Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

SHBA: Tre në katër mjekë besojnë në mrekulli


Një hulumtim i kryer në Amerikë me epiqendër mjekët amerikanë, zbuloi se tre në katër mjek besojnë në mrekulli.
Sondazhit të bashkëngjitur të këtij studimi, ku në të cilin morën pjesë më shumë se 1.100 mjek, prej ku rezultoi se 74% e tyre besojnë se në të shkuarën kanë ndodhur me të vërtet mrekulli, po ashtu dhe një përqindje shumë e lartë e tyre, rreth 73% besojnë se mrekullitë vazhdojnë të ndodhin edhe sot.

Studimi u krye nga HCD Research dhe Instituti Louis Finkelstein, i New York-ut.
“Ajo çka del nga ky sondazh, është se mjekët, edhe pse me një nivel më të lartë shkollimi dhe dije, nga pacientët e tyre, nuk është e domosdoshme që ata të jenë më të “lartë” apo të veçuar nga shoqëria si kategori njerëzish apo edhe nga besimet fetare”, deklaroi Alan Mittleman, drejtor i institutit.

Sondazhi gjithashtu rezultoi në atë që mjekët amerikanë janë “çmendurisht” të apasionuar pas fesë, me 72% të tyre të besojnë se feja ofron një udhëzues të domosdoshëm dhe të besueshëm për jetën.
Të pyeturit (mjekët) i përkasin sa besimit fetarë të Krishterë (Protestantë, Ortodoksë etj) sa edhe atij Hebre (Ortodoksë, Konservatorët, Reformatorët dhe Laik) si dhe besimeve Myslimane, Hindusët dhe Budistët.
“Ndoshta surpriza më e madhe e këtij sondazhi”, nënvizohet në raport “është se pjesa më e madhe e mjekëve (55%) deklaruan se kanë parë rezultatet e terapive në pacient e tyre, të cilat do t’i konsideronin si mrekulli. Shumica e mjekëve, falen për pacientët e tyre deri dhe në grup (51%). Shumë më tepër, 59% prej tyre luten për pacientët të veçantë”.

Dy të tretat e mjekëve, inkurajon pacient e tyre të luten.
Nga këta mjek, 5% e tyre, e ka bërë me qëllim që Zoti t’i përgjigjet lutjeve të tyre, 32% për interesa psikike dhe 63% për të dy arsyet. Vetëm një e treta e mjekëve nuk inkurajon pacientët e tyre.
Përsa i përket mendimit të tyre, për mrekullitë që i referohet dhe Bibla: “37% prej tyre besojnë se historitë e pasqyruara dhe nga Bibla, janë plotësisht të vërteta, ndërsa 50% beson se në mënyre metaforike janë të vërteta. 12% deklaruan se nuk besojnë në referimet e Bilës rreth mrekullive. 9% beson se Bibla u shkruajt nga Zoti, 58% konsideron se Bibla është frymëzuar nga Zoti dhe 34% prej tyre beson se Bibla i përket literaturës së njerëzve të lashtë. Mbi 55% beson se praktikat mjekësore duhet të udhëhiqen nga mësimi fetar, në kundërshtim me 44% prej të cilëve besojnë se nuk duhet të udhëhiqen nga mësimi fetarë”.

Në pyetjet e shtuara rezultati ishte si më poshtë:
Më shumë se 58% e tyre ndjek liturgji në kishë, të paktën një herë në muaj.
Ndërsa 46% e mjekëve beson se lutja është shumë e rëndësishme në jetën e tyre.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons