Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 2]

1 A e dini se prej Mon 14 Jan 2013, 21:13

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
A e dini se:

1.Firma e Pepsit falimentoi 2here.
2. Njera nga kembet e oktapodit sherben si penisi i tij po qe te 8 mund te japin kenaqesi.
3. Nje mashkull ne jeten e tij prodhon afersisht 18 kg sperme.
4. 98.5% te ADN te njeriut eshte e njejte me majmunin.
5. Trupi i nje njeriut permban 0.2mg arr per pesh 70 kg.
6. Nje burr nxjerr afersisht 1kg njeker per 30 vjet.
7. Koka kola do kishte ngyre jeshile nqs nuk do ti hidhnim ngjyre brenda.
8. Kafia me e shtrenjte ne bote eshte Kopi Luwak dhe behet nga nbetje kafshesh.
9. 52 mije fjale angleze vijne nga greqishtja .
10. Pronari i Adidas dhe pronari i Puma jane vellezer por jane zene.
11. Mamaja e Hitlerit vajti per te deshtuar ndersa doktori nuk e la dhe keshtu lindi i vogli Adolf.
12. Bacardi ka si simbol nje lakuriq nate se ne vendin qe prodhohej .fillimisht naten mblishin shume te tille
13. Lama (kafsh) nqs te mere me sy te mire te peshtyn .
14. Woll Street morin emrin e tij nga nje mure i cili ishte ndertuar per te penguar derrat per te hyre ne qytet.
15. Majmuni me i vogel ne bote eshte Cebuella Pygmaea dhe eshte i gjate 13,6 cm dhe me bisht afersisht 17 deri ne 23 cm dhe peshon 120gr.
16. Arsye qe meksikanet vene nje fet limone te buzet e shishes se bires eshte qe te mos afrohen mizat.
17. Ne fillim te gjitha ripat e karatese ishin te bardhe me kalimin e kohes nga pislleku beheshin te zinj prandaj karateristat e vjeter mbajne rip te zi.
18. Malboro man Ntebint Maklin vdiq nga kanceri ne mushkeri ne 1995.
19. Ian Hibbell nga emrat me te medha te ciklisteve ne bote ka pershkua 40vitet e fundit te jetes te tij duke udhetua ne bote nga Antraktida deri ne Amazone, nga Alaska deri ne Indonezi ne 4shtator 2008 la frymen e fundit nderkoh qe kishte pesuar nje aksident automobilisti ne nje autostrad te Greqis.
20. Kinezet festojne ditlindjen e tyre nje here ne 10 vjet.
21. Temp me e larte ne bot u shenua me 57.8*C dhe eshte shenuar 2 here nje here ne 13 shtator te 1922 ne Al Aziza ne Libi dhe ne 11 gusht 1933 neSen Luis te Meksikes.
22. Temp me e ulet u shenua ne Antraktid ne 1983 -89.2*C.
23. Nje njeri hexem gjat gjith jetes se tij sikur ti binte 3 here botes pereth.
24. Sa here qe qeshim konsumojme 3 e 1/2 kalori.
24. Nje grua nga Arabia Saudite mund te kerkoj divorc nga buri i saj nqs ai nuk i sherben kafe.
25. Sa here qe teshtijm vdesin disa qeliza te trurit tone.
26. Ne vitin 1997 aeroportet ne amerike fituan 40.000$ veten duke vene nje ulli me pak ne sallatat e tyre. 27. Nje xhirafe pastron veshet e saje me gjuh.
28. Miliona pem mbillen padashje nga ketra qe kane haruar ku i kane fshehur farat.
29. Te hashe nje molle eshte me mire se te pish nje kafe te mban me shume zgjuar.
30. Nje milingone terhiqet me mengjes kur zgjohet.
31. Furcat e dhembeve me ngjyre blu jane me te preferuarat se ato te kuqet.
32. Organi i njeriut qe mund te risi gjatesine e tij deri ne 20 here eshte irisi i syrit.
33. Asneri nuk mun te lepij brylin e tij me gjuh.
34. Eshte vetem nje ushqim qe nuk prishet mjalti.
35. Delfini fle me nje sy te hapur.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:42

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
A e dini se?
Kuba ishte vendi i dyte ne bote mbas USA qe kishte tv color ne vitin 1959.

C'do here qe teshtijme zemra ndalon se punuari per nje sekonde.

Rusia eshte 127 here me e madhe nga Bangladeshi por popullsine e kane pothuajse te njejte....

Toka rrutullohet rreth diellit me shpejtesi 108000km/ore.

Populli i Hollandes eshte populli me shtatin me te gjate ne Evrope.

Urithet durojne me shume se devete dhe gamilet pa uje.

Numri i automjeteve rritet 3 here me shume se numri i njerezve.

Gruaja me e vogel ne bot kosiderohet Puline Musterse e lindur me 26
netor te vitit 1876 ne Holand .Mabs lindjes ajo ishte vetem 30 cm . ne
moshen 9 vjeqare ajo ishte 55 cm ndersa ne moshen 19 vjeqare aj arriti
vetem 61 cm ne gjatesi.
Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:42

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
San Marino eshte republika me e vjeter ne bote.

Omjakon eshte qyteti mei ftohte ne bote me -72 grade Celsius.

Ne Kine cdo 2 sekonda lind nje bebe,kurse cdo 2,5 sekonda vdes nje njeri.

Ne
cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000
gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15
gjallesa.

Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin 11030 metra.

Qyteti me i madh ne bote eshte Meksiko Siti i cili ka mbi 15 milione banore.

Oqeani me i madh eshte Oqeani Paqesor me siperfaqe 179.680.000 km.katrore.
Oqeani mi i vogel eshte Oqeani i Ngrire i Veriut me siperfaqe 14.090.000 km.katrore.Ishulli me i madh ne bote eshte Grelanda me siperfaqe 2.175.600 km.katrore.

Gadishulli me i madh ne bote eshte ai i Arabise me siperfaqe 2.730.000 km.katrore.

Thellesia me e madhe ne bote eshte ne Ishujt Mariana,e quajtur Celengjer.Kjo thellesi arrin 11.033 metra

Pika me e larte ne bote eshte Mont Everesti.Lartesia e te cilit arrin ne 8.848 metra .
Per here te pare u pushtua nga alpinistet e Zelandes se Re,me ne krye Edmund Hilarin,me 29 Maj 1953.

Vala e detit me e madhe ne bote e rregjistruar deri me sot ka qene ne Ishullin Ishigaki,Japoni me lartesi 85 metra.

Akullnaja
me e madhe e matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi
60 milje,ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

Lumi Kongo eshte lumi i gjashte per nga gjatesia ndersa uje ka me shume vetem lumi Amazon.Ne
Jakutsku ne Siberi gjate dimrit tempertura arrin -69 grade C ndersa
gjate veres arrin 39 grade C cka do te thote qe eshte dallimi me i madh
ne bote

Ne bote ka dy here me shume kafshe shtepiake sesa njerez.(rreth 14 miliarde).


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:43

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Flutura me e madhe ne Bote eshte 270 centimetra katror.

-Qelizen i pari e zbuloi shkencetari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky eshte zbulimi me i madh ne mjekesi, sepse qeliza eshte njesia themelore kryesore e cdo organizmi te gjalle.

-Romani I pare shqiptar eshte “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar ne vitin 1899.

-Gjaku ne organizmin e njeriut udheton shume shpejte: prej zemres deri te gishterinjtë e kembes arrin per 16 sekonda, deri ne tru per 8s, deri ne mushkeri vetem per 6 s.

-Ujevara me e madhe ne Bote eshte “Engjel” e lumit Karao (Venezuele). Lartesia nga e cila bie uji eshte 1.000 m. Kjo ujevare eshte vetem nje nga shume ujevarat e larta ne keto ane te Venezueles. Emrin e ka marre sipas pilotit amerikan Xhimi Engjel i cili ne vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur ne ditarin e tij.
Ujevara e dyte eshte ne Republiken Jugafrikane me lartesi 414 m.
Ujevara e trete eshte “Kukenani” ne Venezuele me 610 m, lartesi.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:43

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Cokollata me qumesht u krijua nga Daniel Peter dhe konceptin ja shiti komshiut Henri Nestlé.


o • Struktura e DNA u zbulua nga James Watson dhe Francis Crick ne vitin 1953. Gjatesia e nje molekule te vetme eshte 1,7 metra.


o • Ne shekullin e 6-te p.e.s. matematicieni Pitagora tha se Toka eshte e rrumbullaket - shume pak e pranuan.

o Astronomi Aristarkos , ne shekullin e 3-te p.e.s. tha se Toka rrotullohet rreth Diellit - por idea nuk u pranua.

o Ne shekullin e 2-te, astronomi Erastostenes llogariti distancen rreth Tokes perafersisht ne 40 000 km. - asnjeri nuk e besoi.

o Ne shekullin e 2-te t.e.s. astronomi Ptolemei tha se Toka eshte qendra e universit - gati te gjithe e besuan per 1400 vjet.


o • Filmi Rus i vitit 1967 "Lufta dhe Paqja" kishte 120 000 figurante. Filmi Koreano-Jugor "Wang-magwi"(Monstra) i te njejtit vit o kishte 157 000 figurante. Ne vitin 1945 filmi gjerman Kolberg kishte 187 000 dhe recordin deri tani e mban filmi britanik "Gandhi"
o me 300 000 figurante.o • Bolivia mban rekordin e nderrimit te qeverive. Qe nga viti 1825, dita e pavaresise nga Spanja, jane nderruar 200. Italia nga viti
o 1945 ka nderruar 58 qeveri dhe 22 kryeministra.


o • Gjate shekullit te 6, u be si tradite te bekoje njerezit qe teshtinin pasi kuptohej sikur nxirrje djallin nga trupi. Gjate periudhes se
o semundjeve infektive, Papa nxorri ligjin per te thene "God Bless You"(Zoti te bekofte, Shendet.) te njerezit qe teshtinin..


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

6 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:50

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
7 MBREKULLITE ARKITEKTONIKE

Mbas shpalljes se 7 mbrekullive te kohes moderrne, eshte shpallur nje votim tjeter per 7 mbrekullite arkitektonike. Disa nga kantidatet jane:
-Stadiumi Olimpik ne Pekin ku do te zhvillohen Lojrat Olimpike 2008. Ky stadium disponon 91 000 vende.
-Kulla e Dubait, e cila, kur te mbaroje, do te jete ndertesa me e larte e botes, me 800 m dhe 68 kate.
-Museu i Pare i Artit Modern ne Rome, i cili permban nje nga projektet me te guximshme arkitektonike.
-Muze ne Jerusalem
-Kulla e Lirise, nje gradaciele me lartesi 1776 kembe, e cila do te ndertohet ne vend te dy Kullave Binjake ne Nju Jork.
-Muzeu i Ri i Gizas ne Egjypt, i cili pritet te mbarohet me 2010 dhe buxheti i tij, deri tani ka arritur 550 milione dollare.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

7 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:51

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Keto i dinit?

-Kembana
me e madhe e botes gjendet ne Moske. Eshte ndertuar me 1735, por ra e u
thye dy vjete me vone, nga nje zjarr qe ra. Peshon 193t, ka lartesine
6.27m dhe diametrin 6.90m.
-Njeriu i pare qe kaloi ngushticen e La
Manshit me aeroplan ishte francezi Lui Blero. Ky fluturim vuri ne bela
doganieret britanike..... se nuk dinin si ta rregjistronin kete mjet te
ri. Perfundimisht kaloi ne regjistra si...jot.
-Ura me e larte ne bote, eshte nje ure e varur ne lumun Arkansas, ne Kolorado. Gjendet ne lartesine 321m mbi nivelin e detit.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

8 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:51

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Piloti dhe piloti i dyte flene ne kabine gjate fluturimit
Dy pilotë gjatë një fluturimi natën i zuri gjumi në kabinën e kontrollit të një avioni që mbante 100 pasagjerë. Çifti u zgjua vetëm 20 minuta para zbritjes, i cili vuri re se ata po fluturonin shumë shpejt dhe shumë lart. Incidenti u bë i ditur gjatë një seance të kongresit në lidhje me sigurinë e fluturimeve. Piloti shkruan: “Gjatë 45 minutave të fluturimit më zuri gjumi; po kështu edhe ndihmësin e parë. U zgjova nga zëri i shqetësuar i radios dhe mora udhëzimet për t’u ulur”. Emri i linjës nuk është bërë i ditur por “Frontier Airlines” është kompania e vetme që bën fluturime natën. Në komentet e tij piloti thotë se kishte tre netë radhazi që bënte udhëtime 8-orëshe.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

9 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:51

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Gjysma e njerezve nuk di pozicionin e zemres
Gjysma e personave nuk e njeh pozicionin e sakte ne trupin e njeriut te zemres dhe mushkerive.
Keto jane rezultatet qe dolen pas nje pyetesori te bere ndaj 722 personave te publikuara ne revisten BMC Family Practise ne Londer.

Ky eshte nje sondazh qe eshte kryer edhe 40 vjet me pare dhe pavaresisht se menyra per te marre informacione sot eshte shume me e madhe, injoranca per trupin njerezor vazhdon te jete e larte.

Me ane te fotografive, te anketuarve ju kerkua qe te caktonin saktesisht organet ne trup. Vetem gjysma e pergjigjeve ishte e sakte.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

10 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:52

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Qukapiku mund ta godas drurin deri në 25 herë brenda një sekonde.Sot të gjitha bletët e botës,brenda një dite prodhojnë rreth 3.000 tonë mjaltë

Qukapiku mund ta godas drurin deri në 25 herë brenda një sekonde. Sot të gjitha bletët e botës brenda një dite prodhojnë rreth 3.000 tonë mjaltë.Shpendi i quajtur albatros mund të flejë përderisa fluturon,është vërtetuar sese në këtë gjendje ajo mund ta arrijë shpejtësinë deri në 40 kilometra në orë. Çdo fluturake më shumë se 18 ulse është e domosdoshme të ketë stjuardesë.Në mesjetë sheqeri ka qenë shumë luksoz ka kushtuar nëntë herë më shtrenjët se qumshti.Rozali Bredford konsiderohet gruaja më e trashë e të gjitha kohërave ,në vitin 1987 ajo peshonte 544 kilogramë."


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

11 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:53

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
96% e sallates eshte uje.

Ne 1 kg limona ka me teper sheqer se 1 kg luleshtrydhe.

Mundesia per te te rene rrufeja eshte 1 ne 600.000.

Ne Italine mesjetare puthjet nuk mund te merreshin apo te jepeshin lehte.N.q.s nje burre e nje grua shiheshin ne publik duke u perqafuar ata ishin
te dyturuar te martoheshin.

Ne perendim njerezit nderrojne shtepi mesatarisht 1 here ne 7 vjet.

Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes moshes 20-29 vjec jane ne burg ose ne hetim.

Rreth 27% e ushqimit ne vendet e zhvilluara perfundojne ne koshat e plerave.

Ne Diten e Nenave ne SHBA behen me teper telefonata personale se ne cdo dite tjeter ne cdo shtet tjeter.

Ne mjedis te hapur kur fryejne ererat,zeri i njeriut mund te degjohet 200 m larg.Kur thyhet nje qelq disa copeza shperndahen me shpejtesi rreth 4 828 km/h.

Mendohet se qe nga krijimi i njerezimit ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.

Mesatarisht ne bote shkohet ne shkolle 200 dite,ne SHBA 180 dite,ne Suedi 170 dite,ne Japoni 243 dite.

Nje njeri mesatarisht 13 here ne dite.

Lindjet vjetore ne Indi e kalojne popullsine e Australise.

Ne trupin e njeriut muskuli me i forte eshte gjuha.

Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.

Raca-Ne bote raca e bardhe perfshin 46% te popullsise se pergjithshme boterore,raca e verdhe 36%,raca e zeze 6% dhe racat e perziera 12%.

Femrat i perpelisin syte 2 here me shume se meshkujt.Nese damaret e njeriut do vendoseshin njeri mbas tjetrit do te mund te pershkonin Ekuatorin dy here.

Nese do te mblidhej gjatesia e hapave qe behen nga njerezit ne 24 ore,kjo largesi do ishte e barabarte me 88 vajte ardhje toke -diell.

Mbiemri me i shpeshte ne bote ne rangun internacional eshte mbiemri Chang.RReth 75 milione njerez ne Kine e kane kete mbiemer.Vendin e dyte
per mbiemrin me te perdorur eshte mbiemri Smith qe ne Angli e kane rreth 800.000 njerez.Vendin e trete e ze mbiemri Muller ku 10% popullsise
quhet me kete mbiemer.

Njeriu e shtatin me te larte ne bote ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir qe ka jetuar ne shekullin e VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate
e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe
konkurentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.

Zakonisht nje njeri ka ne koke 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin 90.000,te bjondet 140.000 dhe te brunet dicka mes ketyre dy
shifrave.Mesatarisht cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.Me gjatesine e vertetuar zyrtarisht prej 8.8 cm turku Mehmet Ozjurek eshte shpallur para pak kohe fitues ne garat e dyta nderkombetare te
hundemedhenjve te mbajtur ne Stamboll.

Nje njeri i rritur merr fryme afersisht 25 000 here ne dite.


Ajshtajni ,shkencetari me i mash ne bote,e perdori trurin vetem 14%.

Ajshtajni deri ne moshen 9 vjec nuk fliste mire.

Gete e shkroi nje tregim ne shtate gjuhe kur ishte vetem 10 vjec.

Isak Njutoni eshte shkencetari qe beri zbulimin ne moshen me te re(25 vjec).

Bethoveni para se te kompozonte e fuste koken ne uje te ftohte.

Durresi ne shekullin e XIV kishte 25 000 banore dhe ishte nje nder qytetet me te medha te Evropes.

Braziliani Edson Donasimento Pele konsiderohet si futbollisti me i mire i te gjitha kohrave.Ne vitin 1254 ne ndeshje fotbollistike shenoi 1216 gola.Tuneli me i madh nen det eshte ai i Sekanit ne Japoni me gjatesi 53850 m.

Aeroporti me i madh i botes eshte CHEK LAP KOK ne Hong Kong me siperfaqe 1248 ha.

Ne Zelanden e Re ka 4 milion njerez dhe 70 milione dele.

Thellenza eshte ne gjendje te jetoje 30 dite pa ushqim.

Flutura me e madhe ne bote eshte ajo Braziliane Erebius Agripina qe ka gjatesi te kraheve te hapura 20-25 cm.

Fluturat shijojne me ane te kembeve.

Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

Ne fytyren e nje maceje ka 146 muskuj.

Minjte mund te durojne pa ue me shume se devete.
Nje shqiponje mund ta shohe gjahun 3000 metra larg.

Peshkaqenet nuk semuren.

Delfinet flene me sy hapur.

Kuajt mund te qendrojne deri nje muaj ne kembe.

Hyrja e folese se milingones eshte gjithmone nga veriu.

Milingonat e ndjene termetin qe me pare e dalin nga folete.

Krokodili eshte kafshe qe vazhdon e zgjatet deri ne diten e fundit te jetes.

Krokodili me gjatesine rekord eshte gjetur ne Amerike dhe ishte i gjate 7.2 metra.

Elefanti me gjithe peshen e tij te rende mund te vrapoje me 40 km/h duke ja kaluar dhe njeriut.

Elefantet ju tremben lepujve dhe qenve qofshin keta dhe te vegjel.

Kermilli leviz me shpejtesi 0.05 km/h rreth 100 here me ngadale se njeriu.Breshka konsiderohet se ecen ngadale por ajo arrin 0.37 kmh.
Macja ecen me shpejtesi 50 km/h.Miu arrin shpejtesine 10 km/h.

Per te prodhuar nje kilograme mjalte nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milione luleve,dhe per kete te pershkoj nje rruge me gjatesi 300.000
kilometra.

Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.

Peshqit e harrojne cdo gje qe ndodh vetem mbas 10 minutash.

Trimmatom nanus eshte peshku me i vogel ne bote me gjatesi 8.6 mm mashkulli dhe 8.9 mm femra.

Zogu nuk e ka shqisen e te nuhaturit e te shijes.

Qukapiku ne dite ha rreth 3000 kandrra.
Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

12 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:54

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
A e dini se:
Njeriu nuk ka qime vetem ne shputat e duarve dhe te kembeve.

Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

Trupi i njeriut ka 208 kocka.

Ne Britanine e Madhe eshte kultivuar lakra me e madhe me peshe 51,80 kg.

Nje njeriu i duhen 12 vjet per te numeruar nga 1 deri ne 1 miliarde.

Gjysma e popullsise se botes eshte nen 25 vjec.

Formuesi i cmimit Nobel,Alfred Nobel ne fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

Automobili i pare u konstuktua nga Karl Benz ne vitin 1885.

Televizori i pare u zbulua nga J.L.Bajd ne vitin 1928.

Kanguri i porsalindur eshte aq i vogel sa mund te vendoset ne nje luge caji.

Produkti i pare qe ka pare barkod ka qene camcakizi i firmes Wrigley'-s.Pavaresisht nga madhesia dhe trashesia e nje flete ajo nuk mund te paloset me shume se 9 here.

C'do here qe teshtijme zemra pushon se punuari per nje sekonde.

Populli i Hollandes eshte populli me i gjate ne Evrope.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

13 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:54

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
8 kuriozitete mbi gjumin1. Rekordi i gjumit me te gjate eshte 18 dite, 21 ore, dhe 40 minuta. Mbajtesi i ketij rekordi pas venies se rekordit ka patur alucinacione, paranoja, humbje te perqendrimit dhe te memories.

2. Endrrat, mendohej se shiheshin vetem gjate fazes REM (rapid eye movement) te gjumit, ndersa ne ditet e sotme eshte vertetuar qe ato mund te shihen edhe gjate fazave te tjera te gjumit.

3. Endrrat gjate fazes REM karakterizohen nga ngjarje te cuditshme, ndersa ato te fazes jo REM jane shume te perseritshme dhe varen nga mendimet e fundit qe kemi patur para gjumit

4. Disa levizje te syve gjate fazes REM, jane te lidhura me levizje specifike gjate endrrave, dhe duket se procesi i gjumit eshte i ngjashem me procesin e shikimit te nje filmi.

5. Elefantet qendrojne ne kembe gjate fazes jo REM, dhe shtrihen gjate fazes REM.

6. Kerkuesit e Ministrise se Mbrojtjes britanike, ishin ne gjendje te benin nje reset(riperteritje) te trupave te ushtareve, ne menyre qe t’i benin te rrinin pa fjetur per gati 2 dite.
Fibra optike te lehta aplikoheshin ne disa lente speciale qe projektonin nje drite te bardhe rreth retines, duke kerkuar t’i benin te mendonte trurit te tyre sikur sapo ishin zgjuar. Ky sistem eshte perdorur per here te pare nga pilotet amerikane gjate luftes ne Kosove.

7. Eshte studiuar se nderrimi i ores ne Kanada, pra zgjimi 1 ore me perpara, sjell nje rritje te aksidenteve rrugore.

8. Studiuesit jane te bindur se interneti i disponueshem 24 ore eshte nje nga shkaqet qe ndihmojne ne uljen e kohes se fjetjes.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

14 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:56

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
140 Kuriozitete shume interesante.

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.
Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.

Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.

Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.

Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.

Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.

Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencëtarët erdhën në përfundim se përkundër kokës së madhe, është peshku më budalla në Botë, sepse në pranverë ku bënë nxehtë, në breg të lumit rriten shelgjet dhe në ujë bien thuprat e këtij druri së bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutësi i përbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Në lukth këto fije të shelgjes lëshojnë alkool që e bën peshkun të humbur.

Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².

Rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.

Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetër.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.Flutura më e madhe në Botë është 270 centimetra katror.

Qelizën i pari e zbuloi shkencëtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky është zbulimi më i madh në mjekësi, sepse qeliza është njësia themelore kryesore e çdo organizmi të gjallë.

Novobërda është quajtur Mali I Argjentit e më vonë Kodra e Re e cila ra nën sundimin osman më 1455.

Maja e Korabit është maja më e lartë në Shqipëri.

Romani I parë shqiptar është “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar në vitin 1899.

Në vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 të krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot është qyteti më I madh në Kosovë, përkatësisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti që pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenë me prejardhje shqiptare.

Në qytetin e Amalfit në Kampani në kishën kryesore të këtij qyteti, në vitin 1506 ngritet përmendorja e varrit të perbashkët të familjës së Skënderbeut me një shqiponjë dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatëra në Dalmaci. Gati në të gjithë qytetet e Dalmacisë nga një rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.

Libri I parë I shruar shqip është “Meshari” I Gjon Buzukut. Në parathënje të veprës dëshmon se veprën e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.

Libri është botuar në kohën e humanizmit dhe të kundërreformës, kur u krijuan kushtet që feja katolike të mësohej e të predikohej në gjuhët kombëtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova më 1740. Ky libër përmban: Librin e Orëve dhe Librin e Meshës. Me këtë vepër filloi Letërsia Shqiptare e Rilindjës.

Ujëdhesa më e madhë është në Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku në organizmin e njeriut udhëton shumë shpejte: prej zemrës deri te gishtërinjtë e këmbës arrin për 16 sekonda, deri në tru për 8s, deri në mushkëri vetëm për 6 s.M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parë, mirpo termometri me I përshtatshëm u punua në Itali më 1654.

Më 1628 shkencëtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.

Në Turqi gjendet një skulpturë, vepër e natyrës, që paraqitet një grua duke qarë. Lotët e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta të ujit që ndodhen nën shkëmb.

Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.

Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.

Ujëvara e tretë është “Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.

Mali më I lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bëri asnjë mungesë në shkollë.Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të mëdha, ndërsa shkencëtarët prej tij po perpiqen të nxjerrin ilaqin për sherimin e sëmundjes së zemrës.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-të fliste dymbëdhjetë gjuhë kur i kishte vetëm tetë vjet moshë.

Gjatë ndërtimit të kanalit të Panamasë kanë humbur jetën më tepër se 25 mijë njerëz.

Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.

Gjirafa është e vetmja kafshë e cila mund të dalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut.

Në qoftë se bërtisni gjithmonë për 8 vjet, 7 muaj dhe 6 ditë, do të krijoni aq energji sa mund te ngrohni një filxhan kafe.

Përveç njeriut vetëm derri mund te digjet nga dielli.

Zemra e karkalecit të detit gjendet ne kokën e tij.
Muskuli më i fortë i trupit të njeriut është Gjuha.

Rrotullimi i hënës rreth tokës zgjat 27 ditë.

Golin e parë në kampionatin e parë botëror të futbollit e ka shënuar Meksika.

Hartuesi i ligjeve të para në botë ishte Hamurapi.

Filmi i parë shqiptar ishte “Fëmijët e saj”

Fjala TURIZËM ka ardhur nga vizita e parë e një grupi në histori që u bë ne zonën franceze TOURS.

Që të arrinte të ecte me ecjen krenare dhe sexi, Merilin Monroe kishte sharruar një copë nga taka e njërës këpucë.

Në qoftëse do të humbasë trysnia e kabinës së një aeroplani, pasagjeri mund të mos i humbasë ndjenjat e tij vetëm për 18 sekonda.

Foshnjat ëndërrojnë përpara se të lindin.

Lopët prodhojnë më shumë qumësht kur dëgjojnë muzikëTirana ndodhet në të njëjtin paralel me Napolin, Madridin dhe Stambollin dhe në të njëjtin meridian me Budapestin dhe Krakovin.

Tirana u themelua më 1614 nga Sulejman Pasha, me origjinë nga fshati Mullet. Fillimisht ai ndërtoi një xhami, një furrë dhe një hamam. Dy shekuj më vonë drejtimin e qytetit e mori familja Toptani nga Kruja.

Gjuha e balenës blu është më e rëndë se sa një elefant mesatar.

Në qoftë se do të hapnim nervat e një njeriu mesatar, atëherë ato do të kishin së bashku një gjatësi prej 40 milje.

Gratë, hapin dhe mbyllin sytë e tyre dyfish ne krahasim me burrat.

25 % e grave në Amerikën jugore, e njohin dashurinë me përdhunim.

Një banor mesatar Baglandez, duhet të mbledhë rreth 70 rroga mujore që të blejë një kompjuter.

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenët nuk sëmuren.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,

Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.

1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.

Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.

Njeriu më i gjatë është 2.75 cm
Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.

Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000

Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.

Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.

DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.

-Fluturat shijojne me ane te kembeve.

-Delfinet flene me nje sy hapur.

-Nje njeri mesatarisht 13 here ne dite.

-Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

-Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.

-Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
Zemra e qenit rreh 40 herë më shumë se sa e njeriut.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

15 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:56

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

a eshte e mundur qe ne 100 vitet e ardhshme te shtohet dy fishi i 6 miliard ?

A e keni ditur se njeriu ka nji mbeshtjellje jonike rreth e rreth trupit sipas shkencetarve?

Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.

1 ne 10 persona ne bote banojne ne ishull.

Ne vitin 1870 ne Londer banonin me shume irlandeze se ne Dublin

Mundesia per te te rene rrufeja eshte 1 ne 600,000.

Gjysma e popullsise se botes eshte nen moshen 25 vjec.

Ne perendim njerezit nderrojne shtepi mesatarisht 1 here ne 7 vjet.

Sherbimi postar i SH.B.A. dergon rreth 43% te postes boterore, ndjekesi me i afert eshte Japonia me 6%. Rreth 27% e ushqimit ne vendet e zhvilluara perfundon ne koshat e plehrave.

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.

Shqipëria është i vetmi vënd në Europë ku Aviacioni u zhvillua më parë se transporti Hekurudhor>
A e keni ditur se njeriu brenda trurit (diku nga mesi) ka oren biologjike. kete me sakt e paraqiti ne nj emision shkencor RTK-ja. me duket qe emisionet shkencore jipen ne mbremje qdo te marte-percjellini se jane shum, interesant.

Shefcenko kur ka qen 14 vjec,ka ngelur ne fiskultur sepse sishte gjekundi per futboll.

Helikopteri me i ri dhe me moderni merikan SIKORSKI esht ndertuar ne baz te ndertimit te PILIVESES(qe ka sistem te perkryer ndertimi)..

Pilivesa ka dy par krah, dy sy te medhenj me shum minisy brenda ketyre dyve qe lidhen drejtperdrejt me trurin, ka nji te pare dhe shpejtesi te jashtzakonshme. fosilet qe jane gjetur te para 1 miljon e 40 mije vjetesh jane po te njejtat-pa ndryshim. kjo jep me kuptu se teoria e Darvinit per Evolucionin ka rene poshte spse nuk ka spjegim per kete


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

16 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:57

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Nje kurorezim martese me te vdekur...ngjarja ka ndodhur ne france me 18 nendor te ketij ku vajza e mjere nuk arriti te martohet te dashurin e zemres mbasi ai pesoi nje aksident me motor para nje viti.
Mbas nje viti ajo paraqiti para punonjesve bashkiake, dekumenta se kishin bashkjetuar bashke qe nga 2004 ,si dhe nje llogari bankare te perbashket.Me te tilla dekumenta punonjesit e bashkise lidhen martese e cila perfundoi me vendosje kurore martesore mbi varrin e te dashurit....
shihni vidion


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

17 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:57

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
A e dini se të pish ujë të ftohtë në muajt e verës, pra në një kohë të
nxehtë, ka dy ndikime negative:[/b]
E para, është se ndikon për keq tek individët që kanë ndjeshmëri në rrugët e
tyre të frymëmarrjes duke nxitur sëmundjen.
E dyta, se uji i ftohtë nëse nuk pihet ngadalë atëherë ai ndikon direkt tek
funksioni i djersitjes duke bërë që trupi të humb më shumë ujë dhe minerale me
anë të avullimit. Kështu që për tu mbrojtur prej ndikimit të ujit të ftohtë
pijeni ujin me ndërprerje ( për rreth 1 minutë) jo me një here të vetme.
Gjithashtu nuk duhet harruar se vendin e ujit nuk e zë asnjë lloj tjetër pijeje.
Mirë është që para gjumit , pas tij dhe pas buke të pihet një gotë ujë.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

18 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:57

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
AFRIKA: Simbas disave rrjedh nga emri Afer.Popull shume i lashte
, qe ka jetuar aty pra Egjyptianeve, kurse sipas mitologjiseAFER ose
AFRO , quhej i biri i Herkulit dhe nga ky e mori emrin Afrika.

AMERIKA:Toka qe e zbuloi Kolombi , ne fillim u quajt Nova
Granata dhe pastaj u quajt Kolombi ,per nder te kolombit Spanjollet
kontinentin e ri ne fillim zyrtarishte ,e quajten Indias. Emri Amerike
per here te pare u pa ne vepren "Traktat i kozmografise" botuar me
1507ne shen-Die(France) Kjo u be per nder te Amerigo Vespucit, e per ti
dhene Amerike emrin Botes se re. Megjithate Amerigo Vespuçi ne
doreshkrimet e tije , ne ato çfar kane mbetur, ka perdorur gjithnje
emrin Bota e re"

ANKTARTD-a:Anktartide , quhen tokat e rrethit polar te jugut ,qe
kane nje madhesi sa Australia dhe Evropa Emri Anktartide eshte fjale e
perbere e Greqishtes nga Anti(kunder) dhe Arktikos(i veriut) pra,
kunder Veriut

AZI-A:Sipas mitologjise , Azia ishte nimf , e bija e Oqeanit dhe
tetit , bashkeshortja e Japetit .Thuhej se kjo i dha emrin kontinentitte Azise
Japeti ishte njeri nga Titanet, i biri i Qiellit (Oranit)dhe Tokes(Gjea), babai i Atlantit , Primitheut , Epimeteut dhe Esperos

OQEANI-A:Si pjese perberese e nje pjese te Tokes, eshte e
perbere nga nje numer shume i madh ishujsh dhe nga toka me e vogel e te
gjitha kontineteve , qe quhet Australi Emri Oqeani vjen nga OCEANUS-i
ne latinishte.Perendi , i shoqi i Tetis-tetiq , nimfe detare , nena e
Akilit , qe e pati me Peleun.Ne ILIADE , Oqeani , quhej dhe perendia e
Zotave , me te cilin shprehet mendimi i vjeter , i te vjeterve se ,
elementi i pare prej te cilet rjedhin gjithe te tjeret eshte uji.

AUSTRALI-A:Toka kontinentale e Oqeanise .Eshte fjale nga
latinishtja , qe do te thot I JUGUT dhe u quajt me kete emer , duke
pasur parasyshe poziten e saj ne jug
Xhon Rehinold (1729-1798) studioi shkencat e natyres dhe e shoqeroi
COOC-ku ne udhetimin e tije rreth botes , ky qe i pari qe e propozoi ,
qe toka kontinentale e Oqeanise , te quhet Australi, qe deri ahere
quhej Hollanda e re.

EVROPE-A:Sipas mitologjise ishte e bija e Agenores , mbret i
Fenikise dhe e motra e Kadmi , kryetar i nje kolonie , qe ishte e
vendosur ne Greqi. Evropa e paisur me nje bukuri te rralle , qe
grabitur nga Zeusi -Jovi nene formen e nje demi dhe u dergua ne atepjese te tokes , qe mori dhe emrin e saj-Evrope.
Evrop u quajt dhe asteroidi i 167-te i zbuluar nga Pogson , me 17 prill 1864.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

19 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:58

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Nder protagonistet e padiskutueshem te librit Guinness eshte patjeter
edhe amerikani Charles Osborne. Ne fakt Charles nuk eshte se ka bere
ndonje gje te vecante, por ai ka patur lemzen me te gjate ne bote.
Fillimi i lemzes se tij eshte shenuar ne 1922-shin e larget, nderkohe
qe ai ishte duke ngritur nje derrkuc per ta cuar tek kasapi.

Ne fillim nuk u shqetesua, pasi mendoi qe ishte nje lemze normale dhe
do te kalonte, por nuk ishte ashtu. Lemza e zotit Osborne vazhdoi me
nje ritem te cmendur, pa u ndalur, me nga 40 goditje lemze ne minute,
dhe me pas me me ngadale qe shkoi deri ne 20 goditje lemze ne minute,
deri ne vitin 1990.

68 vjet te lodhshem me nje lemze te pandalueshme me asnje lloj marifet
dhe asnje lloj mjekimi. Sipas llogarive del qe i shkreti zoti Osborne
ka pasur gjate ketyre 68 vjeteve 430 milion goditje lemze. Nuk dihet
mire se per cfare arsye lemza pushoi ne vitin 1990.

Dihet vetem qe nje vit pasi lemza i pushoi, Osborne vdiq ne moshen 97
vjecare. Te pakten ai vdiq i lumtur sepse mbas 68 vjetesh, vitin e
fundit te jetes se tij e kaloi pa bezdisjen dhe stresin me te cilinkishte jetuar per 68 vjet rradhazi: me lemze.
Mare nga infoalbania.org


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

20 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:58

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Njeriut i rriten floket dhe thonjt edhe kur vdes!

Dimri i vitit 1925 ishte aq i madh, saqe u ngri edhe ujvara e Niagarës.

Bletët merren vesh njëra me tjetrën me gjuhën e levizjes. Çdo
lëvizje sado e lehtë, tregon një sinjalizim për lulet, ujin apo armikun
që ka zbuluar.

Konsumimi i tepruar i kafesë mund të çojë në rritjen e kolesterolit në gjak.

Njerëzit që pijnë çaj më shumë se kafe, janë më të mbrojtur nga disa lloj kanceresh, si i zorrëve, i stomakut, i melçisë etj.

Mjalti i gështenjës çmohet si më i pasuri në vitamina nga mjaltet e tjerë.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

21 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:59

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
A e dini se stomaku ka një acid hydroklorik, lëndë grryese e njëjtë me
atë që përdoret për të trajtuar metalet në industri. Ai mund të grryejë
hekurin. Por në stomak gjithçka është perfekte. Mukusi që rrethon muret e
stomakut ruan këtë lëng të mos bëhet e i dëmshëm por vetëm të shërbejë
për të tretur ushqimin.
Acidi gërryes në stomak

A e dini se stomaku ka një acid hydroklorik, lëndë grryese e njëjtë me
atë që përdoret për të trajtuar metalet në industri. Ai mund të grryejë
hekurin. Por në stomak gjithçka është perfekte. Mukusi që rrethon muret e
stomakut ruan këtë lëng të mos bëhet e i dëmshëm por vetëm të shërbejë
për të tretur ushqimin.

Pozicioni i trupit ndikon në memorien tuaj

Nuk kujtoni një përvjetor? Atëherë provoni të uleni në gjugjë. Memoria
mishërohet edhe nga pozicioni. Disa studiues argumentojnë se disa gjëra
kujtohen më mirë nëse njeriu ulet në të njëjtin pozicion që ka qenë
dikur gjatë ngjarjes.

Shumica e ushqimit shkon për trurinMegjithëse truri përbën vetëm 2% të peshës së përgjithshme trupore të
njeriut, ai kërkon 20% të kalorive dhe oksigjenit të trupit. Për të
mbajtur trurin në gjendje pune, tre arterie kryesore pompojnë oksigjen
pa pushim. Sikur qoftë edhe njëra prej këtyre arterieve të dëmtohet ose
mos të pompojë një herë truri fillon mosfunksionimin normal.

Mijra vezë të papërdorurua

Kur një grua kalon 40 vjeç, cikli menstrual i cili kontrollon nivelin e
hormoneve ndalon. Kjo shkakton ndryshim të gjendjes emocionale. Po ashtu
edhe prodhimi i vezës fillon të bjerë. Kështu një vajzë adoleshente ka
rreth 34 mijë vezë në zhvillim. Rreth 350 prej këtyre vezëve maturohen
gjatë jetës së saj (në masën një në muaj). Ndërkohë pjesa tjetër e
vezëve të ngelura prishen. Nëse në horizont nuk duket ndonjë shtatëzani,
truri mund të ndalojë maturimin e një veze.

Pubertiteti, ja pse është kaq i pakëndshëm

Pubertiteti ndryshon strukturën e trurit. Ne e dimë se hormonet që
ndodhen në trup janë të nevojshme për të stimuluar rritjen dhe të
përgatisin trupin për riprodhim. Por pse adoleshenca është kaq e
pakëndshme për të gjithë? Kjo pasi hormone si testosteroni influencojnë në zhvillimin e neuroneve në tru dhe ndryshimet e bëra në strukturën e
trurit shkaktojnë ndryshime të sjellje.


Lëkura ka katër ngjyra

Të gjitha lëkurat kanë katër ngjyra. Edhe lëkura e bardhë ka 3 ngjyra të
tjera të fshehura. Kështu afër venave lëkura merr ngjyrë të kuqe. Po
ashtu lëkura shoqërohet me pigment të verdhë në pjesë të saj. Ngjyra e
fundit ështe e zeza dhe ndikohet nga melanina. Kjo bën që lëkura të
ngjajë e zezë në pjesë të mëdha të saj. Të katërta këto ngjyra miksohen
dhe krijojnë njerëzit me ngjyra të ndryshme në të gjithë globin.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

22 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 12:59

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Nicole Kidman ka frike nga fluturat
Nje makine qe ecen me 100 km / ore do i duhej 29 milion vjet te arrinte yllin me te afert
Ne Singapore ndalohet shitja ose perdorimi i camcakezave
Cdo dite, McDonald i sherben me teper se 46 milion njerezve
Nje ari polar mund te haje me teper se 86 pinguin brenda nje dite
Coca-Cola eshte pija e pare e gazuar qe eshte pire jashte planetit Toke
Ka me teper probabilitet te sulmohesh nga nje lope sesa nga nje peshkaqen
Antarctica eshte e vetmja pjese toke ne rruzullin tokesor qe nuk ka nje pronar
Ne gojen tuaj ka me teper bakterie se gjith popullsia e botes
Ne 10 minuta, nje uragan leshon me teper energji se te gjitha armet berthamore sebashku
Pinguinet mund te konvertojn ujin e kripur ne uje te embel
Si mund te gjeje nje peshkaqen nje peshk? I degjon rrahjet e zemresCdo vit, 24 mije amerikane kafshohen nga minjte
1 ne 4 persona ne Korene e Jugut qe nuk kane shpi , kane karta krediti!
Canada eshte nje fjale indiane qe do te thote “fshat i madh”
Ne harrojme 80 % te cdo gjeje qe mesojme ne nje dite
Cdo vit, femijet ne Ameriken Veriore harxhojne mbi 500 milion dollare vetem per camcakeza
Akrepat kane 12 sy
Me shume se gjysma e popullsise ne Kenia eshte nen 15 vjec
Flamengot urinojne ne kembet e tyre per t’u mbajtur ngrohte


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

23 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 13:00

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Lopa jep lëndë plastike

Lopa
është një prej kafshëve më të dobishme shtëpiake, pasi ajo i shërben
njerëzve me qumësht dhe mish, por një grup ekspertësh amerikanë kanë
vërtetuar se kafsha është në gjendje të kryejë edhe një funksion tjetër
të pabesueshëm. Siç tregoi revista italiane “Focus”, duke iu
referuar studimit të grupit të ekspertëve, është vërtetuar se falë një
procesi të ndërlikuar industrial, prej saj mund të krijohet edhe
material plastik.
Studimi vërteton se mielli i prodhuar nga bluarja e kockave të
kafshës, nëse përzihet me polietilen në kushte të caktuara industriale,
është në gjendje të krijojë një material plastik bio të një cilësie
tepër të lartë.
Përparësia është që ky miell kockash mund të gjendet me kosto të ulët
dhe është i pashterueshëm, ndërsa ky do të jetë një përdorim shumë më i
arsyeshëm se ai i mëparshmi, me këtë lëndë që përdorej për të ushqyer
vetë kafshët dhe që në rastin e lopëve, duke qenë një formë
kanibalizmi, krijoi sëmundjen famëkeqe të “lopës së çmendur”.
Mbrojtësit e metodës thonë se meqe kafshët do të vazhdojnë të
therren, atëherë ky është një përdorim i arsyseshëm, por për mbrojtësite kafshëve bëhet fjalë për një skandal të vërtetë.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

24 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 13:00

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Epoka e telefonave celularëve filloi para 38 vjetëve

Telefonat celularë gjatë 15 vjetëve të kaluara kanë bërë ndryshime të mëdha në jetët tona.

Për disa ndoshta është interesant fakti se thirrja e parë përmes celularëve është kryer para 38 vjetëve. Kjo ka ndodhur më 1973.

Britaniku
Martin Cooper, i cili konsiderohet si shpikës i celularëve, prototipin e
tyre e përdori për herë të parë më 3 prill 1973 në rrugët e New Yorkut.


Kalimtarët në atë kohë ishin të hutuar tërësisht, transmeton “Daily Mail”.

“Derisa
po ecja rrugëve dhe flisja në telefon, new yorkezët ishin të habitur
dhe të hutuar, pasi nuk besonin se kjo ishte e mundur. Në atë kohë nuk
kishte telefona pa tela. Bëra disa thirrje, duke përfshirë edhe atë me
një spiker new yorkez të radios”, tha Cooper 82-vjeçar.

Celulari i parë i Cooperit ishte 1.1 kg i rëndë, dhe sot do të konsiderohej tullë.

Dhjetë
vjet u deshën që Motorola të prezantojë më pas Dyna-TAC, celularin e
parë, i cili filloi të përdorej më 1983, ishte 453 gramë i rëndë dhe kishte vlerën e 3 500 eurove.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

25 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 13:00

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Te gjithe u trmben perballjes me gjykatesin ose gjykaten.Por per nje cift fatlum amerikan,qe kishte perfunduar para gjykates pas nje zenke qe kishin pasur,procesi ka ndihmuar ne ribashkimin e tyre.
-Nje shkolle e hapur qe nga viti 1989ne Iran po prodhon femra me aftesi ninxhash japoneze,te cilat mund te perdoren per te mbrojtur Republiken Islame, ne rast se asaj i vjen ndonje kercenim nga brenda ose jashte.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

26 Re: A e dini se prej Fri 18 Jan 2013, 13:01

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
A e dini se nje mace jeton 10-13 vjet dhe se macja qe ka jetuar me gjate ka qene 39 vjec..


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

27 Re: A e dini se prej Sun 20 Jan 2013, 09:53

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
1.Firma e Pepsit falimentoi 2here.
2. Njera nga kembet e oktapodit sherben si penisi i tij po qe te 8 mund te japin kenaqesi.
3. Nje mashkull ne jeten e tij prodhon afersisht 18 kg sperme.
4. 98.5% te ADN te njeriut eshte e njejte me majmunin.
5. Trupi i nje njeriut permban 0.2mg arr per pesh 70 kg.
6. Nje burr nxjerr afersisht 1kg njeker per 30 vjet.
7. Koka kola do kishte ngyre jeshile nqs nuk do ti hidhnim ngjyre brenda.
8. Kafia me e shtrenjte ne bote eshte Kopi Luwak dhe behet nga nbetje kafshesh.
9. 52 mije fjale angleze vijne nga greqishtja .
10. Pronari i Adidas dhe pronari i Puma jane vellezer por jane zene.
11. Mamaja e Hitlerit vajti per te deshtuar ndersa doktori nuk e la dhe keshtu lindi i vogli Adolf.
12. Bacardi ka si simbol nje lakuriq nate se ne vendin qe prodhohej .fillimisht naten mblishin shume te tille
13. Lama (kafsh) nqs te mere me sy te mire te peshtyn .
14. Woll Street morin emrin e tij nga nje mure i cili ishte ndertuar per te penguar derrat per te hyre ne qytet.
15. Majmuni me i vogel ne bote eshte Cebuella Pygmaea dhe eshte i gjate 13,6 cm dhe me bisht afersisht 17 deri ne 23 cm dhe peshon 120gr.
16. Arsye qe meksikanet vene nje fet limone te buzet e shishes se bires eshte qe te mos afrohen mizat.
17. Ne fillim te gjitha ripat e karatese ishin te bardhe me kalimin e kohes nga pislleku beheshin te zinj prandaj karateristat e vjeter mbajne rip te zi.
18. Malboro man Ntebint Maklin vdiq nga kanceri ne mushkeri ne 1995.
19. Ian Hibbell nga emrat me te medha te ciklisteve ne bote ka pershkua 40vitet e fundit te jetes te tij duke udhetua ne bote nga Antraktida deri ne Amazone, nga Alaska deri ne Indonezi ne 4shtator 2008 la frymen e fundit nderkoh qe kishte pesuar nje aksident automobilisti ne nje autostrad te Greqis.
20. Kinezet festojne ditlindjen e tyre nje here ne 10 vjet.
21. Temp me e larte ne bot u shenua me 57.8*C dhe eshte shenuar 2 here nje here ne 13 shtator te 1922 ne Al Aziza ne Libi dhe ne 11 gusht 1933 neSen Luis te Meksikes.
22. Temp me e ulet u shenua ne Antraktid ne 1983 -89.2*C.
23. Nje njeri hexem gjat gjith jetes se tij sikur ti binte 3 here botes pereth.
24. Sa here qe qeshim konsumojme 3 e 1/2 kalori.
24. Nje grua nga Arabia Saudite mund te kerkoj divorc nga buri i saj nqs ai nuk i sherben kafe.
25. Sa here qe teshtijm vdesin disa qeliza te trurit tone.
26. Ne vitin 1997 aeroportet ne amerike fituan 40.000$ veten duke vene nje ulli me pak ne sallatat e tyre. 27. Nje xhirafe pastron veshet e saje me gjuh.
28. Miliona pem mbillen padashje nga ketra qe kane haruar ku i kane fshehur farat.
29. Te hashe nje molle eshte me mire se te pish nje kafe te mban me shume zgjuar.
30. Nje milingone terhiqet me mengjes kur zgjohet.
31. Furcat e dhembeve me ngjyre blu jane me te preferuarat se ato te kuqet.
32. Organi i njeriut qe mund te risi gjatesine e tij deri ne 20 here eshte irisi i syrit.
33. Asneri nuk mun te lepij brylin e tij me gjuh.
34. Eshte vetem nje ushqim qe nuk prishet mjalti.
35. Delfini fle me nje sy te hapur.
36. Nje te treten e shitjeve te akullores ne bote e ka ajo me shije vanilie.
37. Thonjt e duarve rriten 4 here me shume se ato te kembeve.
38. Syri i strucit eshte me i madhe se truri i saj.
39. "kuaku" i patave nuk ka jehone dhe nuk i dihet akoma perse.
40. Muskuli me i forte ne trupin e njeriut eshte gjuha.
41. Eshte e pa mundur qe te teshtish me syte hapur.
42. Veten nje pik vaj makine eshte ne gjendje te nxjerr jasht perdorimit 25 litra uje te pijshem.
43. Majmuni dhe delfini bashke me njeriun jane te vetmet kafsh qe mund te njohin veten e tyre perpara pasqyres.
44. E qeshura gjate dites ndihmone per nje gjume me te rehatshem.
44. Asnjeri nuk mund te lepij brylin e tij me gjuh.
45. Afersisht 70% e njerezve provuan nqs lepijne me gjuh brylin kur lexuan me lart.
46. Ne New York paguan taks kush ve canten ne sedilen bosh.
47. Krokodilat hane gure qe te fundosen me thelle ne uje.
48. Kepucet e larta u zbuluan ne Lindjen e Mesme dhe perdoreshin per te mbrojtur kembet nga rera qe digjte
49. Menderza eshte erza qe perdoret me shume ne gjith boten.
50. Gruaja me e gjat qe u mat ne bote eshte nje Kineze me gjatesi 2.47 metra.
51. Kazinot ne Las Vegas nuk kane ora ne mure.
52. Leket nuk jane te bere nga leter sic mendojne me te shumtet po nga 74% pambuk dhe 26% lino.
53. Fjala Coca Cola eshte fjala me e njohur ne bot pas fjales ok.
54. U zbulua nga John Pemberton ne fillim si ilac per dhimbjet e kokes dhe receta origjinale ruhet e siguruar ne banken "Sun Trust Bank" ne Atlant qe nga viti 1919.
55. Ne ShBA policat mbajne ne makinat e tyre dy shishe Coca Cola per te pastruar rruget nga gjakrat pas aksidenteve.
56. Prodhimi i Coca Coles eshte i njejti sa prodhime me uje i ujvarave Niagara domethene afersisht me 1.5 milion litra per sek.
58. Qafa e njeriut ka te njejten numer ruazash si ajo e xhirafes.
59. Kafka e njeriut perbehet nga 22 kocka.
60. Kafka eshte e perbere nga 80% uje.
61. Koka e nje njeriu te rritur peshon afersisht 3 e 1/2 kg.
62. Zemra jone eshte pak me e madhe se grushti jone.
63. Kocka me e vogel ne trupin tone ndodhet ne vesh.
64. Nje njeri humbet afersisht 80-100 qime ne dite.
65. Hunda jone prodhon afersisht nje filxhan curra cdo dit.
66. Hunda dhe veshet nuk ndalojn te rriten kurr.
67. Femrat hapin e mbyllin syte dyfishin nga meshkujt.
68. Nje njeri normal merr fryme afersisht 10-15 here ne min. Ndersa nje bebe 40-50 here ne min.
67. Si shenjat e gishterinjve per cdo njeri eshte e vecant ashtu dhe shenja qe le gjuha e tij eshte e vecant.
69. Sa here qe bene nje hap trupi perdor 54 muskuj.
70. Nuk mund te marim frym nga hunda dhe nga goja njekohesisht.
71. Ndermjet Iranit dhe Pakistanit ekziston nje shtet me emrin Veluhista. Shume pak e kan te degjuar po ekziston.
72. Heroina ne 1898 ishte ilac per kollen.
73. Kutia e zez ne aeroplane ka ngjyre portokalli.
74. Nje cop leter nuk mund te paloset me shume se 7 here.
75. Gjarperinjt anakonda nuk ndalojn te rriten deri sa te vdesin.
76. Nqs pret koken e nje bubureci ai pa problem mund te jetoj per disa dit.
77. Unaza vendoset ne gishtin e katert te dores se majt per arsye se atje ndodhet vena qe lidhen direkt me zemren.
78. Kater rrathet e stemes Audit e kane prejardhjen nga bashkimi i 4 kompanive i Horch i Audit i Wanderer dhe i DKW.
79. Kastravecat permbajn 97% uje.
80. WC do te thot Water Closet ( mbyll cezmen).
81. Vullkani i Kalnderes ne Santorin ( Greqi ) ka lartesi 300 m dhe diameter 11 km dhe eshte me i madhi ne bot.
82. Nga te gjitha fiset e botes te vetmet qe nuk e perdorin zjarin jane Adaman dhe Pigmei.
83. Stema e BMW eshte nje helik aeroplani.
84. Aerodromi Kansai ne Japoni eshte ndertuar brenda ne det.
85. Oqeani Paqesor e ka mare emrim nga Magelani se sa here e pershkoi nuk kishte kohe te keqe.
86. Shkretetira Atakama ne Hili eshte vendi me i that ne bot bie afersisht 1m m shi ne vit.
87. Kremlin ne rusish perkthehet keshtjell.
86. Venusi eshte i vetmi planet qe sillet rreth vetes se tij ne krahun e akrepave te ores.
88. Marlboro quhej rruga ne Londer ku gjendej fabrika e Filip Moris.
90.Ujvara me e larte eshte Anhel ne Venezuel me lartesi 979 m.
91. Nervat ne trupin tone kane gjatesi 70 m.
92. Stema e Lamborghinit eshte shenja e horokopit te pronarit te pare Ferucio Lamporghini -nje dem.
93. Deri ne 1664 New Jorku quhej New Amsteldam.
94. Shpejtesia e nje kermilli eshte 5 m/ore.
95. Ferdinand Porche (pronari i porches) lindi ne 1875 dhe ishte shok i Hitlerit.
96. Ngritja e qimeve kur bene ftot behet per te tejcuar nxehtesi ne ambjentin rrethues.
94. FBI do te thot Federal Burean of Investigation.
97. Ne polin e veriut nuk ka toke posht akullit.
98. Kur nje makine udheton me shpejtesi 80 km/ore gjysma e benzines qe harxhon e perdor per te kaluar pengesen aerodinamike.
99. Charles Stewart Rolls eshte britaniku i pare qe vdiq ne aksident me aeroplan ,ishte 33 vjec ne vitin 1910.
100. Ne vitin 1867 ShBA bleu Alasken nga Rusia per 7.2 milion dollar.
101. Minjt djersisin vetem ne bisht.
102. Per tu bere mbulesat e tavoline perdoren nje leter e vecant e cila eshte e perbere nga fibra orizi mendafsh pambuk dhe lino.
103. Ne 1989 nje asteroid me diameter 300m dhe me emrin 4581Asclepius kaloi 700.000 km larg tokes. Asteroidi kaloi nga pozicioni ku toka ndodhej 6 ore perpara.
104. Derrat nuk djersin kurre.
105. Asnjeri ne bote nuk arriti te vrasi veten duke mbajtur frymen.
106. Ekziston nje qytet qe e ka emrin Rom ne cdo kontinent.
107. Ne Islandi ne baze te ligjit ndalohet qe njerzit te kene qen ne shtepi.
108. Zemra jone rreh me shume se 100.000 here gjate nje muaji.
109. Elefanti eshte i vetmi gjitar qe nuk mund te kercej.
110. 1/4 e kockave qe kemi ne trup ndodhen ne kemb.
112. Pjesa me e madhe e pluhurit qe kemi ne shtepi ka prejardhjen nga lekura e vdekurr.
113. Hitleri ishte barngrenes dhe kishte vetem nje ***.
114. Zemra e nje iriqi rreh afersisht 300 here ne min.
115. Me shume njerez vdesin ne vit nga pickimi i bleteve sesa nga kafshimi i gjarprit.
116. Nje laps i thjesht mund te beje nje viz afersisht 35 km te gjat.
117. Pjesa me e madhe e njerezve jane alergjik te qumshti i lopes sesa te ndonje ushqim tjeter.
118. Devet kane tre qepalla per tu mbrojtur nga rera.
119. Pozicioni si syve te nje gomar eshte i till per te pare te kater kembet e tij ne cdo cast qe i nevojitet.
120. 6 gjuhet zyrtare te ShBA-se jane: anglishtja frengjisht arabe kineze ruse dhe spanjisht.
121. Toka eshte i vetmi planet qe nuk ka emrin e nje perendie.
122. Ne nje kishe ne Nebraska te ShBA-s eshte e ndaluar te teshtish.
123. Kur lindim trupi jone eshte i perbere nga 300 kocka po kur rritemi kemi vetem 206.
124. Disa krimba hane veten e tyre nqs nuk gjejne ushqim.
125. Copa me e vjeter e cemcakizit eshte 9000 vjecare.
126. Fluturimi me i gjate i nje pule eshte 13 sek.
127. Mbreteresha Elisabet lahet 1here ne 3muaj.
128. Kerminjt pa guack kane 4 hund.
129. Kukuvajat jane te vetmet shpend qe mund te shikojn ngjyren blu.
130. Gjate gjithe jetes prodhojm peshtym sa per te mbushur 2 pishina.
131. Qeliza me e madhe ne trupin e njeriut eshte veze kurse me e vogla spermatozoidi.
132. Kocka me e forte ne trup eshte nofulla e poshtme.
133. Kembet kane 500.000 gjendra djerse qe prodhojn afersisht 1/2 liter djers ne dite.
134. Acidi ne stomakun tone eshte kaq i fort sa mund te shkaterroj dhe brisqe ,arsyeja qe nuk eshte i demshem per ne eshte se qelizat rigjenerohen cdo 2-3 dit.
135. Teshtima ka nje shpejtesi prej 160 km/ore ndersa kolla prej 96 km/ore.
137. Hekuri qe permban trupi eshte i barabart me nje gozhd 7.62 cm.
138. Aroma e cdokujt eshte e vecant pervec binjakeve,
139. Dhembet tona formohen 6 muaj para se te lindim prandaj 1/2.000 femije mund te lind me dhemb.
140. Trupi i njeriut ka nje sistem qarkullimi gjaku me gjatesi 96.560 km.

181. Iguanat kane tendecen te vetvriten.
182. Uji qe pim ka moshen 3 miliard vjet.
183. Vetem dy gjitare kane cip virgjerie njeriu dhe kali.
184. Milingonat nuk flene kurre.
185. Delet qe groposen me bore nga orteket mund te jetojn deri ne dy jave.
186. Asnje nuk di ku eshte varosur Moxarti.
188. Buskuqi i femrave permban hala peshku.
189. Lajthit jane nje nga perberesit e dinamitit.
190. Lopat prodhojn me shume qumesht kur degjojn muzik.
191. Orkestra e Monakos ka me shume persona se vet ushtria e saj.
193. M&Ms u prodhuan qe te munden ushtaret te hane cokollata pa i ngjitur duart.
194. Organet riprodhuese te kerminjt ndodhen te koka.
195. Nje femije rreth moshes 4 vjeç bene rreth 400 pyetje ne dite.
197. Njerzit te cilet jane skizofren nuk e hapin kurre gojen kur u vjen gjume.
198. Sexi ndermjet gjalperinjve zgjat 6-12 ore.
199. Kuajt, lepujt dhe minjt nuk vjellin.
200. Kafsha me trurin me te madh duke e krahasuar me trupin qe ka eshte milingona.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

28 Re: A e dini se prej Sun 20 Jan 2013, 10:02

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
* Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
* Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
* Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
* Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
* Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
* Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
* Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
* Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
* Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
* Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
* Vetem mushkonjat femra piskojne.
* Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
* 96% e sallatorit, eshte uje.
* Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
* Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
* Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
* Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
* Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
* Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
* Fluturat shijojne me ane te kembeve.
* Delfinet flene me nje sy hapur.
* Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
* Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
* Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
* Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
* Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt. * Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale./


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

29 Re: A e dini se prej Sun 20 Jan 2013, 10:19

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Iguanat mund te vrasin veten
Nje kermil mund te flere per tre vjet.
Pronari I pare I Malbores vdiq nga kanceri I mushkerive
Cdo vit, femijet e amerikes veriore shpenzojne rreth 500 mln dollare ne cemcakize.
Ne masachuset eshte e paligjshme te shkosh ne shtrat pa bere dush.
Pas nje termeti te madh toka tingellon si nje zile.
Mollet jane 25% ajer.
Lekura peshon 3.2 kg
Poli magnetic verior nderron vend me 7 metra per dite.
Dy rrjeta merimangash nuk jane te njejta

Bota ka 41806 gjuhe te folura
Minjte mund te dallojne gjuhet
Zemra e nje balene blu eshte sa nje volzwagen
Flatrat e mushkonjes dridhen 300-600 here per sec
Ka me shume mundesi te vritesh nga tapa e shampanjes sesa nga nje merimange vrasese.
Breshkat marrin fryme nga bytha.
Termitet te gjitha bashke peshon 10 here me shume se njerezit e te gjithe botes bashke
Krimbat mund te kene deri ne 10 zemra


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

30 Re: A e dini se prej Mon 21 Jan 2013, 21:31

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
221. Çdo dit ne Japoni rreth 90 veta vetvriten.
222. Te gjitha numrat ne nje rulet kane shumen 666.
224. Disa luan kryejn mardhenie me shume se 50 here ne dite.
225. Ne Greqine e lashte femijt e pasanikve futeshin ne vaj kur lindnin qe te ishin qeros gjat gjith jetes se tyre.
226. Gandi nuk lejoi qe gruaja e tij te pinte penicilin per te shpetuar jeten e saj nga pneumonia
227. Çdo pike uje detare permban rreth nje miliard atome floriri.
228. Pesha e gjithe milingonave eshte me e madhe se gjithe popullsia se njerezve ne toke.
229. Popullsia e gjithe botes mund te hy brenda teritorit te Texasit.
230. Popullsia e njerezve te gjalle sot ne toke eshte me e madhe se e gjith njerzit te vdekur gjat kohrave.
231. Nqs ha çemçakiz kur qeron qep nuk te lotojn syte.
232. Titaniku eshte anija e pare qe sergoi sinjale S.O.S.
233. Qent e dalmacis kur lindin ,lindin me qime te bardhe pa vulat karakteristike.
234. Lakuriqat e nates kur dalin nga shpella gjithmon kthehen nga e majta.
235. Kemishat e burrave kane kopsa ne te djathten ndersa te grave ne te majten.
236. Mjalti tretet kollai se eshte tretur nje here nga bleta.
237. Mushkeria jone e majte eshte me e vogel se e djathta arsyeja eshte qe te kete vend per zemren.

239. Prodhimi i Titanikut ne 1908-1912 kushtoi 7 milion dollar ndersa filmi per Titanikun ne 1997 kushtoi 200 milion.
240. Lengu brenda arrekokosit mund te perdoret si plazem per gjakun.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 2]

Shko tek faqja : 1, 2  Next

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons