Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Teknologji mistere… miliarda vjeçare! prej Mon 14 May 2012, 21:01

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Teknologji mistere… miliarda vjeçare!

Një zbulim i çuditshëm i bërë më 1997-ën, në Afrikën e Jugut, kohët e fundit theu tabut e fshehtësisë së tij, duke dalë nga guaska e misterit. Bëhet fjalë për disa sfera të rrumbullakëta, të cilat rrotulloheshin, gjë për të cilat “pronari” i tyre nuk u kishte dhënë dhe rëndësinë e duhur.

Tashmë, ato përbëjnë një mister nga e kaluara, me moshë disa… miliardë vjetësh!
Sferat e mistershme, të cilat kanë diametër nga 30 deri në 50 cm dhe janë krijuar një nga një me një material shumë të fortë, i kishte zbuluar në minierat e Gestopiesfontein, të Afrikës së Jugut, John Hund, të groposura në një shtresë gëlqerore.

Fillimisht luante me to, si të ishin një lojë e bukur, ashtu siç dikush luan me tepit e tij në një kafene. Kjo pasi sferat kishin aftësinë të rrotulloheshin rreth boshtit të tyre.
Ndërkohë që John Hund, vazhdonte lojën e tij, vuri re ekuilibrin perfekt të sferave, që ato ruanin me fanatizëm gjatë rrotullimit rreth boshtit të tyre. Kjo gjë i tërhoqi atij vëmendjen, kështu vendosi t’i dërgojë ato në Institutin Hapësinorë të Kalifornisë, për t’ju nënshtruar një studimi më të hollësishëm.

Rezultati ishte mbresëlënës: njësia e ekuilibrit të sferave, ishte ka i madh saqë ia kaloi aftësive të aparaturave matëse moderne që dispononin laboratorët e institutit dhe -sigurisht- aftësive ndërtuese të laboratorit, i cili duhet marrë parasysh se prodhon xhiro-kompas për NASA-n.

Mospërputhja e sferave nga ekuilibri perfekt, rreth boshtit të tyre, u përcaktua në 1milimeter të inçit (pra, 1/100.000 të inçit)!
Një studim më specifikuar, tregoi se sferat nuk absolute sferike, por më pak vezake. Përsa i përket brendësisë së tyre: disa përmbajnë një substancë sfungjeri, disa të tjera diçka të ngjashme me qymyrin.

Këto sende të mistershme, shkaktuan interesimin e shumë studiuesve dhe shkencëtarëve të famshëm dhe të instituteve ku ata aktivizohen, për t’i analizuara e studiuar ato dhe më shumë.
Shkencëtarët pohojnë se sferat janë një fakt i fuqishëm i të kaluar së panjohur të njerëzimit dhe të planetit tonë. Planeti ynë fsheh sende, objekte, civilizime dhe teknologji tejet të përparuar, saqë shumica prej tyre për ne, njerëzit e sotëm përbëjnë tabu dhe ia kalojnë fantazisë sonë, të gjitha këto të fshehura në tiokë dhe jo vetëm…

Madje shumë legjenda dhe mite, i referohen tradicionalisht shumë super-civilizimeve që nga lindja deri në perëndim, civilizime të humbura tashmë…


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons