Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 2 e 2]


1 A e dini se prej Mon 14 Jan 2013, 21:13

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
First topic message reminder :

A e dini se:

1.Firma e Pepsit falimentoi 2here.
2. Njera nga kembet e oktapodit sherben si penisi i tij po qe te 8 mund te japin kenaqesi.
3. Nje mashkull ne jeten e tij prodhon afersisht 18 kg sperme.
4. 98.5% te ADN te njeriut eshte e njejte me majmunin.
5. Trupi i nje njeriut permban 0.2mg arr per pesh 70 kg.
6. Nje burr nxjerr afersisht 1kg njeker per 30 vjet.
7. Koka kola do kishte ngyre jeshile nqs nuk do ti hidhnim ngjyre brenda.
8. Kafia me e shtrenjte ne bote eshte Kopi Luwak dhe behet nga nbetje kafshesh.
9. 52 mije fjale angleze vijne nga greqishtja .
10. Pronari i Adidas dhe pronari i Puma jane vellezer por jane zene.
11. Mamaja e Hitlerit vajti per te deshtuar ndersa doktori nuk e la dhe keshtu lindi i vogli Adolf.
12. Bacardi ka si simbol nje lakuriq nate se ne vendin qe prodhohej .fillimisht naten mblishin shume te tille
13. Lama (kafsh) nqs te mere me sy te mire te peshtyn .
14. Woll Street morin emrin e tij nga nje mure i cili ishte ndertuar per te penguar derrat per te hyre ne qytet.
15. Majmuni me i vogel ne bote eshte Cebuella Pygmaea dhe eshte i gjate 13,6 cm dhe me bisht afersisht 17 deri ne 23 cm dhe peshon 120gr.
16. Arsye qe meksikanet vene nje fet limone te buzet e shishes se bires eshte qe te mos afrohen mizat.
17. Ne fillim te gjitha ripat e karatese ishin te bardhe me kalimin e kohes nga pislleku beheshin te zinj prandaj karateristat e vjeter mbajne rip te zi.
18. Malboro man Ntebint Maklin vdiq nga kanceri ne mushkeri ne 1995.
19. Ian Hibbell nga emrat me te medha te ciklisteve ne bote ka pershkua 40vitet e fundit te jetes te tij duke udhetua ne bote nga Antraktida deri ne Amazone, nga Alaska deri ne Indonezi ne 4shtator 2008 la frymen e fundit nderkoh qe kishte pesuar nje aksident automobilisti ne nje autostrad te Greqis.
20. Kinezet festojne ditlindjen e tyre nje here ne 10 vjet.
21. Temp me e larte ne bot u shenua me 57.8*C dhe eshte shenuar 2 here nje here ne 13 shtator te 1922 ne Al Aziza ne Libi dhe ne 11 gusht 1933 neSen Luis te Meksikes.
22. Temp me e ulet u shenua ne Antraktid ne 1983 -89.2*C.
23. Nje njeri hexem gjat gjith jetes se tij sikur ti binte 3 here botes pereth.
24. Sa here qe qeshim konsumojme 3 e 1/2 kalori.
24. Nje grua nga Arabia Saudite mund te kerkoj divorc nga buri i saj nqs ai nuk i sherben kafe.
25. Sa here qe teshtijm vdesin disa qeliza te trurit tone.
26. Ne vitin 1997 aeroportet ne amerike fituan 40.000$ veten duke vene nje ulli me pak ne sallatat e tyre. 27. Nje xhirafe pastron veshet e saje me gjuh.
28. Miliona pem mbillen padashje nga ketra qe kane haruar ku i kane fshehur farat.
29. Te hashe nje molle eshte me mire se te pish nje kafe te mban me shume zgjuar.
30. Nje milingone terhiqet me mengjes kur zgjohet.
31. Furcat e dhembeve me ngjyre blu jane me te preferuarat se ato te kuqet.
32. Organi i njeriut qe mund te risi gjatesine e tij deri ne 20 here eshte irisi i syrit.
33. Asneri nuk mun te lepij brylin e tij me gjuh.
34. Eshte vetem nje ushqim qe nuk prishet mjalti.
35. Delfini fle me nje sy te hapur.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

31 Re: A e dini se prej Tue 22 Jan 2013, 03:17

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
A e dini se:

Nje nga gjerat me te bukura te Jetes esht te gjesh qe mund te kupton,pa pasur nevoj ti japesh shum shpjegime...
Milingonat mund të jetojnë 2 javë nën ujë..
Kur Nata esht shum e erret sa nuk duket vet hunda juaj,jeni te sigurt se agimi esht shum afer...
Nese dikush te hedh balt,dhe ti leviz,do te vazhdosh te ecesh ne te paster .

Po ai qe te hodhi balten do te qendroj me duart e pista...
Ajshtajni deri në moshën 9-vjeçare nuk fliste mirë.
Në qoftese do te hapnim nervat e nje njeriu mesatar, atehere ato do të kishin se bashku nje gjatesi prej 40 milje.
Shum Njerez hyjn dhe dalin nga Jeta jon.Por vetem Miku/ja e vertet len gjurm ne Zemren tende...
A e dini se Italia eshte shteti qe pergjon telefonat me se shumti ne Europe.
Ne lotojm per dike.Por dikush nuk loton per ne...

Ne mendojm per dike.Por dikush i qet ne gjum fle...

Ne Dashurojm me gjith Zemer dike.Por dikush nuk e ndjen te njejten gje...
Në mesjetë sheqeri ka qenë luks dhe ai ka kushtuar nëntë herë më shtrenjtë se qumështi


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

32 Re: A e dini se prej Tue 22 Jan 2013, 03:18

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
a edini se ne vitin 1947 ne amerik nje pijat fluturuse e jasht toksore ka ra ne tok dhe u domtu shum ne anije jan gjet tre jasht toksor te vdekur
Shpesh her gjithqka qe ka nevoj nje Njeri,esht nje dor per te shtrenguar dhe nje Zemer per te kuptuar...
Dashuria esht sikur zjarri...Ne asnjeher nuk mund ta dijm mund te ngrohemi apo mund te digjemi...
A e dini se produkti i pare ne bote qe kishte nje bar kod ishte Wrigleys gum.
Qyteti me popullsinë më të madhe në botë është Tokio me 26.500.000 persona
Jeta eshte nje sfid te cilen duhet me mjeshtri ta dish te sfidosh
A e dini se vlersimi nga njerzit me vler te ben te lumtur!


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

33 Re: A e dini se prej Tue 22 Jan 2013, 03:20

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
A e dini se , mbrapa nje femre te suksesshme qendron nje mashkull i habitur?!
A e dini se , prapa nje mashkulli te suksesshme, qendron nje grua Besnike!
A e dini se, prapa nje femije te suksesshem, qendron nje prind i lumtur
A e dini se, një zogut dhë po ju thye krahu cicerimën e ëmblë se ndalon kurr që të thot se akoma eshte gjallë.
A e dini se thjeshtesia eshte nje fjale shume e degjuar per ne, mbase sepse merr interpretime nga me te ndryshmet, por cuditerisht njeriu rralle here eshte terhequr nga thjeshtesia, mbase sepse nuk ka cfare te marre dhe mbase nuk ka nje mister apo te fshehte per te zbuluar.
A e dini se NDERSHMERIA eshte fjala qe buron dhe mbeshtetet tek morali.
A e dini se...mjalti eshte ushqim i vetem qe nuk prishet kurr.
A e dini se shpirti ushqehet me dashuri e jo me urrejtje!


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

34 Re: A e dini se prej Tue 22 Jan 2013, 03:21

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
A e dini se vertet shpirti ushqehet me dashuri por ne kete ushqim shum her ka ngapak helm nga disa njerz qe mundohen ne menyr indirekte ta helmojn shpirtin e njeriut te urt pa e mendu se nje dit do i vras ky hel vet ata .
A e dini se...pasuria nuk na jep dashur,por dashuria na ben te pasur.
A e dini se njerezit e thjeshte mund te bejne gjera te jashtezakonshme?
A e dini se, mendjemadhesia e tepert ta thyen çafen.
A e dini se nga mendja e madhe behesh i vogel, nga mendimi i madh behesh hero!
A e dini se..kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.
A e dini se dashuria e nenes kalon cdo kufi, eshte me e fuqishme se vet dashuria.
A e dini se...lufta e provon trimin,zemerimin te diturin dhe fatkeqsia shokun.
A e din se njeriu eshte i fort kur ka njerzit e vet afer!


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

35 Re: A e dini se prej Tue 22 Jan 2013, 03:22

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Nder protagonistet e padiskutueshem te librit Guinness eshte patjeter
edhe amerikani Charles Osborne. Ne fakt Charles nuk eshte se ka bere
ndonje gje te vecante, por ai ka patur lemzen me te gjate ne bote.
Fillimi i lemzes se tij eshte shenuar ne 1922-shin e larget, nderkohe
qe ai ishte duke ngritur nje derrkuc per ta cuar tek kasapi.

Ne fillim nuk u shqetesua, pasi mendoi qe ishte nje lemze normale dhe
do te kalonte, por nuk ishte ashtu. Lemza e zotit Osborne vazhdoi me
nje ritem te cmendur, pa u ndalur, me nga 40 goditje lemze ne minute,
dhe me pas me me ngadale qe shkoi deri ne 20 goditje lemze ne minute,
deri ne vitin 1990.

68 vjet te lodhshem me nje lemze te pandalueshme me asnje lloj marifet
dhe asnje lloj mjekimi. Sipas llogarive del qe i shkreti zoti Osborne
ka pasur gjate ketyre 68 vjeteve 430 milion goditje lemze. Nuk dihet
mire se per cfare arsye lemza pushoi ne vitin 1990.

Dihet vetem qe nje vit pasi lemza i pushoi, Osborne vdiq ne moshen 97
vjecare. Te pakten ai vdiq i lumtur sepse mbas 68 vjetesh, vitin efundit te jetes se tij e kaloi pa bezdisjen dhe stresin me te cilin
kishte jetuar per 68 vjet rradhazi: me lemze.
Mare nga infoalbania.org


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

36 Re: A e dini se prej Tue 22 Jan 2013, 03:23

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
A e dini se stomaku ka një acid hydroklorik, lëndë grryese e njëjtë me
atë që përdoret për të trajtuar metalet në industri. Ai mund të grryejë
hekurin. Por në stomak gjithçka është perfekte. Mukusi që rrethon muret e
stomakut ruan këtë lëng të mos bëhet e i dëmshëm por vetëm të shërbejë
për të tretur ushqimin.
Acidi gërryes në stomak

A e dini se stomaku ka një acid hydroklorik, lëndë grryese e njëjtë me
atë që përdoret për të trajtuar metalet në industri. Ai mund të grryejë
hekurin. Por në stomak gjithçka është perfekte. Mukusi që rrethon muret e
stomakut ruan këtë lëng të mos bëhet e i dëmshëm por vetëm të shërbejë
për të tretur ushqimin.

Pozicioni i trupit ndikon në memorien tuaj

Nuk kujtoni një përvjetor? Atëherë provoni të uleni në gjugjë. Memoria
mishërohet edhe nga pozicioni. Disa studiues argumentojnë se disa gjëra
kujtohen më mirë nëse njeriu ulet në të njëjtin pozicion që ka qenë
dikur gjatë ngjarjes.Shumica e ushqimit shkon për trurin

Megjithëse truri përbën vetëm 2% të peshës së përgjithshme trupore të
njeriut, ai kërkon 20% të kalorive dhe oksigjenit të trupit. Për të
mbajtur trurin në gjendje pune, tre arterie kryesore pompojnë oksigjen
pa pushim. Sikur qoftë edhe njëra prej këtyre arterieve të dëmtohet ose
mos të pompojë një herë truri fillon mosfunksionimin normal.

Mijra vezë të papërdorurua

Kur një grua kalon 40 vjeç, cikli menstrual i cili kontrollon nivelin e
hormoneve ndalon. Kjo shkakton ndryshim të gjendjes emocionale. Po ashtu
edhe prodhimi i vezës fillon të bjerë. Kështu një vajzë adoleshente ka
rreth 34 mijë vezë në zhvillim. Rreth 350 prej këtyre vezëve maturohen
gjatë jetës së saj (në masën një në muaj). Ndërkohë pjesa tjetër e
vezëve të ngelura prishen. Nëse në horizont nuk duket ndonjë shtatëzani,
truri mund të ndalojë maturimin e një veze.

Pubertiteti, ja pse është kaq i pakëndshëm

Pubertiteti ndryshon strukturën e trurit. Ne e dimë se hormonet që
ndodhen në trup janë të nevojshme për të stimuluar rritjen dhe të përgatisin trupin për riprodhim. Por pse adoleshenca është kaq e
pakëndshme për të gjithë? Kjo pasi hormone si testosteroni influencojnë
në zhvillimin e neuroneve në tru dhe ndryshimet e bëra në strukturën e
trurit shkaktojnë ndryshime të sjellje.


Lëkura ka katër ngjyra

Të gjitha lëkurat kanë katër ngjyra. Edhe lëkura e bardhë ka 3 ngjyra të
tjera të fshehura. Kështu afër venave lëkura merr ngjyrë të kuqe. Po
ashtu lëkura shoqërohet me pigment të verdhë në pjesë të saj. Ngjyra e
fundit ështe e zeza dhe ndikohet nga melanina. Kjo bën që lëkura të
ngjajë e zezë në pjesë të mëdha të saj. Të katërta këto ngjyra miksohen
dhe krijojnë njerëzit me ngjyra të ndryshme në të gjithë globin.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 2 e 2]

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons