Forumi Kuq E Zi
Supervullkanet mund të shpërthejnë shumë më shpejt Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Supervullkanet mund të shpërthejnë shumë më shpejt Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Supervullkanet mund të shpërthejnë shumë më shpejt Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Supervullkanet mund të shpërthejnë shumë më shpejt Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Supervullkanet mund të shpërthejnë shumë më shpejt 554428_435663979791809_236304299727779_1482105_7479542_n
Supervullkanet mund të shpërthejnë shumë më shpejt

Shpërthimi i një supervullkani është katastrofa më e madhe natyrore që mund të godasë planetin tonë pas asteroideve. Tani shkencëtarët mendojnë se ata mund të shpërthejnë më shpejt nga sa ishte menduar. Ky mund të jetë një lajm i keq për amerikanët, pasi një supervullkan mendohet se është mu poshtë parkut Yellowstone. Nëse shpërthen, dy të tretat e vendit do bëhej i pabanueshëm.

Supervullkanet furnizohen nga pishina gjigande të mbushura me magma nëntokë. Gjeologët mendonin se duheshin 100 mijë deri në 200 mijë vjet që një pishinë e tillë me magma të formohej mjaftueshëm sa për të siguruar presionin për shpërthimin.

Por një studim i ri sugjeron se ato mund të formohen shumë më shpejt, ndoshta brenda disa qindra viteve. Një rezervuar me magma gjashtë milje poshtë parkut Yellowstone është duke u rritur me shpejtësi rekord që nga viti 2004.

Mendohet se supervullkanet kanë shpërthyer tre herë në 2.1 milion vite.

Ka prova se një shpërthim i tillë ka ndodhur në Indonezi 74 mijë vite më parë dhe thuajse e zhduku krejt racën njerëzore. Mendohet se një shpërthim tjetër ka ndodhur 760 mijë vite më parë në Kaliforni.

https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons