Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një ekip shkencëtarësh ka vërtetuar se një kthim i menjëhershëm i polarizimit të Tokës, kishte ndodhur para 41.000 vjetësh.
Studimi u krye nga Instituti Gjerman i Shkencave dhe Gjeoshkencave (GFZ). Shkencëtarët studiuan kampion të marrë nga Deti Zi, që tregojnë klithim e menjëhershëm të polarizimit të Tokës. Në realitet kampionët u studiuan dhe treguan se magnetizimi i tyre, ishte ndryshuar diametralisht dhe se kjo mund të ndodhe vetëm në një moment.

Ekipi hulumtues i udhëhequr nga Dr Norbert Nowaczyk dhe profesori Helge Arz, nuk kufizohet vetëm në studimin e mostrave nga Deti i Zi, por kanë zgjeruar gamën e veprimit të tyre në fusha të tilla si ato të rajoneve të Atlantikut të Veriut, Notiow Pacific dhe ishujt Hawaii.
Studimet e kryera në këto zona, kanë treguar gjithashtu se ndryshimi i poleve kishte prekur gjithë botën dhe se nuk mund të flasim për anomali magnetike që lidhen me fusha të caktuara, por për një ngjarje të vërtetë botërore. Rezultatet e këtij hulumtimi janë botuar në revistën “Toka dhe Letra planetare Shkencës”.
Gjithashtu, studimi tregoi për herë të parë, shpejtësinë e ndryshimit të poleve magnetike.
Dr. Borbert Nowaczyk shpjegon:
“Gjeometria e fushës së poleve të ndryshuara, me linjat në terren duke treguar në drejtim të kundërt në lidhje me konfigurimin aktual, merr rreth 440 vjet dhe është e lidhur me një forcë në terren, e cila ishte vetëm një e katërta e zonës së sotme. Efekti i ndryshimeve të polarizimit zgjati vetëm 250 vjet, në aspektin e kohës gjeologjike, e cila është shumë e shpejtë. Gjatë kësaj periudhe, fusha ishte edhe më i dobët, me vetëm 5% të fuqisë të kësaj fushe. Si rezultat, në Tokë Pasi humbi pothuajse të gjitha të mburojës mbrojtëse e rrezeve të mëdha kozmike, duke rezultuar në ekspozimin e rrezatimit “.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
hmmm e cuditshmeee


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons