Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 A jane guret Karnak pjese te Atlantides? prej Mon 21 May 2012, 17:34

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Duke udhetuar ne pjesen veri perendimore te Frances do te hasni nje rajon te quajtur Brittany. Nje kete vend ndodhet nje fshat i vogel dhe i qete i quajtur Karnak.

Ky fshat ndryshon shume nga Parisi, dhe eshte i mbushur me fusha te gjelberuara dhe jete e qete franceze. Megjithate ky fshat ka dicka ndryshe nga fshatrat e tjere.

Duke e pare kete fshat nga afer do te vihet re qe nuk eshte i perbere vetem nga gjelberimi dhe jeta e qete Franceze. Eshte gjithashtu vendi ku ndodhen te famshmit Guret Karnak. Keto Gure i mbushin fushat me gure te trashe ngjyre gri. Disa prej tyre i perngjajne varrezave parahistorike, megjithese askush nuk eshte varrosur ne ate vend. Keto rrjeshta me gure e kane mbuluar pjesen veri perendimore te Frances dhe perfundojne ne Oqean.

Disa kerkues mendojne qe keto gure jane pjese e Qytetit te Humbur te Atlantides.

Ndoshta ato jane vertet.

Cfare jane Gret Karnak?

Guret Karnak jane nje mbledhje e monoliteve (zakonisht quhen megalite) ne pjesen veri perendimore te Frances, qe rrethojne fshatin Karnak. Keto gure variojne ne madhesi dhe trashesi, qe nga gure te vegjel, rrumbullake, te shperndare, dhe deri tek gure te tjere gjigande te medhenj, me maje dhe qe arrijne nje lartesi me shume se 6.5 metra.

Keto gure jane gure normale te marre nga siperfaqe te ndryshme ne pjesen e Europes Veriore, por me modifikime te vogla. Ato nuk jane si statujat e Ishullit te Pashkeve. Por jgithsesi ka nga ato ne forme ndertimi.

Duket sikur njerezit i kane sjelle ato deri ne ate vend dhe me pas i kane lene aty per ne perjetesi. ( ne kete rast kane kaluar deri tani me shume se 5.000 vjet)

Guret Karnak jane mbledhur dhe vendosur ne menyre te ndryshme nga nje vend ne tjetrin. Keto gure kane patur gjithashtu qellime te ndryshme qe varjon nga vendi ne vend.

Disa prej gureve jane te vedosur si te ishin varre te shkretuara dhe te tjera jane si kala guresh.

Ajo gje qe eshte me interesante se gjithcka ne kete rrefim eshte se keto gure shkojne ne drejtim dhe futen ne Oqean qe nga brigjet Franceze. Ne fakt ne fillimet e tyre keto gure ndodheshin ne toke te forte, ose te pakten kjo eshte ajo qe besojne shkencetaret.

Nese eshte e vertete kjo, nje ndryshim dramatik ne nivelin e detit beri qe nje pjese e ketyre gureve te ktheheshin ne varreza nenujore. Niveli i detit ka ndryshuar ne menyre dramatike rreth 12.000 vjet me pare. Eshte e mundur qe keto gure te jene ndertuar perpara asaj kohe? Por nga kush? Edhe Keltet nuk ekzistonin ne ate kohe. A mund te jene ndertuar nga paraardhesit e Kelteve?

Ndoshta. Keto paraardhes mundet gjithashtu qe te vijne nga qyteti i humbur i Atlantides.

A jane ndetuar guret Karnak nga banoret e Atlantides?

Mendohet qe Atlantida eshte zhdukur ne vitin 10.000 para Krishtit. Kjo ne fakt perputhet me kohen kur nivelet e detit u rriten rreth Karnak. Disa kerkues mendojne qe keto Kelte prehistorike mund te jene njerezit e Atlantides, qe u zhduken kur u ngrit niveli i detit. Pra ka mundesi qe Keltet e diteve tona, njerezit e Frances dhe Anglise, te jene pasardhesit e Atlantides.

A mund te jete kjo e vertete? Askush nuk mund ta mohoje qe guret qe gjenden ne brigjet e Karnak jane shume me te vjeter se guret e tjere ne Karnak. Ato mund te jene me nje vjetersi qe daton ne 12.000 vjet para Krishtit.

Kur akulli shkriu, Atlantida u zhduk, duke krijuar Oqeanin Atlantik, dhe per kete vjen edhe emri i tij "Atlantik".

Ne mund te kemi te dhena per Atlantiden e Humbur dhe ndoshta nuk e dime kete gje.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons