Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Shenjat misterioze në Jeruzalem kane lënë arkeologët krejtesisht te habitur. Tre “V” e gdhendura në themelet e lashta,jane gjetur gjtë gërmimeve në qytetin e Davidit.

Gervishtjet e ‘V’ misterioze ne gure shkëmb bërë mijëra vjet më parë dhe zbuluar kohët e fundit në një gërmim në Jeruzalem, kanë habitur arkeologët.

Eskavatorët izraelitët, të cilët kanë zbuluar një seri e dhomash duke gërmuar në substrakte shkëmbore në pjesën më të vjeter të qytetit, kanë gjetur kohët e fundit shenja në formë të “V” pranë njëri-tjetrit në shkembinj gëlqeror të gdhendur ne një nga dhomat.

Këto “V” janë gdhendur rreth 5 cm te thella dhe 50 cm të gjatë.Asnjë rezultatet nuk mund të japin të dhënat mbi identitetin e atyreve të cilët kanë prodhuar ato gdhendje ose te afrojne kuptimin e tyre.

Një nga dy drejtorët e gërmimit, Eli Shukron thote se arkeologët të cilet jane angazhuar në keto germime , kur i pane ato germa, dështuan ne postulatet e teorise për natyrën e tyre.

Shukron theksoi se shenjat çuditshme nuk i kishte parë asnjehere ne germimet arkeologjike.

Dhomat janë zbuluar gjatë gërmimeve ne fortifikimet rreth qytetit të lashtë, si dhe ne zbulimin e burimeve ujore natyrale, Gihon.

Eshtë e mundur, sipas arkeologëve, që shenjat mund te ishin prodhuar, të paktën rreth 2.800 vjet më parë, dhe brenda ketyre shenjave ‘V’ mund të jenë vendosur një lloj strukturë prej druri.Keto shenja ‘V’i bejne arkeologët që te përballen me një artifact krejtesisht te çuditshme,ku askush nuk guxon të jape paktën një hipotezë në lidhje me natyrën e tyre.

Njekohesisht dhe shume arkeologe te tjerë,jashte ketij zbulimi nuk kanë ide të funksionit të shenjave.Te shohim cdo te thone studimet me te hollesishme rreth ketyre germave ose shenjave ne formen e ‘V’


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons