Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Instrumenta muzikore te pazakonte prej Wed 01 Jun 2011, 17:24

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shumica prej nesh janë të njohur me pianon, kitarën, baterine,instrumentat frymore etj..që përbëjnë shumë orkestra. Megjithatë, duke pasur parasysh numrin e madh të kulturave të ndryshme që ekzistojnë në planetin tonë, nuk eshte për t'u habitur që njerëzimi ka arritur të prodhoje disa instrumente muzikore mjaft të pazakontë gjatë historisë.

Me poshte jane renditur disa instrumenta muzikore pak të njohur, te rastësishëm, të harruar dhe instrumente të çuditshëm në kërkim nga e gjithë bota.


Kjo është nje Pikasso, dhe sigurisht duket si diçka origjinale e artisteve surrealist të njohur .Pikasso mori dy vjet për t'u ndërtuar, ka katër qafat dhe42 tela në total dhe ndoshta duhen më shumë se dy duart për të luajtur atë:
http://lh4.googleusercontent.com/_hVOW2U7K4-M/TbhmGWkGymI/AAAAAAABd_k/1jTmHxL9SxU/s720/fwq3edfqwedqwdqwdqwd.jpg

Qestër,një instrument me tela te shtrirë mbi një kuti druri , është i njohur për disa njerëz, si pasojë e përdorimit të tij në filmin 1949 Njeriu i Tretë , por instrumenti ka qenë i harruar që nga ajo
kohë.

Erhu nga Kina është e ngjashme me një violinë kinez, me një bazë që është më i zgjatur në formë.Fjala Erhu mund të përkthehet përafërsisht në anglisht si "qejf jugore .Perbehet nga nje kuti e vogël e frre, në fund të instrumentit është i mbuluar me ... lëkurës python:

Guitar Harpa, është pak e njohur,megjithse në fakt ka qenë rreth e rrotull për të paktën dy njëqind vjet. Kjo është në thelb një kitarë akustike me një qafë të dyte që përmban tela si një harpë:

Alphornalpenhorn ose briri alpin është i lidhur kryesisht me Zvicrën dhe Alpet, por brirë të ngjashme prej druri janë përdorur në shumicën e rajoneve malore në Evropë gjatë shekujve:Kjo shumëllojshmëri e borive të quajtur wakrapuku është bërë nga metali ose bri kafshësh dhe është një instrument shumë i vjetër, që daton qe në kohët para-kolumbiane në Ande:


The clavichord i cili mund të përshkruhet si një piano tabletop, u shpik në fillim të shekullit të katërmbëdhjetë dhe ishte shumë e famshme nga shekulli i 16 deri shekullin e 18, kur u shfaq piano e parë . The clavichord ishte harruar pothuajse qe nga viti 1850, por gëzoi një ringjallje entusiaste e entuziastë në fillim të shekullit të njëzetë:

Bonus:Stacioni KISS FMradio braziliane ka shpikur një kasetë-muzikanti ,ku mund luhet me instrumente standarde por shume veshtire per tu realizua.

Bugs


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons