-Mësoni një aftësi të re. Në këtë mënyrë kujtesa hyn më shumë në punë kur mësoni gjëra të reja, që më parë si bënit dot.
292-Bëni lista. Bërja e listave ju ndihmon që t’i lidhni artikujt njëri me tjetrin. Në këtë mënyrë ju luani
[size=9] me kujtesën tuaj, sa herë që listoni ushqimet, fjalët, veprimtaritë e ditës.
293-Zgjidh
një mjeshtëri të re. Gjeni diçka që ju pëlqen dhe që nuk kushton shumë.
Fotografitë me aparat dixhital, mësimi i pikturës, mësimi i një
instrumenti muzikor, mësimi i stileve të ndryshme të gatimit, të
kërcimit, e bëjnë trurin që të jetë në aktivitet gjatë gjithë kohës.

MENOPAUZA
Ushqimet dhe dieta që duhet të ndiqet gjatë kësaj periudhe:
294- Përdorimi larmi ushqimesh, por që gjithnjë të jenë sa më të freskëta .
295- Përdorni sa më shumë fruta e zarzavate.
296- Filloni vaktin me sallatë ose me supë me zarzavate.
297- Pakësoni vaktet me mish (jo më shumë se 3 herë në javë) dhe zëvendësojini ato me ushqime me zarzavate.
298- Ulni përdorimin e yndyrnave gjatë përgatitjes së ushqimeve.
299- Pakësoni sa më shumë që të jetë e mundur përdorimin e ëmbëlsirave.
300- Hani fruta, por jo menjëherë pas ngrënies së vaktit.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:23

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Parandaloni kancerin me spinaq, vaj e limon

Kanceri
është një nga sëmundjet më të rënda, që rrezikojnë jetën e njeriut.
Përveç operacioneve dhe kimioterapisë, një ndihmesë të dukshme në
moszhvillimin e kësaj sëmundjeje, japin kurat e përgatitura me metoda
popullore. Një kurë, që ka dhënë rezultate në ngadalësimin e përhapjes
së sëmundjes, është përzierja me alkoolin e bimës së brokulës. Një litër
alkool 60 gradë ose raki e fortë rrushi hidhet në 100 gramë kalendule.
Kjo
masë hidhet në një shishe, e cila mbyllet mirë dhe lihet në një vend të
ngrohtë, por që të mos e zërë dielli. Pas 10 ditësh kjo masë kullohet.
Merren 50 deri në 60 pika nga kjo përzierje dhe hidhen në 200 mililitra
ujë. Ky lëng pihet nga pak gjatë gjithë ditës. Gjatë kohës që përdoret
kjo kurë rekomandohet dhe ngrënia e tre karrotave çdo ditë.Gjithashtu, mund të përdoren rrënjët e bimës, të cilat pasi të thahen,
duhet të bluhen dhe pluhuri i përftuar hidhet në një gotë me lëng
frutash ose çaj. Kura me pluhurin e brokulës përdoret 3 herë në ditë. Po
për këtë qëllim përdoret edhe bima e Aloe Verës. Lëngu i nxjerrë nga
kjo bimë përzihet me mjaltë. Ky mjekim ka dhënë efekte të përkryera në
përmirësimin e të sëmurëve. Spinaqi është një nga ushqimet më të
rëndësishme në luftën kundër kancerit, si dhe të sëmundjeve të tjera të
rënda.

Të sëmurët, që vuajnë nga sëmundja e kancerit, duhet të
hanë spinaq me oriz dhe vaj ullri, duke i shtuar dhe lëng limoni.
Prandaj, për parandalimin e kancerit ky ushqim duhet të konsumohet sa më
shpesh. Edhe kokë-lakra është vërtetuar se ka dhënë efekte pozitive në
parandalimin e kancerit. Përqëndrimi i lartë i indolit te lakra bën që
sëmundja të mos përparojë më tej. Një studim i kryer nga shkencëtarë amerikanë ka treguar se te personat
që konsumonin më tepër lakër, të paktën 2 deri 3 herë në javë, zhvillimi
i sëmundjes ka qenë më i ngadaltë se te ata që nuk e përdorin këtë
ushqim. Edhe salca e domates ka dhënë rezultate mjaft të mira në
sëmundjen e kancerit. Konsumimi i shpeshtë i salcës e frenon atë deri në
një farë masë. Të sëmurëve me kancer, mjeku u këshillon të pinë sa më
tepër qumësht.

Qumështi në përbërje të tij ka vitaminën D,
armikun numër një ndaj kësaj sëmundjeje. Studimet kanë treguar se
njerëzit që konsumojnë çdo ditë qumësht kanë më pak mundësi për t’u
prekur nga kanceri. Gjithashtu, të sëmurëve me kancer, mjeku ju
këshillon konsumimin sa më të shpeshtë të frutave dhe perimeve në
veçanti të frutave, që mbështillen me lëkurë të trashë si portokalli,
limoni, shega.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:24

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit


Shkencëtarët
në Shtetet e Bashkuara mund të kenë zbuluar se dieta mesdhetare ku
përdoret shumë vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit.
Studiuesit
që i botuan rezultatet e punës së tyre në revistën Analet e Onkologjisë
thonë se acidi oleik që gjendet në vajin e ullirit mund të ndihmojë në
kurimin e sëmundjes

Studimet e mëparshme kanë treguar se për
gratë që jetojnë në vendet ku përdoret një dietë e pasur në proteina,
rreziku nga kanceri i gjirit është pesë herë më i lartë se në ato vende
ku kultura e të ushqyerit është për një dietë me më pak kalori. Megjithatë gratë që ushqehen me vaj ulliri duket se janë të mbrojtura nga ky lloj kanceri.

Studiuesit
në Spanjë dhe në SHBA gjetën se një prej përbërësve të vajit të ullirit
ul me gjysmën e tyre nivelin e substancave që shkaktojnë kancerin e
gjirit.

Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze të gjirit
treguan se acidi oleik e bënte më të efektshëm medikamentin që përdoret
kundër kancerit dhe rriste prodhimin e proteinave që lufton tumoret.

Tani shkencëtarët do të shohin nëse teoria e tyre provohet gjatë eksperimenteve me kaviet.
VAJI I ULLIRIT ESHTE I MIRE PER ZEMREN

Shfrytezimi i
rregullt i vajit te ullirit eshte i mire per zemren dhe e pakeson
rrezikun nga semundjet kardiovaskulare, kane treguar rezultatet nga
studimi i prezantuar ne Kongresin boteror te kardiologjise ne Barcelone.
Studimi ka treguar se ato veti te vajit te ullirit jane rezultat jo
vetem i yndyrerave te ngopshme qe i permban ai, por edhe te materieve
bimore me veti antioskidante te quajtura polifenole. Studimi eshte kryer
nga Instituti qytetar per hulumtime mjekesore ne Barcelone.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

6Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:24

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
1. MËNGJESI SJELL VITAMINA: Një mëngjes i thjeshtë me sallatë, qumësht
dhe fruta çdo herë sjell sasi të mjaftueshme të kalciumit, B6, hekur
etj.
2. MËNGJESI JU MUNDËSON KONCENTRIM MË TË MADH: Të rinjtë që hanë
mëngjes kanë treguar rezultate të shkëlqyera në teste si dhe një nivel
më të lartë të përqendrimit në klasë. Ata gjithashtu janë më të gjallë
dhe më kreativë. Ndërsa, të rriturit, nëse hanë rregullisht mëngjesin e
tyre atëherë janë më të kthjellët në ambientin e punës si dhe më të
koncentruar.
3. MËNGJESI E ZMADHON MUNDËSINË PËR TË KONTROLLUAR
PESHËN TUAJ: Nga statistikat e vitit 1994 ka treguar se në një familje
ku fëmijët rriten me dy prindër, fëmijët që nuk hanë mëngjes dyfish më
shumë kanë gjasa të shtojnë më shumë në kilogramë se fëmijët që
mëngjesin e tyre e hanë rregullisht. Shumë të rritur nuk hanë mëngjes me
shpresë së do të dobësohen. Për fat të keq, ky program i humbjes së
kilogramëve të tepruar do të ju dështojë. Duke ju larguar mëngjesit kjo
sjellë deri tek krijimi i urisë më të madhe gjatë ditës më vonë, që
pastaj rezulton në kalori më shumë.
bluetooth.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

7Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:26

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Cili është sekreti i dietave

kesh një trup perfekt dhe me formë të shkëlqyeshme shumë herë është e
vështirë. Dietat jo gjithnjë kanë efektin e pritshëm dhe janë edhe shumë
të mundimshme. Por ekziston një mënyrë e veçantë për të humbur peshë
përmes një diete të shëndetshme.

Përgatiti: Lindita Kamberi

1:
Llogaritni kaloritë Sekreti i të humburit peshë është pakësimi i
kalorive që merren përditë. Sasia e kalorive që një person merr në një
ditë duhet të jetë më e vogël se sasia që harxhon.2: Pakësoni sheqerin dhe yndyrën Rregulli i
dytë i është të pakësohet sa më shumë të jetë e mundur sheqeri dhe
yndyrat, duke i zëvendësuar me fibra dhe karbohidrate. Mëngjesi juaj
duhet të jetë me bazë fibrash dhe jogurt apo qumësht të skremuar. Në
drekë është më mirë të konsumoni mishin e vogël apo peshk të shoqëruara
me perime. Ndërkohë, darka është në varësi të drekës. Nëse në drekë jeni
rënduar në darkë konsumoni diçka të lehtë, dhe e kundërta. Nëse mes
vakteve keni uri hani një frutë apo ndonjë perime si ndonjë karotë apo
spec. Duhet të pini 1.5 litër ujë në ditë. Gjithashtu mund të pini kafe
dhe çaj, por jo kapuçino. Evitoni pije e sheqerosura dhe alkoolin.

3:
Ndryshoni Dieta kërkon edhe fantazi. Nëse hani vetëm fruta dhe perime
së shpejti kjo dietë do të dëmtojë organizmin tuaj, por edhe do të
humbisni shijen për ushqimet. Këshilla më e mirë është të shijoni
ushqimet të hani dhe të alternoni produktet që konsumoni. Djathi, mishi
apo peshku nuk të shëndoshin, nëse nuk e teproni me to. Nëse preferoni
shumë të hani brumëra apo makarona është më mirë t’i shoqëroni ato me
perime dhe vaj ulliri. Është shumë e rëndësishme të dini si të kombinoni
ushqimet që konsumoni. Kështu, nëse për pjatë të para do të hani një
sallatë pjata e dytë të jetë me bazë mishi apo peshku, apo nëse pjata e
parë është më bazë brumërash apo makarona atëherë e dyta duhet të jetë me bazë perimesh të ziera, në avull apo të pjekura. Kufizojeni veten vetëm me një gotë verë.

4:
Bëni pazar me inteligjencë Evitoni të blini produkte të pasura me
yndyra apo sheqerna. Ushqimet që blini, sidomos nëse janë të përpunuara
apo konservuara duhet të jenë të shëndetshme. Nëse nuk i rezistoni dot
idesë për një ëmbëlsirë, por nuk doni të çoni dëm dietën tuaj, atëherë
mund të konsumoni një çokollatë apo një akullore.

5: Lëvizni
Për
të rënë në peshë është shumë e rëndësishme lëvizja e rregullt dhe e
përditshme. Regjistrohuni në palestër, ngjisni shkallët për në shtëpi
dhe mos merrni ashensorin,
ecni dhe mos udhëtoni me autobus apo
makinë. Në këtë mënyrë do të digjni kaloritë e tepërta dhe do të
përshpejtoni ritmin e metabolizmit. Duke lëvizur dhe vënë në punë
muskujt do të keni një trup më të lidhur pas dobësimit.Kujdes: nëse pas ushtrimeve vëreni një rritje
të peshës suaj mos u shqetësoni ju thjeshtë po rrisni muskujt, që
peshojnë më shumë se yndyrat. Por kjo është një fazë e përkohshme.

6:
Vetëvlerësimi

një dietë vetëvlerësimi është shumë i rëndësishëm. Mos ndiqni modele të
‘paarritshme’ por mësoni të doni dhe vlerësoni trupin tuaj. Nuk është e
rëndësishme se çfarë pamje kanë të tjerët, gjëja e vetme me vlerë është
se ti je duke bërë dietën tënde dhe ke rezultate pozitive.

7:
Duhet të keni durim Asnjëherë mos prisni të ndryshoni pamjen tuaj dhe
të humbisni peshë brenda pak ditësh. Duke ngrënë në mënyrë të
ekuilibruar dhe duke u marrë rregullisht me aktivitet fizik rezultatet e
para do të vijnë pas 3-4 javësh. Mund t’ju duket shumë kohë, por mos u
mërzisni. Durimi është shumë i rëndësishëm në një dietë dhe në humbjen e
kileve. Mos u fiksoni pas peshës dhe të filloni të peshoheni çdo javë, apo të matni trupin, vithet apo
gjoksi, pasi kjo nuk është mënyra e duhur për të arritur rezultatin e
kërkuar.

8: Mos u dëshpëroni
Asnjëherë
nuk duhet të harroni një këshillë. Mos u dëshpëroni nëse një ditë e
keni ekzagjeruar me të ngrënë apo nëse një javë, si pasojë e stresin,
keni ngrënë ushqime me më shumë kalori se sa ajo e ‘lejuara’. Kjo është
normale. Asnjëherë mos e ndërprisni dietën në një rast të tillë dhe
vazhdoni dietën si më parë.

9: Larg pilulave për t’u dobësuar
Kurrë
mos përdorni pilula apo medikamentet që ‘reklamojnë’ dobësimin. Ato
thjeshtë çrregullojnë metabolizmin, dhe për rrjedhojë edhe organizmin
dhe shëndetin tuaj. Si pasojë do t’ju duhet më shumë kohë për të
rigjeneruar trupin tuaj dhe shumë herë edhe duke shtuar në peshë.10: Stili i jetesës
Pasi të keni arritur
peshën që dëshironi, të humbisni kile dhe të keni në trup të bukur mos e
lëshoni veten në ushqime pa fund. Filloni të shtoni shumë pak dhe
ngadalë kaloritë dhe vazhdoni të hani shëndetshëm. Kjo duhet të kthehet
në një stil jetese. Do të vëreni se edhe lëkura dhe humori juaj do të
përmirësohet. Do të ndjeheni të bukura dhe të sigurta në vetvete.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

8Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:29

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Që prej disa vitesh është shumë problematike të shtrihesh apo të ecësh në rërë. Të shohim pse dhe si duhet të mbrohemi.

Dr. Valon Baraliu


zhytesh dhe pastaj të shtrihesh në rërë, të hapësh gropa, të ndërtosh
kështjella, të luash në rërë me fëmijët... kjo është mënyra më e mirë
për tu argëtuar. Edhe të rriturve i pëlqen të shtrijnë këmbët në rërë,
të luajnë futboll, apo volejboll, apo të shtrihen në rërë për të marrë
rreze. Në fakt në verë, rëra është vendi ku ndihesh më i lirë: nga puna,
nga fundet që shtrëngojnë, nga kravata dhe nga tokat e larta.


rërë fshihen shumë gjëra që nënvleftësohen, të cilat mund të jetë
shkaktare të shqetësimeve serioze. Plazhet nuk janë vende të
dezinfektuara, por vende plot plehra, të cilat fermentohen nga nxehtësia
dhe bëhen vende që mbledhin baktere. Prandaj, rreziqet janë të shumta:
mjafton një plagosje e vogël që të infektohesh. Që ta evitosh vetë
mos prishësh pushimet. Ja rreziqet më të shpeshta dhe metodat për të evituar.


Ja 7 rreziqet më të zakonshme

SHTOHEN SHIRINGAT


Për
fat të keq janë një nga objektet më të padëshiruara, të cilat mund të
të plagosin ndërsa je duke ecur këmbë zbathur në plazh, apo ndërsa
vendos duart në rërë. Përveç dhimbjes që ndjehet në atë moment (e gjitha
varet nga sa thellë ka hyrë agia), aspekti më i rrezikshëm i gjithë
këtij aksidenti është mundësia për t'u infektuar nga mikrobe apo viruse.
Rreziqet

* Një nga rreziqet
është tetanosi, një sëmundje infektive që vjen si pasojë e një mikrobi
që hyn në organizëm nëpërmjet një të plagosure, qoftë kjo edhe shumë e
vogël, edhe me anë të një ageje.
Ky mikrob prodhon një toksinë që
prek sistemin nervor dhe mund të çojë në paralizë në diafragmë në
muskujt poshtë mushkërive, muskuj këto që bëjnë të mundur lëvizjet për
frymëmarrje. Nëse diafragma paralizohet, ndërpret frymëmarrjen me rrezik
serioz për jetën.
* Një rrezik tjetër jo i pazakontë është ai i të
sëmurit me hepatit viral. Në rast se vritet në një age shiringe, mund të
infektohesh nga hepatiti B.
* Duhet theksuar që nuk është e mundur
të infektohesh me virusin HIV dhe me SIDA. Në fakt ky virus është shumë
cenues kur gjendet jashtë lëngjeve organike (mbi të gjitha gjakut dhe
spermës), nëpërmjet së cilave transmetohet. Mjafton vetëm pak minuta në
kontakt me atmosferën dhe virusi bëhet i parrezikshëm.
Çfarë duhet bërë?

Që të evitojmë
tetanosin, në rastet kur plagët janë të rënda, a është e domosdoshme të
marrësh një antitetanos? Bëhet fjalë për një gjilpërë të thjeshtë që
mund të bëhet në çdo ambulancë apo spital. Parandalimi më i mirë kundër
hepatitit B është vaksinimi. Bëhet fjalë për një seri prej 3 vaksinash
që bëhen në distancën kohore të disa muajve.

PREZENCA E PLEHRAVE

Mund
të ndodhë t'i prekësh me këmbë, dhe nëse bëhet fjalë për një rastësi,
nuk përbën ndonjë rrezik për shëndetin. Nëse lëkura është e shëndetshme,
atëherë është e vështirë që baktere të ndryshme të mund të hyjnë në
organizëm. Por fëmijët janë ato që rrezikojnë më shumë duke luajtur në
rërë.
Rreziqet

Në këto raste rreziku
ekziston dhe nuk duhet nënvlerësuar. Rreziku i shëndetit nuk është i
përcaktuar nga kontakti direkt i lëkurës (nëse nuk ka plagë rreziku
është i vogël), por nga fakti që fëmijët e kanë shpesh zakon të mbajnë
duart në gojë.
Në këto raste mundësia për t'u infektuar nga një numër
infeksionesh të shumta mund të prekin aparatin tretës. Këto sëmundje
përcaktohen nga mjekët si të transmetuara nëpërmjet gojës, pasi mikrobet
që i shkaktojnë hyjnë në organizëm nëpërmjet gojës dhe dalin nëpërmjet
fekaleve. D.m.th duart bëhen mjet transporti i mikroorganizmave drejt
gojës. Nga sëmundjet e shumta që transmetohen nga kjo mënyrë, duart janë
përgjegjëse për dy tipe infeksionesh: salmoneloza dhe hepatiti A. Kur
virusi hyn në organizëm dhe nëse arrijnë të hyjnë në stomak, të
padëmtuar, shkojnë me zorrë ku gjejnë ambientin e përshtatshëm për t'u shumuar shumë thjeshtë.
Për
arsye të ngjashme, fëmijët, më shumë se personat e rritur janë viktima
të parazitëve të zorrës së trashë. Jo rastësisht transmetimi i tyre
bëhet nëpërmjet duarve.

Çfarë duhet bërë?

Nëse
lahen menjëherë duart pas kontaktit me jashtëqitjen nuk garantohet një
siguri absolute, por është sigurisht një mënyrë për të shmangur
infeksionin. Mjafton të përdorësh një sapun.
Nuk janë të nevojshme
detergjentet apo dezinfektuesit. Madje është më mirë të evitohen, sepse
dëmtojnë lëkurën. Një mënyrë për të evituar mikrobet nuk është vetëm
larja e duarve me sapun, por fërkimi i mirë i duarve me njëra-tjetrën.
* Mos hapni gropa në rërë me duar. Është më mirë të përdorni një nga
lodrat e fëmijëve dhe të mbani veshur një palë sandale gome.
Këto parandalime nuk janë të tepërta, sepse mund të evitosh rrezikun për
të mos u vrarë nga xhamat, gozhdat, etj.


GËRVISHTJET

Bëhet
fjalë për gërryerje të sipërfaqes së lëkurës, të shkaktuara nga fërkimi
me rërë. Lëkura bëhet shumë delikate si ajo e fëmijëve. Prandaj shpesh
ajo skuqet, dhe bëhet me vijëza apo gërvishtet.

Rreziqet

Lëkura
e dobësuar nga dielli, era, kripa, pezmatohet duke u mbuluar me
gërvishtje të vogla të cilat shkaktohen nga kontakti me rërën.
* Nuk duhet harruar që nga këto gërvishtje të vogla mund të penetrohen shumë thjeshtë mikrobe e viruse, një familje me miliarda
mikroorganizma që sipas ligjit të natyrës, shumohen dhe
përshtaten shpejt në brendësi të organizmit njerëzor. Dhe rëra është e
pasur me këto mikrobe.
* Bakteret hyjnë në organizëm nëpërmjet plagës
dhe pastaj kalojnë në gjak, këtu pastaj ato luftohen nga antitrupat.
Natyrisht që pasojat varen nga çdo lloj mikrobi, me anë të së cilit je
në kontakt dhe jo nga gjendje fizike.

Çfarë duhet bërë?

*
Nuk duhet ndaluar që fëmija të mos luaj me rërë, por mund t'i bëhet një
dush i mirë, përpara se të ktheheni në shtëpi, duke eliminuar kështu
përmbajtjet e rërës.
* Mos përdorni sapun apo shampon për trupin,
mund të irritojnë lëkurën, duke hequr yndyrën natyrale të lëkurës, e
cila mban dhe e bën lëkurën me elastike. Pas dushit gjëja më e mirë
është ta fshijmë fëmijën
me një sfungjer të butë.
* Kur shtrihesh në rërë është mirë
të evitohet kontakti direkt me rërën e nxehtë. Është mirë të përdorni
një peshqir të madh, për t'u shtrirë për të evituar irritimet e vogla.
*
Rëra në këpucë mund të shkaktojë shqetësime në këmbë. Kjo i përket
vetëm personave që e kanë zakon të shkojnë në plazh me këpucë. Dhe
kështu këto këpucë mbajnë një sërë grimca rëre të cilat ngjiten në
këmbën e zbathur dhe provokojnë të prera të dhimbshme. Është më mirë të
veshim pantofla, apo pantallona me materiale natyrale. Plaga duhet
mbajtur mirë për të evituar që mikrobet të mos hyjnë kollaj. Prandaj
është e rëndësishme ta lidhim me fasho.
* Kur lëkura është vetëm e skuqur, është e mjaftueshme ta lajmë me ujë të ftohtë dhe nuk duhet fërkuar.

PICKIMET E INSEKTEVE
Stina e verës është periudha më e rrezikshme përsa u përket
“pickimeve apo kafshimeve të kafshëve. Fillojmë me mushkonjat dhe çfarë
mund të bëjmë për t'u mbrojtur nga ato. Mushkonjat na sulmojnë sepse
kanë uri: na pickojnë që të ushqehen duke na thithur gjakun. Për të
shmangur pickimet, mund të përdorni një krem ose një losion
insekte*largues. Ndërsa kur na pickojnë janë pomadat antihistaminike.
Zbusin të kruarën. Por nëse pickimi shkakton plagë të mëdha dhe të
bezdisshme, këshillohet të pihet një antihistaminik nga goja.
Grerëzat
dhe bletët sulmojnë vetëm kur ndihen të kërcënuara. Ato afrohen vetëm
nga kurioziteti, sepse ndiejnë një erë që i tërheq dhe vijnë rrotull
vetëm për të kuptuar gjendjen. Sapo gjykojnë që nuk ka asgjë që u
nevojitet, ikin spontanisht. Por ka nga ata që duan t’i përzënë dhe
bëjnë disa lëvizje. Dhe atëherë, insektet duke u ndjerë në rrezik,
reagojnë duke sulmuar. Pickimet e tyre janë të dhembshme pasi poshtë
lëkurës injektohet një substancë që quhet histaminë, e cila shkakton
ënjtje, dhembje dhe skuqje. Kur pickojnë ato e ngulin thumbin në
lëkurën e "viktimës". Prandaj, në radhë të parë duhet hequr thumbi, që
shikohet shumë mirë me sy të lirë. Përdorni një age të sterilizuar dhe
jo një piskatore, pasi ajo shpesh e lë helmin brenda. Pasi keni hequr
thumbin vini për disa minuta akull, i cili largon dhembjen dhe ul
malcimin. Kur të mos ju djegë më, vendosni pak krem me bazë kortizoni.
Grerëzat rrallë herë e lënë thumbin në lëkurë, kështu që mund të
procedoni menjëherë duke vënë pak akull dhe krem me kortizon në vendin
që ju dhemb.
Insekte të tjera që duhet t'u druhemi janë edhe zekthat dhe këpushat. Edhe për ato vlejnë këshillat që dhamë për mushkonjat.
Por
nëse duam të rrimë të qetë nga këpushat duhet të ndjekim disa këshilla
më tepër. Pështyma e tyre mund të përmbajë mikroorganizma përgjegjëse
për disa sëmundje, kështu që sapo të vini re që ju ka pickuar një
këpushë, mermi një piskatore dhe mundohuni ta largoni insektin nga
lëkura por mos e kapni as nga trupi dhe as nga koka, por
pranë "gojës" që thith gjak. Më pas, vendin e prekur lajeni me
ujë dhe sapun dhe dezinfektojeni. Vendi i prekur duhet të mbahet nën
kontroll për një muaj: me shenjën e parë të skuqjes është mirë të shkoni
të vizitoheni në qendrën më të afërt spitalore. Një rrezik tjetër janë
edhe gjarpërinjtë për ata që shkojnë me pushime në mal. Nëse kafshoheni
nga këta zvarranikë ju këshillojmë të mos lëvizni. Prisni derisa të vijë
dikush për t'ju vizituar pasi duke lëvizur helmi përhapet më shpejt
duke shfrytëzuar qarkullimin e gjakut. Në këtë mënyrë do të ketë më
shumë kohë për të ndërhyrë.


NJOLLAT NË LËKURË

Në të shumtën e rasteve janë të pranishme në lëkurë, por pa
dhënë asnjë simptomë. Me anë të temperaturës së lartë, nxehtësisë,
djersës, lagështisë, numri i tyre rritet dhe ato bëhen të dukshme. Ka
raste që edhe vetë kontakti me verën i bën ato të duken.

Rreziku

Lëkura
mbulohet nga njolla të bardha që shtohen gjithnjë e më shumë duke i
dhënë trupit një pamje si mozaik. Shkaktari i këtyre njollave është një
mikrob që në kushte të veçanta të mjedisit prodhon njolla të vogla të
bardha, që dallohen atëherë kur dielli nxin pjesën tjetër të trupit.
Deri para disa kohëve dermatologët mendonin që këto mund të ngjiteshin.
Por studimet e fundit tregojnë që këto jetojnë vetëm në lëkurën e atij
që i
ka. Megjithatë higjiena nuk është asnjëherë e tepërt.

Çfarë duhet bërë?


darkë duhet bërë një dush dhe duhet aplikuar një krem antimikotik. Kjo
kurë duhet të vazhdohet të paktën për dhjetë ditë rresht.

PREZENCA E BAKTEREVE TË PADUKSHME

Është
një lloj bakteri që quhet "Pitiriasi Versicolor" që mund të jetë i
pranishëm në të gjitha llojet e lëkurave, por që mbesin të padukshme.

Rreziqet

Është
e mjaftueshme vetëm një ulje të sistemit mbrojtës dhe numri i këtyre
baktereve shtohet shumë. Në këtë rast ato mund të shfaqen në
zonat e krahut si njolla të bardha. Këto njolla mund të nxihen
nga dielli, por këtu ngjyra ikën më shpejt se në pjesë të tjera të
trupit.

Çfarë duhet bërë?

Duhet aplikuar çdo ditë krem antimikotik. Nëse njollat janë të shumta duhet kontaktuar mjeku për të marrë ilaçe nga goja.

IRRITIM NGA RROBAT E BANJOS

Është
një tjetër rrezik tipik i verës. Shpesh pas 2 ose 3 ditë në plazh
shfaqen sekrecione të bardha. Ky problem, që quhet vagjinitet dhe mund
të ketë shkaqe të shumta, i bezdis shumë femrat gjatë pushimeve.

Rreziku
Ky problem mund të shkaktohet nga dy elementë: i nxehti dhe
lagështira, ose nga kontakti i rrobave të lagura në rërë. Bëhet fjalë
për një irritim që shkaktohet nga një bakter i thjeshtë infektues.
Në fillim sekrecionet mund të jenë transparente por janë më të shumta se zakonisht.
Simptomat
e tjera janë djegie dhe kruarje në këtë zonë. I nxehtë dhe lagështia, e
favorizojnë bakterin sepse në këtë mënyrë ai shërohet shumë shpejt.

Çfarë duhet bërë?
Për të evituar rrezikun, mjafton një dush menjëherë pas
kontaktit me rërën. Nëse bakteri shumohet shumë, është e këshillueshme
vizita tek mjeku që mund të rekomandojë një pomadë me substanca
antimikotike. Mund të përdorësh një numër produktesh me ujë dhe
bikarbonat si alkoolin.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

9Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:30

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Sëmundja e zemrës është e shpeshtë tek njerëzit me diabet.
Statistikat nga Shoqata Amerikane e Zemrës vlerësojnë se sëmundjet e
zemrës dhe sulmet në tru janë përgjegjëse për 2/3 deri në ¾ e vdekjeve
në mesin e personave me diabet.

Derisa të gjithë njerëzit me
diabet kanë shanse të rritura të zhvillimit të sëmundjes së zemrës, kjo
është më e shpeshtë tek ata me tipin 2 të diabetit. Një prej dëshmive të
para që tregojnë se njerëzit me diabet janë më të prirë ndaj sëmundjes
së zemrës ka qenë një studim i gjerë i njohur si “Framingham study”. Ky
studim ka analizuar disa gjenerata për të përcaktuar faktorët e
paraqitjes së sëmundjes së zemrës.

Studimi ka treguar faktorë të
shumtë që mund të rrisin gjasat për zhvillim të saj. Një rrezik i
dukshëm ishte të qenit me diabet. Nga të tjerat janë përfshirë tensioni i
lartë i gjakut, pirja e duhanit, nivelet e rritura të kolesterolit dhe
historia familjare e sëmundjes së hershme të zemrës.
Sa më shumë faktorë të rrezikut që ka pasur personi, gjasat për
tu prekur nga sëmundja e zemrës kanë qenë më të larta. Si çdokush
tjetër, njerëzit me diabet kanë një rrezik të rritur të vdesin nga
sëmundja e zemrës nëse ata kanë më shumë faktorë të rrezikut. Sidoqoftë,
gjasat janë më të larta tek personat me diabet. Andaj, derisa një
person me një faktor të rrezikut mund të ketë gjasa reale të vdesë nga
sulmi në zemër, personi me diabet ka rrezik të dyfishtë ose madje të
katërfishtë.

Një studim, për shembull, ka gjetur se njerëzit me
diabet të cilët nuk kanë pasur faktorë të tjerë të rrezikut nga sëmundja
e zemrës kanë qenë 5 herë më të prirë të vdesin nga kjo sëmundje,
krahasuar me ata pa diabet. Një studim tjetër ka treguar se njerëzit me
nivel të lartë të sheqerit, pavarësisht prej numrit të faktorëve të
tjerë të rrezikut të sëmundjes së zemrës, ishin po aq të prirë të kenë
sulm në zemër sa
edhe personat jo diabetikë të cilët kanë pasur tashmë sulm në zemër.

Kështu
që, diabeti konsiderohet i barabartë me sëmundjen e zemrës. Dhe,
ekspertët rekomandojnë që të gjithë njerëzit me diabet duhet t’i
trajtojnë faktorët e rrezikut të sëmundjes së zemrës po aq fort sa edhe
njerëzit që tashmë kanë pasur sulme në zemër.

Kush e shkakton sëmundjen e zemrës?

Shkak
më i shpeshtë i çrregullimeve në zemrën e një personi me diabet është
forcimi i arterieve ose ateroskleroza, që shkaktohet nga kolesteroli në
enët e gjakut, të cilat e dërgojnë oksigjenin dhe ushqimin në zemër.

Pllakëzat
e kolesterolit që formohen, mund të copëtohen ose thyhen duke e bërë
gjakun të dendur dhe duke bllokuar enët e gjakut. Kjo
mund të pasohet me sulm në zemër. I njëjti proces ngjan në të
gjitha arteriet e trupit, duke çuar në mungesë të gjakut në tru, duke
shkaktuar sulme në tru ose mungesë të gjakut në këmbë, duar ose
kraharorë duke shkaktuar çrregullime vaskulare periferike.

Njerëzit
me diabet janë po ashtu në rrezik të lartë nga pamjaftueshmëria e
zemrës, gjendje në të cilën zemra nuk është në gjendje të pompojë gjakun
në mënyrë të duhur. Kjo mund të bëjë që lëngjet të grumbullohen në
mushkëri duke shkaktuar vështirësi në frymëmarrje, ose rikthim të
lëngjeve në pjesët tjera të trupit (veçanërisht këmbë) që shkakton
ënjtje.

Si trajtohet sëmundja e zemrës?

Ekzistojnë disa opsione të trajtimit varësisht prej shpeshtësisë së sëmundjes, përfshirë:
Terapia me aspirinë për të ulur rrezikun e mpiksjes që çon në sulme në zemër dhe në tru.
* Ushqimi.
*
Ushtrime fizike jo vetëm për humbjen e peshës, por për të rritur
kontrollin e glukozës, shtypjes së lartë të gjakut, niveleve të
kolesterolit dhe për të ulur trashësinë abdominale, faktorin e rrezikut
të sëmundjes së zemrës.
* Barnat.
* Operacioni.
Cilat janë shenjat e çrregullimit të zemrës?

Simptomat e sëmundjes së zemrës përfshijnë:
* Frymëmarrje të shkurta.
* Ndjenja e dobësisë.
* Ndjenja e marramendjes.
* Djersitje e tepruar dhe e pashpjegueshme.
* Dhembje në kraharorë, grykë dhe në krahun e majtë.
* Dhimbje ose presion në gjoks (veçanërisht gjatë aktivitetit).
* Nauze (mundim).
*
Nëse keni ndonjë prej këtyre simptomave, duhet të thërrisni mjekut tuaj
ose të drejtoheni menjëherë tek shërbimi më i afërt i emergjencës.

Sëmundja vaskulare periferike ka këto simptoma:
* Ngërçe në këmbë derisa ecni.
* Këmbë të ftohta.
Puls i ulur ose mungesë e pulsit në shputa ose këmbë.
* Humbje e dhjamit nën lëkurë të pjesëve më të poshtme të këmbëve.
* Humbje e qimeve në pjesët më të ulëta të këmbëve.


Si trajtohet çrregullimi vaskular periferik?

* Angazhimi në një program të rregullt të ecjes (45 minuta në ditë, i pasuar me
pushim).
* Mbathja e këpucëve speciale.
* Terapia me aspirinë.
* Barnat.
* Mos pirrja e duhanit.
* Doza të ulëta të aspirinës rekomandohen për burrat dhe gratë me diabet të cilët janë
mbi moshën 30 vjeçare dhe janë në rrezik të lartë nga sëmundja e zemrës dhe sëmundjaperiferike vaskulare. Flisni me doktorin tuaj për të përcaktuar nëse terapia me aspirinë
është e nevojshme për ju. Nëse keni sëmundje të caktuara, terapia me aspirinë mund të mos rekomandohet.

Si mund të parandalohet çrregullimi i zemrës tek personat me diabet?

*
Mënyra më e mirë për të parandaluar sëmundjet e zemrës dhe të enëve të
gjakut është të kujdeseni mirë për veten dhe diabetin tuaj. Mbani
glukozën në gjak në nivel sa më normal që mundeni.

* Kontrolloni shtypjen e gjakut, nëse është e nevojshme merrni edhe barna. Njerëzit me diabet duhet të kenë shtypjen nën 130/80.
* Mbani kolesterolin nën kontroll. Ndoshta do të keni nevojë për barna për ta bërë këtë.Humbisni peshën nëse jeni të mbipeshë.
* Pyeteni mjekun tuaj nëse duhet të merrni aspirinë ditor.
* Merruni me ushtrime fizike rregullisht.
* Hani ushqim të shëndetshëm për zemrën, të pakët me yndyra dhe kripë.
* Leni duhanin.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

10Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:31

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Në qoftë se e lë duhanin, largon infarktin dhe iktusin, mbron
mushkëritë, rrit aktivitetin seksual, ke më pak rrudha. Në qoftë se nuk
ia del dot vetë, lexoji më poshtë metodat më efikase. Në pritje të
ilaçeve te reja dhe të një vaksine antinikotine.

Pos nikotinës
dhe katranit, një një cigare gjenden madje edhe 4000 kimikalie të
ndryshme, nga të cilat 200 sosh kanë cilësi toksike, kurse 43 kanë
cilësi kancerogjene, ndërkaq të gjitha këto nëpërmjet pirjes së duhanit
hyjnë në secilën qelizë të organizmit.

Sipas disa hulumtimeve,
pos nikotinës, katranit, hekurit, aluminit dhe zinkut, nëpërmjet pirjes
së duhanit në organizmin e njeriut hyjnë kimikaliet të cilat mund t'i
gjejmë në mjetet për pastrimin e dyshemeve, bakterieve, në karburante të
anijeve kozmike (metan), në helm për minj (arsen), në gaz për shkrepsa
(butan), dioksid të karbonit, e madje edhe disa elemente të gazit që
shfrytëzohen në komorat për ekzekutim.
Substanca kryesore psikoaktive e duhanit është nikotina,
alkaloid i cili ngrit tensionin e gjakut dhe shpejton punën e zemrës,
andaj shkakton varësi të rëndë fizike. Gjysmëkoha e matabolizimit të
nikotinës është dy orë, pas së cilës kohë sasia e nikotinës në gjak bjen
dhe paraqitet nevoja për ndezjen e cigares tjetër.
Disa nga
sëmundjet e mundshme janë ndezja e traktit të frymëmarrjes, bronkitisi
kronik, emfizema, kanceri në mushkëri, infarkti, çrregullimet e
qarkullimit të gjakut, sëmundjet e dhëmbëve, pika në tru, keqësimi i të
pamit dhe të të dëgjuarit, madje edhe verbimi te personat e moshës 65
vjeç.

Cigaret mund të zvogëlojnë efektin e barnave dhe fuqinë
seksuale, mund të keqësojnë tretjen e ushqimit dhe të shpejtojnë
plakjen, ndërkaq prija e duhanit lidhet edhe me gërhitjen, vështirësimin
e frymëmarrjes gjatë gjumit, pastaj ndikon edhe në shtimin e qimeve të
trupit te femrat.

Nuk kam pasur ndonjë herë kaq kollë sa tani që e kam lënë
duhanin", është kjo ankesa tipike e ish-duhanxhinjve, të bindur se ishin
më mirë kur pinin një paketë cigare në ditë. Në fakt kolla dhe gëlbaza
shfaqen shpesh dhe në mënyrë insistuese tek ata që e kanë lënë duhanin.
Por kjo është një shenjë e mirë, sepse vjen ngaqë pushi që vesh pjesën e
brendshme të bronkeve fillon të funksionojë, ndërkohë që më parë ishte
paralizuar nga duhani dhe në këtë moment nxjerrin gëlbazen e depozituar
në bronke.

Femrat, sipas disa studimeve, posaçërisht rrezikohen
nga pirja e duhanit - më lehtë sëmuren nga kanceri në mushkëri, ndërsa
më së vështiri mund ta braktisin duhanin.

Pirja e duhanit gjatë shtatzënësisë mund të jetë shumë e
rrezikshme për shëndetin e fëmijës sesa konsumimi i kokainës; mund të
paraqiten çrregullime të ndryshme, shtohet rreziku i sëmundjes nga astma
si edhe zvogëlimi i peshës së fëmijës. Vetë shtatzënat që pijnë duhan
shtojnë rrezikun e sëmundjes nga kanceri në mitër dhe nga gjakderdhja
vagjinale.

Studimet më të reja tregojnë se duhani shkakton edhe
rrudhat. Nikotina krijon probleme me këmbët, që me kalimin e kohës mund
të bëhen kronike.
Sipas disa studimeve, nikotina në sasi të mëdha vepron në mënyrë stimulative dhe euforike sikurse kokaina dhe amfetamina.

Hulumtimet
e ndryshme flasin për një sërë efektesh pozitive të nikotinës, si p.sh.
përmirësimi i koncentrimit dhe të mbamendjes, ndërkaq ekzistojnë edhe
aktivistët të cilat tentojnë të dëshmojnë sesi të gjitha tregimet
negative për duhanin janë produkt i padijes dhe i paranojës, sesi asnjë
efekt negativ në të vërtetë nuk është dëshmuar andaj pirja e duhanit
madje zgjat jetën(!)
Pos terapisë grupore, ekzistojnë edhe disa metoda të tjera për
braktisje të duhanit: flasterët dhe çamçakëzët (përmbajnë nikotinë dhe
ndihmojnë në përballimin e krizës së abstinencës), hipnoza, joga,
akupunktura dhe psikoterapia, ndërkaq këtu bëjnë pjesë edhe spreji
nikotinë për hundë, tableta në bazë të bupropionës (antidepresivët) dhe
injeksionet të cilat do të nxirren në tregun botëror.

Të gjitha dobitë për ata që e lënë duhanin

T'i
thuash lamtumirë cigares, është pa dyshim e vështirë. Sepse nikotina
është një substancë që krijon varësi, me tepër se drogat dhe shkakton
simptoma abstinence edhe të forta: vështirësi përqendrimi,
irritueshmëri, depresion, ankth, pagjumësi.

Pas dy orësh
Nikotina e cigares fillon të eliminohet nga trupi nëpërmjet urinës.

Pas 12 orësh Monoksidi i karbonit zhduket nga organizmi, kështu që gjaku është në gjendje të çojë më me efikasitet oksigjen në inde.

Pas një jave

gjitha shqisat, e në mënyrë të veçantë, ajo e shijes, bëhen më të
mprehta. Fryma përmirësohet, dhëmbët e flokët janë më të pastër. Edhe
lëkura ka një ngjyrë më roze. Zhduken simptomat e abstinencës.

Pas një muaji Epiteli
me push i rrugëve të frymëmarrjes, i dëmtuar nga duhani, riformohet dhe
këlbaza hiqet nga bronket. Bie rreziku i infeksionit të rrugëve të
frymëmarrjes.
Pas një viti Rreziku i patologjive kardiovaskulare, d.m.th infarktit apo iktusit, bie në mënyrë të ndjeshme.

Pas 6/7 vjetësh
Rreziku
i zhvillimit të një tumori në mushkëri nuk rritet dhe pas disa vjetësh
mund të arrijë afërsisht në nivelin e një njeriu që nuk ka pirë kurrë
duhan.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

11Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:32

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Ka ushqime të cilat nëse përgatiten dhe gatuhen në mënyrën e duhur, mund të kurojnë organizmin tonë. Tamam si një ilaç.

Ka
shumë e shumë receta të tjera të cilat ndihmojnë në një shërim të
shpejtë. Disa prej tyre funksionojnë vetë. Le të shohim së bashku se
cilat janë më të nevojshmet.

Brokoli në shtatzëni:

Brokoli
është një nga perimet më të pasura me ushqyes. Është një minierë
vitaminash, 3 në veçanti: A,C dhe acid folik. Dhe përmban shumë kripëra
minerale, sidomos kalcium, hekur dhe potasium. Përmban edhe fibra e inde
me përbërje sulfurike më aftësi dizintoksinuese dhe dezinfektuese. Falë
përmbajtjes së tij të acid it folik, lakra kaçurrele është tepër e
nevojshme në shtatzëni dhe kur merr pilula antingjizje: dy momente në të
cilat rritet nevoja për këtë vitaminë.
Përgatitja: Lëreni brokolin nën ujin e rrjedhshëm, pastaj
ziejeni dhe në 2 minutat e fundit shtoni pak tumëz dhe rigon. Priteni
dhe spërkateni me vaj ulliri. Konsumojeni 2 herë në javë për 2-3 muaj.
Ndërsa gjatë shtatzënisë priteni në copa dhe ziejeni në avull ose
mikrovalë, kjo për të ruajtur acidin folik. Konsumojeni 2 herë në javë.


Komposto molle për zorrën e trashë
Lëngu
i mollës bën mirë për tretjen, si dhe për të shmangur problemet me
jashtëqitjen. Ata që kanë probleme me zorrën e trashë duhet të pinë nga
një herë në ditë nga një gotë komposto frutash. Të sëmurët është mirë që
larjen ta bëjnë në vaskë në pozicionin ulur, duke i shtuar ujit lëvore
të bungut dhe kamomil. Por, për t u shëruar nga infeksionet në zorrë
duhen ngrënë qepë dhe hudhra të freskëta. Mëlmesa me përbërje të
barishteve natyrore që përgatitet e bluar, ka hekur dhe e përmirëson
shëndetin e të sëmurëve. Përdorimi i kësaj mëlmese krijon lirimin e
kapsllëkut. Mëlmesa e tillë nuk duhet të përvëlohet, por të
qitet në supë apo në gjellë ashtu e “gjallë” të përzihet dhe të hahet.
Ngrënia e një molle të ëmbël para ushqimit liron zbrazjen e zorrëve. Ata
që kanë zorrë përtace duhet të pinë rregullisht tri herë në ditë nga
një gotë lëng molle para ushqimit.


Karotat në konvaleshencë:
Karotat
përmbajnë karotinë dhe vitaminë A, që mbron mukozat dhe është një
antioksidues i fuqishëm: lufton qelizat e lira, përgjegjës për plakjen e
qelizave. Ndihmon mjaft gjatë kanvaleshencës dhe sëmundjeve infektive:
në fakt studime të ndryshme kanë treguar se riforcon sistemin imunitar.
Përgatitja: Centrifugoni 5 karrota me lëngun e një limoni. Pini lëngun në mëngjes, çdo ditë.
Boronica:
Disa substanca që i japin
frutit ngjyrën karakteristike, së bashku me vitaminat A dhe C e bëjnë
boronicën një mrekulli që lufton varicet në vena dhe infeksionet
urinare.
Përgatitja: grini në rende 1 kg boronicë dhe vendoseni mbi
zjarr. Shtojini gjysmë kg sheqer. Vëreni të vlojë në zjarr të ulët, duke
e trazuar. Hiqni me një lugë shkumën që krijohet.
Hani një pjatë në
mëngjes, për gati një javë dhe rrugët urinare do të dezinfektohen. Për
3-4 muaj për të parandaluar probleme me sytë dhe venat.
Energji me lajthitë:

Lajthitë
janë mjaft të pasura me vitaminë B, B 12 dhe E: pra janë energjetike dhe
tonike. Përmbajnë magnezium dhe zink në sasi, dhe për këtë stimulojnë
sistemin imunitar. Superkalorike, janë ideale për fëmijët, sportistët,
të sëmurët me tumore.
Përgatit një lloj marmelate duke i grirë lajthitë dhe duke i trazuar me mjaltë dhe fara soje.
Hani një lugë në mëngjes për te paktën 4 javë.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

12Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:33

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Zakonisht boshti kurrizorë pëson ndryshime dhe lëndime me rastin
e lëvizjeve jo të duhura, bartjes së ndonjë peshe të rëndë, kilogramëve
të tepërt, pozitës së trupit në vendin e punës, joaktivitetet e
mjaftueshme të njeriut bashkëkohorë etj. Kështu që, tetë nga dhjetë
persona më të moshuar se 60 vjeç vuajnë nga kurrizi degjenerativ.

Ferid & Dijana Nahi
Mjekë kiropraktikë
044 180 052


zhvillimin dhe mirëmbajtjen e duhur të kurrizit ndihmojnë, natyrisht,
ushqimi i shëndetshëm edhe aktivitetet rekreative siç janë: shëtitjet në
ajër të pastër, noti dhe ngasja e biçikletës.

Vetëm muskujt e
fortë mund të mbajnë kurrizin në pozitë të duhur, kurse sot në ritmin e
shpejtë të jetesës pothuajse është vështirë të hasim dikë që nuk ka
probleme të tilla. Spondiloza është bërë sëmundje e shpeshtë e njeriut
bashkëkohorë, i cili thjeshtë pothuajse për çdo gjë ka kohë, por
më së paku për vete.

Shenjat e para të kësaj sëmundje
lajmërohen madje edhe në moshën më të re për shkak të mbajtjes së trupit
në pozitë jo të duhur, ndoshta nga ndonjë lëndimi edhe ca i vogël, por
duke shkaktuar pasoja, madje nganjëherë kjo mund të ndodhë edhe për
shkak të njërës këmbë më të shkurtër!? Si është e mundur kjo? Natyrisht
kjo shkurtesë është e vogël, prej 1-1.5 cm më së shumti deri 2 cm,
sikurse të është më tepër personi do të vërehej në ecje, pra në ndonjë
mënyrë do të çalonte. Kjo zakonisht është nga lindja dhe siç thamë
kryesisht nuk vërehet, ndryshimet nuk janë të dukshme në të ecur. Nëse
trajtoheni më herët kryesisht gjer në moshën 30 vjeçare, nëse jeni në
gjendje të mirë shëndetësore, i ushqyer në mënyrë të duhur (andaj
eshtrat dhe muskujt janë të shëndetshëm) pas një vizitë mund të
intervenojmë dhe të trajtohet kështu që këmba të zgjatur, të kthehet në
vend, kryesisht pa ndonjë dhimbje tek pacienti. Gjë që kjo sjellë
ndryshime, përmirësime n
ë mes tjerash edhe tek kurrizi, pra tek spondiloza.

Spondiloza
, në boshtin kurrizor shkakton ngushtimin e hapësirës në mes të unazave
(osteofiti) në këto nyje. Me moshë rritet edhe prania e kësaj sëmundje.
80% e të moshuarve më shumë se 60 vjeç, kanë probleme me kurrizin.
Natyrisht, të sëmurë, konsiderohen vetëm ata të cilët kanë dhimbje.
Zakonisht
tek këto raste kanë lëvizur unazat e pjesës lumbale që edhe quhen L4
dhe L5 nga pjesa e poshtme e kurrizit, kurse dhimbjet manifestohen edhe
gjer tek fillimi i boshtit kurrizor në pjesën e sipërme apo në pjesën e
qafës.
Dhimbjet lumbale i përjetojnë pothuajse 80% e njerëzve
përgjatë jetës së tyre, dhimbje e cila quhet Lumbago dhe mund të zgjasë
javë të tëra, por edhe vite të tëra nëse nuk trajtohet si duhet.
Nga spondiloza më së shpeshti sëmuren nëpunësit e zyrave të
ndryshme, sporteleve, vozitësit profesionist etj. Pra, kjo ndodh për
shkak të pozitës së punës së tyre si dhe tek ata të cilët bëjnë punë të
vështira fizike. Madje edhe stërvitjet intensive, të gjata, dhe te ata
që i nënshtrohen vibracioneve të shumta e të shpeshta, rreziku nga
ndryshimet degjenerative të boshtit kurrizorë është i madh.

Diagnostikimi

Spondiloza
është sëmundje e cila zhvillohet ngadalë dhe simptomat kryesorë janë
dhimbjet në kurriz në çdo lëvizje pothuajse më të vogël apo frenimi,
shtangia pas uljes më të gjatë.
Nëse problemi është në pjesën
cervikale, pra të qafës, për shkak të shtypjes së osteofitit apo nervit
të diskusit në mes të unazave të rrëshqitura, që kalon përgjatë boshtit
kurrizor, do të shkaktohen dhimbjet e qafës duke u përhapur nga koka apo
nga krahu dhe duart
Nganjëherë i sëmuri ka ndjenjë jo të këndshme të therjes, mpirjes së gishtave (sikur më gjilpëra).
Nëse
sëmundja është e shprehur në pjesën e mesme, dhimbja përhapet në pjesën
e parme të gjoksit…dhe nganjëherë krijon simptomat sikurse tek infarkti
i miokardit!
Forma më e shpeshtë është sindromi lumbal, i cili shkakton dhimbje tek pjesa e poshtme e kurrizit.


Mjekimi

Përvojat
dhe praktikat shumëvjeçare në trajtimin e kësaj sëmundje madje edhe
problemeve të tjera me kurrizin me medikamente nuk ka dhënë ndonjë
përmirësim dhe sukses të veçuar. Zakonisht medikamentet janë nga grupi i
antireumatikëve, të cilët vetëm për momentin i zvogëlojnë dhimbjet dhe
mundësojnë lëvizje momentale.
Por, këto medikamente kanë edhe efekte negative…
Andaj, pas
kontrollimit të mirëfilltë dhe konstatimit të gjendjes, verifikimit të
shkaktarëve të sëmundjes, me metoda tradicionale të kiropraktikës
kroate, 145 vjeçare, bëhet “palosja” , “zgjatja” e boshtit kurrizor që
të vihet në vend, nervat e “zënë pick” çlirohen dhe, kështu, fillon
qarkullimi normal i gjakut, rehabilitimi i muskujve, nervave, eshtrave.
Të gjitha këto plotësohen me terapinë bimore të tinkturave të ndryshme
të shkëlqyeshme, varësisht nga gjendja e pacientit, kombinuar me bimët e
ndryshme si për shembull: tinktura Barë Hajduti, barë Mijëfletësh
(Achillea Millefolium), tinktura e Hithrave, (Urtica Dioica) tinktura
Rosmarine (Rosmarinus officials) Barë Blete (Melissa officialis),
Lincura (Gentiana lutea), Lulebasami (Hypericum perforatum) etj. Po
ashtu, edhe kremra bimore kundër dhimbjeve dhe natyrisht, masazheve
terapeutike dhe relaksuese...


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

13Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:34

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Si t’i shmangësh dhe largosh ngërçet
Ngërçi është një tkurrje e
fortë dhe e dhimbshme e muskujve. Kap më shumë këmbët, pulpat dhe
kofshët, por ndonjëherë edhe krahët dhe duart. Rastet më të shpeshta?
Mungesa e kripërave minerale, lodhje, ftohje, pozicione të parehatshme
që ke qëndruar për një kohë të gjatë dhe që pengojnë rrjedhjen e gjakut.
Mund të shmangen edhe me ndonjë ndryshim të vogël në dietën tuaj:
boronicat, ribes i zi (rrush frëngu), agrumet dhe ushqimet e tjera të
pasura me vitaminë C dhe f1avonoidët ndihmojnë qarkullimin dhe largojnë
këto dhembje të bezdisshme. Sidomos në rastet e ngërçeve gjatë natës që
kapin në periudhën e shtatzënisë.
Si t'i shmangësh dhe largosh ngërçet

Ngërçi
vjen pikërisht atëherë kur s'e pret. Ndërsa je duke fjetur, duke bërë
dashuri, po duke bërë sport, të kap një dhembje therëse. Çfarë ndodh? Në
muskul mbërrin pak oksigjen dhe grumbullohet acidi laktik, substancë e
prodhuar nga një punë ku vihen në përdorim muskujt, që jep mpirje:
muskuli forcohet dhe nëse përpiqesh ta lëvizësh, ai mpihet edhe më
shumë.Ç'duhet të bëjmë, atëherë?

• Nëse ngërçi të zë në kohën që po
merresh me sport, përpara se të fillosh, pi një gjysmë gote me lëng
frutash dhe gjysmë gote ujë: do të pengojë humbjet e kripërave minerale
që i shkaktojnë ato.

• Mos bëj gjimnastikë direkt pas ngrënies, sepse gjatë tretjes, stomaku u "vjedh" gjak muskujve.


Për zemër ha kajsi të thata dhe kos pa yndyra, i cili është i pasur me
kalcium dhe magnez (janë minerale të rëndësishme për tkurrjen e
muskujve).Kur të kap, dhembjen mund ta lehtësosh duke shpirë me ngadalë muskulin e mpirë.


Nëse ngërçi të zë në dorë: bashkoji duart dhe me dorën që s'të dhemb
shtyj me ngadalë prapa, drejt pulsit, gishtat e dorës tjetër.

• Nëse ngërçi të zë në këmbë: ulu, kape me duar, kap gishtat, tërhiqi drejt vetes dhe shtyj përpara thembrën.
Nëse ngërçi të zë në pulpë: ulu në tokë, duke mbajtur këmbën që të
dhemb të shtrirë dhe tjetrën të përkulur. Përpiqu të kapësh gishtat e
këmbës së mpirë dhe tërhiqi me ngadalë, por pa i lëvizur. Vazhdo derisa
mpirja muskulore të pakësohet. Nëse ngërçi të zë në kofshë: ke nevojë për ndihmën e dikujt. Ulu në tokë
dhe kërkoji ndihmësit tënd që me njërën dorën të të ngrejë thembrën dhe
me tjetrën të të shtypë gjurin duke ta ulur poshtë. Ti ndërkohë masazho
me ngadalë muskujt e kofshës. Brenda pak çasteve, spazma muskulore
pakësohet aq shumë derisa zhduket./


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

14Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:35

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Helmet që prodhon ngrohtësia
A e dije se zjarri dhe temperaturat e
larta transformojnë ushqimet? Nganjëherë bëhen të rrezikshme për
shëndetin, herë të tjera thjeshtë humbasin aftësitë e tyre ushqyese. Por
mund të riparohet duke zgjedhur mënyrat e zierjes më të përshtatshme.
Dhe jo vetëm kaq.
Mishi e peshku janë burimet më të rëndësishme të
proteinave të kafshëve. Përfaqësojnë "gatimin e dytë" të shkëlqyer me të
cilin mund të përgatiten mijëra receta.

Por kujdes: jo të gjitha
mënyrat e gatimit janë njësoj të shëndetshme. Kështu rrezikon të blesh
peshk ose mish të freskët dhe pas gatimit të hani mish pak ushqyes ose
proteina toksik.

Grilë, jo djegës E çfarë gjëje mund të jetë më e shijshme se mishi ose peshku i pjekur në
grilë? Mëkat që kjo metodë pjekjeje, kaq e aftë për të dhuruar shije,
fsheh në realitet disa probleme.

Nëse ushqimi nuk është i pjekur
mirë mund të formohet një substancë potencialisht kancerogjene:
besropireni. Besropireni i ngjan dioksinës së famshme dhe të dy bëjnë
pjesë në grupin e te ashtuquajturve "hidrokarbure policilike aromatike".

Bëhet
fjalë për substanca që provokojnë mutacione në ADN të qelizave, duke
shkaktuar edhe pse në raste të rralla forma të ndryshme tumori.

-
Në pjekjen me grilë besropireni mund të formohet në tre mënyra të
ndryshme: kur flaka arrin të preki drejt për së drejti mishin ose
peshkun, duke i djegur; kur yndyra e ushqimit pikon mbi zjarr; kur
prushi nxjerr tym, fazë klasike kur drunjtë fillojnë të fiken.
Çfarë duhet bërë

1. Mishi nuk duhet vendosur mbi grilë kur ka shumë tym. Dhe kurrë në kontakt me flakën e gjallë.

2. Prefero mish e peshk pa dhjam sepse pikon më pak yndyrë.

3. Pulës e peshkut, në fund të pjekjes, eliminoji lëkurën: pikërisht aty mund të përqendrohen substanca të rrezikshme.

4. Prit gjithmonë pjesët e djegura para se ta servirësh në tavolinë.

5.
Nëse po gatuan për fëmijët dhe do shmangësh çdo rrezik, mund ta
rrethosh mishin me letër alumini dhe pastaj ta vendosësh mbi grilë.

Shumë tym

Adhuron hamburgerët? Atëherë evito ta pjekësh mbi zjarr të fortë. Kujdes edhenga tymi i zi që lëshohet kur bie yndyra: përmban besropiren.

Skuqje: kujdes nga yndyrat e skuqjes

Pulë
e skuqur, perime. Gjëra që të joshin por të shtynë edhe të rrezikosh.
Përse? Në radhë të parë thithin sasi të mëdha yndyre, që është në këtë
lloj gatimi elementi që i transmeton ngrohtësinë ushqimit dhe e pjek.

Gatimet
me skuqje thithin yndyra të skuqjes deri në 30% të peshës së tyre. Dhe
meqë çdo gram yndyrë ka 9 kalori, vlera energjetike ngjitet në yje.

Por
ngritja e problemit të kolesterolit në gjak nuk është i vetmi problem.
Vajrat e yndyrat janë substanca shumë të ndjeshme ndaj nxehtësisë. Dhe
nëse çohen në temperatura të larta, pësojnë modifikime.Shkaktohen reaksione kimike që çojnë në formimin e substancave toksike
ndër të cilat qelizat e lira. Rreziku rritet nëse vajrat që përdoren nuk
janë të aftë t’u rezistojnë temperaturave të larta. Vajrat më të mirë
janë ai i ullirit ose i kikirikut.Çfarë duhet bërë?

1. Nëse harron vajin mbi zjarr dhe lëshon tym, hidhe.

2. Ripërdor vetëm një herë vajin që' ke skuqur për disa minuta. Pas përdorimit filtroje dhe fute në shishe.

Furra: kurrë temperatura tepër të larta Edhe nëse temperatura e furrës shkon në 200 gradë celcius, derisa
ushqimi të mbetet i njomë temperatura e tij e brendshme nuk i kalon 100
gradë. Motivi?

Ushqimi nuk digjet sepse energjia e ngrohtësisë
është përdorur në procesin e avullimit të ujit. Kur ushqimi thahet
shumë, rrezikon të digjet dhe të formojë substanca toksike (qeliza të
lira) ose kancerogjene (besropireni).

Çfarë duhet bërë?

1. Mos e ndiz furrën në temperatura më të la 180 gradë dhe kujdes me kohën e pjekjes.

2. Elimino pjesët e djegura të ushqimit dh hiqi pjesët që forcohen shumë.

Mikrovalë: rrezik higjieneMe një furrë që përdor energji të valëve elektromagnetike për të krijuar
nxehtësi ekziston problemi mikrobiologjik. Gjëja jo e mirë e mikrovalës
është se ngroh në mënyrë jo komplet homogjene.

Rreziku është se
jo në të gjitha pikat e ushqimit arrihet temperatura, që shkatërron
bakteret si salmonella etj. Kjo vlen edhe për ushqimet e pjekura që
ruhen për ditë të tëra në frigorifer: kalimi në mikrovalë nuk është një
garanci higjiene.

Çfarë duhet bërë

1. Zgjidh modele furre që parashikojnë sisteme si pjatë rrotulluese, të cilat ngrohin në mënyrë homogjene ushqimin


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

15Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 04:37

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Në dimër a duhet të përdoren yndyrat?
Në fakt organizmi kërkon më tepër kalori. Por megjithatë nuk duhet ekzagjeruar: më mirë një supë ose një çaj.
Borë,
shi, erë e ftohtë: me ardhjen e dimrit organizmi ka nevojë të adoptohet
me temperaturat e ulëta. Ka shumë mënyra për ta bërë, duke filluar nga
veshja gjithnjë e më e rëndë. Por për t’i bërë ballë trishtimit të
ditëve dimërore gri është mirë të mësohemi të përkëdhelemi pak edhe
nëpërmjet ushqimit.

Rrugë të lirë supave, lëngjeve ose
djathërave, karburante të nevojshme për organizmin dhe mburoja të
shkëlqyera kundër të ftohtit. Praktikisht çfarë ndryshohet në ushqimet
dimërore? Dhe cilat ushqime duhen privilegjuar kur termometri afrohet me
zeron?Ushqimet e domosdoshme Dieta dimërore i përgjigjet pikë së pari ligjeve të natyrës, që
përfshijnë frutat dhe perimet e stinës. Pra përveç frutave dhe perimeve
dimërore edhe: makarona, bukë dhe oriz; peshk; bishtajore; djathë e
vezë.

E përse jo, meqë ekzistojnë efektet pozitive të kakaos në
zemër, qarkullim, përqendrim e humor, shpeshherë të pish një filxhan
çokollatë të ngrohtë.

A duhet pirë më shumë nga ç'duhet?

Nuk
është e vërtetë që të pish pije alkoolike të ndihmon të luftosh të
ftohtin. Kundër temperaturave të ulëta, është mirë të pish: çaj të
ngrohtë, verë brulë, një filxhan çokollatë.
Nuk mund të mungojnë edhe barërat dhe lulet speciale.

Vera brulë përgatitet kështu
Kur temperatura bie nën zero, më mirë se konjaku, rumi, vodka duhet të
përdoret vera brulë. Për ta përgatitur mjafton të ziesh verë të kuqe dhe
të shtosh rrënjë karafili dhe pak kanellë. Hidhni sheqer (gjysmë luge
në një gotë) dhe shtoni lëkurën e portokallit ose limonit. Shërbejeni të
ngrohtë.

Energjia në një gotë

Me vitamina dhe kripëra
minerale lëngjet e frutave japin karikim nëse ndjehesh e rënë moralisht.
Ja dy lloje: me dhe pa qumësht.

Me qumësht...

-1 mollë, 1 dardhë, 1 banane,
-dy lugë sheqer,
-qumësht sa duhetPa qumësht...

-1 mollë, 1 kivi,
-2 lugë sheqer
-lëng portokalli dhe pak limon

Një tjetër ndihmë


Kungulli

Është i pasur me vitaminë A, e nevojshme për të luftuar radikalet e lirë. Përmban gjithashtu kalium, kalcium, fosfor dhe fibra. Peshku

Është aleat i shkëlqyer kundër sëmundjeve të zemrës e të
qarkullimit. Merita është e yndyrave Omega 3 që gjenden në të gjithë
llojet e peshqve. Peshqit e yndyrshëm si toni, salmoni etj, janë të
pasur me vitaminë D.

Agrumet

Portokajtë, mandarinat,
limonët dhe grejpfrutat kanë shumë vitaminë C. Forcojnë mbrojtjet
natyrale dhe janë ilaç i vlefshëm kundër gripit. Prania e acidit citrik
lehtëson tretjen.

Mishi Nëse përdoret shpesh mishi i pulës, i gjelit të detit ose mishi i
përgjithshëm i kuq, tani është e mundur të shtohet në dietë edhe mishi i
derrit, që është pak më i dhjamosur. Mishi është i pasur me proteina,
hekur, zink e vitamina B12 të nevojshme për të gjithë, e jo vetëm për
anemikët. Mishi u jep energji muskujve dhe lufton lodhjen.

Lakra


gjitha llojet e lakrave janë të pasura me kalcium dhe parandalojnë
sëmundjet e stomakut e të zorrëve. Përmbajnë vitamina A,E C dhe
fitoestrogjene, substanca që mbrojnë nga tumoret.

Çokollata

Është antidepresiv i shkëlqyer. Prania e kafeinës dhe teobromirës kaefekte pozitive në përqendrimin e studentëve dhe në tonifikimin e muskujve.Perimet

Qiqrat,
groshët, thjerrëzat dhe bizelet nëse hahen me makarona, bukë ose oriz,
janë shumë të mira, veçanërisht nëse ndjehesh i këputur.

Arrijnë
të furnizojnë deri 40 % më shumë proteina në krahasim me një vakt me
ushqime të tjera. Perimet janë të pasura me karbohidrate, vitamina B dhe
minerale si kalcium, hekur dhe fosfor, të nevojshme për shëndetin e
organizmit.Futat e thata

Kanë fuqi të lartë kalorike dhe janë efikase për
ato që bëjnë punë të rënda në vende të ftohta. Lajthi, kikirikë, bajame,
arra janë të pasura me kalcium, fosfor, hekur, bakër, magnez e zink, të
nevojshme për të luftuar dobësinë dhe për të përmirësuar mbrojtjet
natyrale.

Është e pranishme dhe vitamina E. Ngaqë përmbajnë shumë
kalori (për shembull 625 kalori 100 g lajthi) frutat e thata nuk
këshillohen për ata që duan të dobësohen.

Djathi

I freskët, pikant ose me kripë, ka një vlerë ushqyese të lartë. Është i pasur me proteina dhe kalori. Përmban kalcium, mineral i nevojshëm për formimin e
kockave të fëmijëve dhe për formimin e dhëmbëve, është i nevojshëm edhe
për gratë në menopauzë dhe për të moshuarit.

Në dimër djathi i
pasur me yndyra e mban konstant temperaturën trupore edhe kur është
shumë ftohtë. Është i nevojshëm në të gjitha stinët për të ruajtur
impulset nervore.

Mjalti

Mjalti është qetësues, përdoret
kundër dhimbjes së fytit dhe kollës, është dezintoksikues sepse
favorizon funksionimin e mirë të mëlçisë dhe zorrëve; përmban vitamina
C, B dhe kripëra minerale si fosfor, kalcium, hekur.

Makaronat, buka dhe oriziTë pasura me sheqerna, makaronat japin shumë energji. Së bashku me bukën
dhe orizin, janë në gjendje të riekuilibrojnë nivelet e serotoninës,
hormoni përgjegjës për humorin. Ato luftojnë gjithashtu kapsllëkun.

Çajt kundër të ftohtit

Ka efekt mekanik sepse, kur është i ngrohtë, të ngroh. Doza: nga 1 në 3 filxhanë çaj në ditë.Trëndafil i egër

Çaji
(gjendet në bustina dhe ka vit C) për të rritur mbrojtjet natyrale të
organizmit dhe rezistencën ndaj sëmundjeve të ftohjes falë përmbajtjes
së lartë të vitaminës C. Lule bliri

Çaj shumë i dobishëm për të parandaluar ftohjen dhe temperaturën. Favorizon djersën.

Lule shtogu

Çaj që ka të njëjtën vlerë me blirin. Mund edhe të përzihet me lulet e blirit dhe të përgatitet çaji.

Lule pishe

Çaj për parandalimin e infeksioneve të rrugëve të frymëmarrjes.

Rrënjë jam balliËshtë efikas për aparatin tretës dhe të frymëmarrjes


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

16Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 15:02

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Për më tepër se 2000
vite Këpurdhat Reishi (Ganoderma Lucidum) kanë patur një status
prestigjioz tek ekspertët mjekësorë kinez si barishte të jashtëzakonshme
shëruese dhe kanë qenë mjaft të përhapura në mjekësinë tradicionale
kineze si një qasje alternative dhe si mjet për shërimin e shumë
sëmundjeve. Këpurdhat Reishi janë çudira legjendare nga të gjitha
barishtat tjera mjekësore për shkak të superioritetit të tyre shëruese
dhe për shkak të mungesës së efekteve anësore dhe toxinit gjatë
shfrytëzimit.

Reishi në natyrë
gjindet shumë rrallë, kështu që deri në gjysmën e dytë të shekullit
20-të ka qenë e rezervuar vetëm se për mberëtrit e fuqishëm dhe
pasanikët, kurse duke pasur parasyshë fuqinë e saj dhe efektin shërues
nga ajo periudhë këpurdha e kuqe reishi ka filluar të kultivohet me të
madhe edhe në Japoni, për të qenë kështu në shërbim të qytetarëve të
mbarë botës.


Këpurdha Reishi në Kinën e lashtë është cilësuar si » Ilaç i Mbretërve ».
Dr. Shi-Jean Lee,
mjeku më i famshëm i Dinastisë Ming në librin e tij »Ban Chao Gang Moo
»Eciklopedia e bimëve shëruese » ka propozuar përdorimin e Këpurdhës
Reshi si një mjet tejet efikas për shërimin e s
humë sëmundjeve, duke
vënë në dukje njëkohësisht se përdorimi afatëgjatë i Resihit mundëson
formimin e organizmit të shëndoshë. Ai, këpurdhën Resihi e ka
konsideruar si barin më shërues mjekësorë, madje duke e vënë edhe para
Zhen Shenit ( Ginseng ) për shkak të këtyre kualiteteve :1. Këpurdha Reishi nuk është toksike dhe mund të përdoret çdo ditë pa pasë kurrfarë efekti anësorë për organizmin e njeriut

2. Kur
përdoret normalisht vë në funksion normal natyror organizmin e njeriut,
duke u mundësuar të gjitha organeve të funksionojnë normalisht


3. Imunomodulator- rregullon dhe përsos sistemin e imunitetit
Reishi- » Ilaç i Mbretërve » dhe shfrytëzimi i saj në përmirësimin e shëndetiyNdoshta dobia më e
lartë potenciale ëshjtë sepse ngrit sistemin e imunitetit tek organizmi i
njeriut. Reishi - Ganoderma Lucidum përbënë në vete një sasi të lartë
të Germaniumit organik, polisaharide dhe tipertene. Këto komponente
aktive janë dëshmuar se forcojnë qelizat tona imunologjike dhe forcojnë
sitemin tonë imun. Konsumimi i këpurdhave Resihi shërben edhe si
preventivë për mos humbjen e imunitetit. Këpurdhat Reishi kanë që
spektër të gjerë përdorimi. Sipas mjekësisë tradicionale kineze Këpurdha
Reishi shërben për funksionimin normal si dhe për trajtimin shërues të
pesë organeve kyçe tek njerëzit: zemrës, mushkërive, mëlçisë, pankreasit
dhe veshkëve.

Resihi shërben për
shërimin e sëmundjeve të llojëllojshme të organizmit njerëzorë,
përfshirë : sëmundjet respiratore, kardiovaskulare, digestive,
neurologjike, endokrinologjike, alergjitë e ndryshme, rregullimin e
ciklit menstrual, etj. Të gjitha këto sëmundje dhe shumë të tjera Reishi
i shëron
pikërsiht duke iu
referuar efektit kryesorë : Përkrahja thelbësore e vitalitetit të
organizmin njerëzorë dhe kthimi i tij në funsionimin normal natyror,
duke përmirësuar sitemin imun.

Këpurdhat Reishi
ndihmojnë rregullimin e tërsishëm të organizmit : mekanizmit trupor dhe
të metabolizmit, duke siguruar funskionimin normal të të gjitha
organeve.


Këpurdhat Ganoderma kanë efekete shumë të mira tek këto sëmundje :
Ndikimi i këpurdhës Ganoderme Lucidum tek tumorëtShkaku kryesor i
përhapjes së tumorit tek njerëzit është imuniteti idobët. Efektin më të
mirë në luftë kundër tumorit Reishi e arrinë duke rregulluar dhe
aktivizuar sitemin imun, posaqërisht me rritjen e aftësive për
vetmbrojtjen e organizmit ndaj tumorit.
Hulumtimet më të mëdha
rreth efektit anti-tumor të këpurdhës janë bërë në Japoni. Në
Institutin Nacional të Qendrës anti-kancer në Tokio, qysh në vitin 1969,
është bërë i njohur efekti anti-tumor, kur Ikekava me bashkëpunëtorë
kanë realizuar hulumtimet tek minjët, të cilëve paraprakisht i kishin
hedhur sarkom 180, ndërsa pesë vite më vonë këtë metodë e kanë vërtetuar
dhe zgjeruar Hamuro dhe Chihara në hulumtimin e përbashkët të këtij
Instituti dhe Kompanisë së njohur ushqimore » Ajinomoto ».

Rezultatet bazike të
këtyre hulumtimeve të gjata dhe të mundimshme janë këto: Lentinula
edodes ( shiitake )- pëqindja e ndalimit të zgjerimit të tumorit është
80,7 %, me eliminim të tërsishëm të tumorit në 6 prej 10rasteve;
Coriolus Versicolor- përqindja e ndalimit të tumorit 77,5 %, me heqje të
tërsishme të tumorit në 4 nga 8 raste; Ganoderma Lucidum- REISHI-
përqindja e ndalimit të tumorit 98,5 %, me eleminim të tërësishëm të
tumorit në 4 nga 5 raste, ndërsa në disa raste edhe deri në 100 %.
Këpurdhat Ganoderma
Lucidum në të vërtetë me njësitet e saja anti-tumor vënë në lëvizje
reaktorët imun, me ç'rast organizmi ndryshon funksionimin e tij duke u
shëruar tërësisht.

Nga viti 1980, për
këto elemente është përdorur termi » bimodulator », apo modifikuesi i
përgjigjes biologjike ». Këto elemente forcojnë apo përsëri vendosin
funksionin imun të organizmit, si funksionet gjenerale, por edhe ato
specifike kundër tumorit.

Përveç kësaj, këto elemente ndalojnë zhvillimin e qelizave të tumorit, në ndërkohë edhe i shkatërrojnë.
Resihi mund të
përdoret edhe si ndihmesë gjatë kohës së hemoterapisë dhe radioterapisë
për zvogëlimin e efektëve të padëshirueshme siç është: lodhja e madhe,
humbja e apetitit apo rreziku nga infeksionet e ndryshme. Poashtu, mund
të përdoret për zvoglimin e efekteve të padëshiruara toxike dhe mund t'i
zvogëlojë dhimbjet gjatë hemoterapisë dhe radioterapisë.

MBOJTJA E MËLÇISË DHE DETOXIMI


Këpurdhat Reishi janë
në gjendje ta mbrojnë mëlçinë nga dëmtimi i saj nga faktorë të ndryshëm
fiziologjik dhe biologjik. Përveç kësaj, efektet e përdorimit të
Gadonermes mund të vërehen para, por edhe pas dëmtimit të mëlçisë.
Këpurdhat Reishi gjithmonë janë preferuar nga mjekët kinezë për shërimin
e hepatitit kronik. Rezultatet e hulumtimeve në Japoni tregojnë se
përdorimi i Resihit në kohëzgjatje prej 2- 15 javë tek pacientët e
sëmurë me hepatit kanë rezultuar me sukses nga 80 -100 %.
NDIKIMI I RESIHIT NË SISTEMIN KARDIOVASKULAR


Për shekuj më rradhë
këpurdha Resihi është e njohur si bimë kardiovaskulare, andaj ajo në
mënyrë rutinore në Kinë dhe Japoni iu është
rekomanduar pacientëve me » dhimbje në gjoks », me stres apo sëmundjeve koronarno-arterike.
Shkencëtarët kinez
kanë zbuluar se Ganoderma përmirëson funskionimin e gjakut dhe se
përmbanë triperteno kiselinë, të cilat zvoglojnë tensionin e lartë të
gjakut, zvoglojnë horesterolin, duke penguar kështu sëmundjet e
zemrës-infarktet.

Hulumtimet klinike
gjashtë mujore në fakultetin e mjekësisë të Tokios kanë treguar se mëse
gjysmës nga 53 pacientë iu është zvogluar tensioni i lartë i gjakut pas
shfrytëzimit të Reishit.Rezultate të ngjashme kanë arritur edhe kinezët
me hulumtimet e kryera tek pacienët, të cilit kishin nivel të lartë të
holesterolit në gjak, me ç'rast ai u kishte rënë në masë prej 70-90 %
pas vetëm 1-4 muaj të konsumimit të përditshëm.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

17Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 11 Feb 2013, 15:03

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster

MËNYRAT E PËRDORIMIT TË REISHIT
ÇAJ : Çaji Ganoderma është metoda tradicionale e përgatitjes së këpurdhave në Lindjen e Largët.

Mënyra e përdorimit:
Duhet prerë këpurdhat në copëza të vogla, sa më të vogla, aq më mirë,
dhe duhet lënë në ujë ( 5 g në 5-6 dl ujë ), duke i lënë kështu gjatë
tërë natës. Pastaj duhet të zihen nga 30- 60 min dhe mund të pihen.


Lëngu mund të përgatitet më së shumti për tri ditë ( por atëherë duhen 15 g reishi
në 15-20 dl ujë ), me ç'rast rekomandohet mbajtja në frigorifer, kurse
preferohet që para konsumit lëngu të nxehet. Preferohet konsumimi para
ngrënies, kurse personat me probleme të barkut mund ta konsumojnë edhe
pas ngrënies.
Lëngu mund të përzihet me pak mjaltë dhe limon, por assesi mos t'i shtohet sheqer.

Ganoderma Lucidum në verë të bardhë: 40 g Resihi vëhen në gjysëm litre verë të bardhë. Shfrytëzohet pas 10 ditësh, nga 30 dl, 2 herë në ditë.

Në supë
: I shtohen këpurdhat Reishi supës apo gjellës sipas dëshirës dhe zihen
në zjarrë të butë 1- 3 orë. Më pas hiqen këpurdhat dhe mund të pihet
supa apo gjella.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

18Këshilla Mjekësore Empty Re: Këshilla Mjekësore prej Mon 25 Feb 2013, 10:22

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Si ta ndalojm pirjen e duhanit

A jeni të gatshëm ta ndaloni pirjen e duhanit? Ju mund ta ndaloni pirjen e duhanit menjeherë. Duke e lënë duhanin ju do keni përmisime të dukshme në shëndetin tuaj. Nuk ke se çfarë të humbasesh duke e lënë duhanin por vetem të mirat mund të vijn duke e lënë atë. Fryma, rrobat dhe floket nuk do të kundërmojnë duhan më.
Juve nuk ju duhet nje cigare kah do që shkoni. Thonjët dhe dhëmbët do I keni më të bardh. Mushkëritë tuaja përfundimisht do I kthehen shendetit normal. Andaj çfarë jeni duke pritur? Të ndalojm pirjen e duhanit SOT :
Mënjano dhe largo çdo gjë që ka të bëjë me duhanin. Përfshirë: cigaret, shkrepsat, tavëllat etj. Mos lejo që këto gjëra të jeni në shtepin tuaj, veturë apo në qanten tuaj. Mos lejo askënd të pijë duhan ne shtepinë apo veturën tuaj.
Kerko gjithmonë ndihmë për ta ndaluar pirjen e duhanit menjeherë. Trego të gjithve se jeni duke e lënë pirjen e duhanit si: familjes, shoqeris dhe kolegeve. Shkruaj të gjitha arsyejet se pse ju keni vendosur që ta ndaloni pirjen e duhanit. Si p.sh disa arsyeje mund të jenë per shkak të: fëmijve, shpenzimeve, shendetit etj. Bëhu më specifik, p.sh: nëse jeni duke e lënë për shkak të shpenzimeve atëhere shkruaj se sa shpenzoni për një pako cigaresh (në javë, muaj dhe ne vit). Merre me vete gjithmonë letren te cilen I keni shkruar arsyejet, në menyrë që sa herë të keni tundime për ta ndezur një cigare ta lexoni dhe të kujtoni arsyet pse ju duhet ta ndaloni pirjen e duhanit.
Merr medikacione të cilat ndihmojnë për ta larguar nikotinen dhe dëshiren per të pirë duhan perseri. Mund të provoni: çamçakezë me nikotinë, do ju ndihmojë që për nje kohe ta ndaloni pirjen e duhanit. Bëjë ushtrime të pakten 3 herë në javë, kjo du ju mundësoj që ta harroni pirjen e duhanit dhe gjithashtu do të ndikojë shumë mirë në shendetin tuaj, e sigurisht tash pasi keni vendosur që ta ndaloni pirjen e duhanit.
Menagjo mirë dëshiren per të pirë duhan. Kur të ndaloni pirjen e duhanit në menyrë të prerë dëshira për ta pirë atë do ju mundojë më shumë dhe është kogja e veshtirë per ta menagjuar. Andaj duhet të jeni të fortë dhe të ballafaqoheni me këto dëshira. Mos harro që deshirat ose malli vijnë dhe shkojn.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons