Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kokoshkat, bëheshin edhe 6700 vjet më parë prej Fri 20 Jan 2012, 23:26

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një studim i ri tregon se njerëzit që jetonin në zonën e Perusë së sotme përdornin kokoshkat 2000 vjet më herët nga sa mendohej. Nga zbulimet e fundit rezulton se në fakt njerëzit e bregdetit përdornin ushqime me bazë misri që 6700 vjet më parë.

Të dhënat u përfituan pas analizimit që iu bënë disa koçanëve të misrit, lëvozhgave, thekëve dhe kërcellëve të zhgroposur së fundmi në sitin arkeologjik të Paredones dhe Huaca Prieta në brigjet veriore të Perusë.

Provat e mëparshme tregonin se misri përdorej si ushqim 5000 vjet të shkuara dhe ishin mbledhur prej të ashtuquajturave Microfosile ose mbetje mikroskopike që ishin mjaft të vogla për të dhënë shumë informacion.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons