Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Një nga orët më të pabesueshme astronomike legjendare,eshte ora astronomike e Pragës. Për të thonë se është e përpunuar per te qene një shfaqje qesharake.

Ora është një instrument i komplikuar,qe u krijua jo vetëm për të treguar kohën, por edhe të ndjekur lëvizjet e yjeve dhe planeteve - të paktën ato që ata dinin deri në vitet 1400 kur ora kishte filluar te ndërtoheh. Nuk eshtë e lehtë të mendosh sot qe nje ore e kaq komplikuar dhe e rrallë,te jete prodhuar qe ne ato kohe kaq te vjetra.

Por jo vetem ajo ore,por dhe shume ore te tjera te koheve antike,kane qene ne funksion te dy fishte,ditore dhe astronomike.Le te shohim disa prej ketyre.

Ora e Prages.


Ora astrologjike Augustinian viti 1440


Ora astrollogjike e Lionit France.


Ora astrollogjike e katedrales Munster Gjermani


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons