Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Një jetë i mbyllur në kafaz prej Thu 08 Mar 2012, 15:26

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një jetë i mbyllur në kafaz

Një i sëmurë mendor në Kinë ka jetuar pothuajse të gjithë jetën e tij i mbyllur në një kafaz të drunjtë, pasi familja e tij nuk mund të përballojë të paguajë për ta mbyllur në një çmendinë.

23-vjeçari Wei Yun u vendos në kafazin ku jeton edhe sot kur ishte vetëm një foshnje dhe ai është mësuar që të kryejë nevojat e tij brenda kafazit ku është kyçur.

I ndodhur në fshatin Gongçun, në krahinën e Guanxis, Yun nuk ka mësuar kurrë të ecë ose të flasë, ndonëse sëmundja e tij nuk e pengon që ta bëjë këtë.

Në moshën 2-vjeçare, ndërsa zvarritej në shtëpi, një enë me ujë të nxehtë e përvëloi dhe për pak vdiq nga të djegurat dhe që prej atëherë, pjesërisht për sigurinë e tij dhe pjesërisht sepse kështu duket se është zgjidhja më e mirë për prindërit, ai kryen një jetë të padenjë për një qënie njerëzore brenda një kafazi.

Prindërit shprehen se janë të ndërgjegjshëm që kjo nuk është mënyra më e mirë për t’u përkujdesur për djalin e tyre, por të dy duhet të punojnë për orë të zgjatura dhe duke qenë se ai duhet të qëndronte vetëm, kyçja në kafaz është e vetmja zgjidhje që kanë gjetur.

Kina, një vend në qendër të kritikave për respektimin e të drejtave të njeriut, është sulmuar gjerësisht për kushtet që u ofron të burgosurve, njerëzve me aftësi të kufizuara apo atyre me probleme mendore.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons