Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Rrota më e vjetër në botë prej Fri 30 Mar 2012, 22:42

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Rrota më e vjetër në botë për pëdorim praktik, është gjetur në Slloveni në një moçal, i cili në mijëvjeçarin e katërt p.e.s kishte qenë katund i kasolleve mbi hunj. Me metodën e radiokarbonit, është vërtetuar se i përket periudhës mes 3.350 dhe 3.100p.e.s.

Pranë saj është gjetur edhe boshti në të cilin janë futur rrotat. Rrota ka vrimën në formë katrore, kështuqë edhe boshti është rrotulluar së bashku me rrotën, që tregon se karroca ka pasur vetëm një
palë rrota.


Rrota ka një rreze prej 70 cm, dhe trashësi prej 5 cm. Është e bërë nga druri i ahut dhe dushkut. Rrota dhe boshti janë djegur sipërfaqësisht që t’i qëndrojnë kalbjes.

Së bashku me to është gjetur edhe një varkë e drunjtë.

Megjithatë kjo figurë qeramike, ndonëse është vetëm punim dekorativ ose për përdorim kultik, tregon që ka pasur qerre për përdorim praktik në të njëjtën kohë, pra është një punim nga kultura e Tripoljes, që daton mes 3950-3650 p.e.s disa shekuj para asaj të prodhuar në Slloveni.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons