Forumi Kuq E Zi
Populli i Bantwana-s, fëmijet e Yllit të Kuq Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Populli i Bantwana-s, fëmijet e Yllit të Kuq Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Populli i Bantwana-s, fëmijet e Yllit të Kuq Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Populli i Bantwana-s, fëmijet e Yllit të Kuq Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Populli i Bantwana-s, fëmijet e Yllit të Kuq Doma
Një ditë, ndërsa udhëtoja përgjatë lumit Zambezi, arrita në një fermë dhe bisedova në lidhje me njerëzit qe kam takuar në fshatra. Unë u thashe se në territorin e këtij fshati të vogel, kam gjetur disa njerëz të cilët pohonin se paraardhësit e tyre ishin krijesa që kanë ardhur nga një yll i kuq i njohur si Liitolafisi, yll i kuq ketu simbolizohet me syrin kafe te hyenave, është yll, ose më mirë planeti, që ne të tokes e quajme Mars.

Unë kam kërkuar për të përmbushur nje ese rreth tyre dhe kur erdha në këtë fermë, gjeta një koleksion me kasolle bari dhe druri, të mbrojtur nga një gardh druri, ku një numër grash dhe fëmijësh ishin brenda afër portës.

I buzëqesha dhe buzëqeshjet e tyre u bënë më të mëdha mbasi unë iu afrova portës. Njeriu i cili ishte më i afërt, shkoi pak në të majtë per te qëne në qendër të portës hapur.

Sytë e mi shkuan drejt e në këmbët e tij dhe … u tmerrova nga fakti qe pashe.Tmerri im u shoqerua nga e qeshura e fortë e një gruaje. Eca në rrugën me pluhur që te çonte tek personi tek porta,dhe i dhashe të gjitha gjërat e mia, qe i kisha ne nje cante. Unë isha gati te largohesa nga nje ambjent i tille, si një majmun yndyrë, në kërkim të një strehë të sigurtë në shkurret me gjethe.

Nje grua qeshi e qeshi shumë dhe me lëshoi doren ​​mbi shpatullat e mia,njekohesisht unë pashë disa të shkonin jashtë për të marrë gjërat e mia dhe ti dergonin ne fshat. Unë kurrë nuk kisha parë asnjë njeri si ajo, e cila me kishte bërë si një idiot.

Gruaja që ishte në qendër të portës duke me kërkuar mua, kishte vetëm dy gishtat e mëdha në të dy këmbët. Ishte sikur të isha duke shikuar këmbët e dikujt që nuk ishte një qenie njerëzore, por një zog monstruoze i dale nga folklori dhe legjendat.

Turp. Unë shkova në një pemë dhe u ndala aty duke e dridhur nga frika, por shumë shpejt aty erdhen një grup burrash nga fshati, qe u drejtuan tek unë duke qeshur papushim. Pothuajse të gjithë ata kishin vetëm dy gishtërinj në çdo këmbë. Ata nuk kishin veshur këpucë në kete pluhur afrikan, Këmbët e tyre ishin me të vërtetë me nje pamje per t’u frikësuar.

Ata me rrethuan me mua dhe më thane “mos kini frikë nga ne, ne jemi njerëz si ju. Çfarë ju ka frikësuar aq shumë? “. Në pamundësi për t’iu përgjigjur, fytyra ime u skuq nga turpi dhe sikleti, hodha perseri nje veshtrim në këmbët e tyre dhe ata perseri shpërthyen në të qeshura.

Kjo ishtë mënyra që une u takova me fisin Bantwana, që do të thotë fëmijë / të vegjel. Një fis që thotë se paraardhësit e tij të largët ishin si zogj, që erdhën nga yjet dhe u martuan me gratë e tokës,e prodhuan krijesa me dy gishtat. Populli i Bantwana me mirëpriti mua në fshat, dhe për tre muaj, dy prej me të vjetërve të tyre, me mësuan gjëra që më linin te ngurtësuar nga habia ..

Bantwanasit janë njerëz te turpshëm , që në kohët e lashta kane vuajtur nga persekutimi i njerëzve të fiseve të tjera, por kur ata krijojne besim,te bejne qe te ndjehesh shume ngrohte, ata te tregojne episode nga jeta e tyre që të plotësojne një surprizë të madhe.

”Ata te thone se ka 24 planete të banuara, në hapësirë ​​… ”

Crisitina Bassi

https://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons