Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Një studim nga Universiteti i Lirë i Amsterdamit pohon se një në gjashtë priftërinj të Kishës Protestante Holandeze nuk besojnë në zot. Një rast që ka ngjallur interesin e mediave ka qenë dhe ai i priftit Klas Hendrikse, njohur në Holandë si "prifti ateist".

Autoriteteve kishtare u ishte kërkuar të merrnin masa disiplinore ndaj tij pas botimit të librit me titull "Besimi në zotin që nuk ekziston". Por prifti qëndroi në postin e mëparshëm, pasi u vu re se brenda Kishës Holandeze kishte dhe funksionarë të tjerë me bindje të tilla.

"Unë vetë nuk e ndjej të nevojshme të besoj në jetën pas vdekjes," thotë Hendrikse. "Aspak! Për mua jeta jonë, detyra jonë, është përpara vdekjes. Kur ndodh diçka, ndodh këtu në tokë, mes teje e meje, mes njerëzve dhe vetëm këtu mund të ndodhë."

"Zoti nuk është as qenie... është thjesht një fjalë që shënon përjetimin, ose përjetim njerëzor," vazhdon ai. Hendrikse madje e përshkruan rrëfimin biblik të jetës së Jezusit si një rrëfim mitologjik rreth një personi që mund të mos ketë ekzistuar kurrë.

Profesori Hijme Shtofels, i Universitetit të Lirë të Amsterdamit, pohon se njerëzit tashmë e mbështesin fenë mbi koncepte të përditshme dhe jo më teologjike.

"Në shoqërinë tonë quhet 'diçkaizëm'," thotë ai. "Duhet të ketë 'diçka' midis tokës e qiellit, por ta quash këtë 'zot', e aq më tepër 'zot personal', duket se është e pamendueshme për shumicën e holandezëve," - përfundon Shtofelsi.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

maria1984

avatar
Princeshe
Princeshe
po dihet ajo per te mos then ndryshe i ne 6 beson

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons