Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 10 këshilla për gjumashët prej Tue 25 Oct 2011, 16:25

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Për shumë njerëz mëngjesi është pjesa më e vështirë e ditës. Pak minuta më shumë gjumë në mëngjes shpesh duket sikur vlejnë më shumë se 7 orë gjumë gjatë natës.

Ja 10 këshilla për një nisje sa më të mirë të ditës:

1. Zgjatja
Zgjatja e lehtë, siç janë pozat e jogës, ose zgjatja e ngadaltë e zakonshme do t’i ndihmojë trupit tuaj që të mbushet me energji.
2. Ushtrimet
Pasi që zgjoheni tentoni të bëni disa ushtrime për të vënë në lëvizje qarkullimin e gjakut në trup dhe kështu të filloni ditën e punës.
3. Pak kafeinë
Kafeina mund t’iu ndihmojë të filloni ditën, por nëse e teproni (më shumë se dy filxhanë kafe) mund të nxisë kundërefekt dhe t’ju bëjë më të lodhur.
4. Dehidratohuni
Kur flini, trupi juaj humb rezervat e ujit. Dehidratojeni veten me disa gota të ujit të ftohtë – jo vetëm që të startoni organizmin, por ndihmon edhe që të stimulohet sistemi nervor dhe tretjen.
5. Jini të përpiktë me orarin e zgjimit
Shkoni në shtrat dhe zgjohuni në kohën e njëjtë, çdo ditë. Trupi juaj e do rutinën.
6. Zgjohuni me muzikë të lehtë
Zgjimi me alarm me zë të lartë mund të jetë shokues për organizmin. Po ashtu, kjo ju vendos në kategorinë e rrezikut më të madh nga sulmi në zemër
7. Relaksohuni
Fikni kompjuterin ose TV-në një orë para se të shkoni në shtrat. Drita e fortë ndikon si pengesë në trurin tuaj, dhe për këtë arsye më vështirë “e fikni” gjatë natës. Mjafton që të fikni elektronikën një orë para se të shkoni në shtrat dhe do të bëni gjumë shumë më kualitativ.
8. Bëni dush
Pikat freskuese të ujit do të vënë në lëvizje sistemin nervor në trupin tuaj dhe do t’ju ndihmojnë të ndiheni më të gjallë.
9. Hani mëngjes
Pas “agjërimit” të natës, trupi juaj ka nevojë për energji për t’u vënë në lëvizje.
10. Merrni frymë thellë
Sapo të zgjoheni, faljani vetes një moment – merrni frymë thellë nga stomaku dhe qetësojeni trupin dhe mendjen.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: 10 këshilla për gjumashët prej Tue 25 Oct 2011, 17:49

Vizitor

avatar
Vizitor
UNE NUK JAAM GJUMASH NUK PO I LEXOJ

3 Re: 10 këshilla për gjumashët prej Tue 25 Oct 2011, 19:13

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
PO BEHU DHE TI GJUMASH SE SKA LEZET KSHU AHAHAH


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons