Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Druri më i pazakontë në botë prej Tue 07 Aug 2012, 22:01

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Druri më i pazakontë në botë

Nuk bëhet fjalë për ndonjë punim artificial në park argëtues por për një
dru – më saktësisht drurin e llojit sekuoja – nëpër të cilin kalon një tunel
me gjerësi të mjaftueshme për të kaluar me veturë nëpër të. Sekuoja me tunel është druri më i
famshëm në pyllin e dendur me këtë
lloj druri që shtrihet në 81 hektarë në vendin Legget në Kaliforni, rreth 280
kilometra në veri të San Franciscos.
Ndonëse sot relativisht të rralla, drunjtë e llojit sekuoja, që mund të
jetojë deri në 1 800 vjet e më shumë, nga mesi i shekullit 19 ishin mjaft të
shpesh përgjatë bregdetit kalifornian.
Tunelin nëpër drurin me moshë disa qindra vjeçare dhe që sot arrin lartësinë prej gati 100 metrave, e kanë hapur në vitet e 30-ta të shekullit të kaluar, duke e shndërruar në atraksion turistik.
Turistët kureshtar, të mahnitur me drurin gjigant, vozitja e veturës nëpër këtë tunel e paguajnë 3 dollarë, kurse në këtë çmim është llogaritur edhe fotografimi dhe ulja buzë këtij druri mbase më i madhi në botë. Në afërsi të drurit ndërmarrësit turistikë kanë ndërtuar edhe një shitore me suvenire, në të cilën vizitorët mund të pajisen me ndonjë objekt që iu përkujton vozitjen nëpër tunelin më të pazakontë në botë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons