Forumi Kuq E Zi
Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit Tele1
Ndoshta mund të mos jemi në nivelin e teletransportimit si në filmin “Star Trek” për ata që e mbajnë mend atë, por rezultoi i fizikanëve kinezë, përbënë një hap të madh për shkencën në fushën e kriptografisë kuantike.

Po, teletransportimi është i vërtet

Duke përdorur një lazer të fuqishëm dhe fibra optik për të manipuluar fotonet, apo njësit e dritës, shkencëtarët në Kinë, vunë një objektiv për teletransportimin e një fotoni mbi 16km dhe e arritën atë në 2010-ën.
Tashmë, një ekip tjetër nga Universiteti i Shkencave dhe Teknologjisë të Kinë, që ndodhet në Shangai, pretendojnë se e kanë thyer këtë rekord, duke deklaruar se kanë dërguar një foton më shumë se 97km.
Teletransprortimi kuanitk, që nga 1997-ta, është shumë më ndryshe nga ai që ne shikojmë në filmat fantastikoshkencorë.
Konsiderohet si “Kupa më e shenjtë e shkencës së fizike të kuantikës”. Siç dhe pohojnë shkencëtarët, teletransporti është aftësia e lëvizjes të një sendi nga njëra anë në tjetrën, pa përshkuar vendin/hapësirën ndërmjetës.
Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit Tele2
Forbes, jep një shpjegim tjetër, sendi i vërtet, nuk lëviz nga pika A në pikën B. Në të kundërt, fotoni i largët rrezaton informacionin që buron nga fotoni i parë, ai origjinal, pra në thelb krijohet një objekt identik në hapësirë…!

Suksesi më i madh për ekipin e shkencëtarëve, nuk është e domosdoshme distanca që përshkoi udhëtimi i të dhënave, por metoda që përdoret për të shfrytëzuar 1,3-watt rreze leizer që transporton. Sa më shumë të udhëtoj një rreze, aq më shumë ai shpërndahet, duke provokuar fotonin të humbas informacionet dhe gjurmët e udhëtimit të tij.

Për të ruajtur rrezen në objekt, studiuesit krijuan një teknik e cila fokuson dhe drejton lezerin. Edhe pse teorikisht, ka aftësinë të teletransportoj deri dhe njeriun “ashtu siç në filmin Star Trek”, ajo akoma nuk është në nivelin e hartimit të përcaktuar. Kështu ata deklaorjnë se së shpejti, do të realizohet dhe kjo, pasi teknologjia bëhet akoma më shumë e aplikueshme. Sipas gjasave kjo teknik fillimisht do të praktikohet në telekomunikacionin ushtarak./albobserver/

https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons