Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

5 fakte rreth radio teleskopit më të fuqishëm në botë

Atacama Large Millimeter / submillimeter Array (ALMA) është observatori më i fuqishëm në botë për studimin e universit në gjatësi valësh milimetrike të dritës. Ai është projektuar të gjejë disa prej galaktikave më të largëta e të vjetra për të shqyrtuar fushat përreth planetëve në procesin e formimit.

Hapja e teleskopit që ka kushtuar $1,3 miliardë do të festohet në një ceremoni inaugurimi të mërkurën (13 Mars) në shkretëtirën Atacama të Kilit. Këtu ka pesë gjëra që duhet të dini në lidhje me këtë projekt.

1. Është gjigant

ALMA kombinon forcat me 66 antena radiosh, secila pothuajse 12 metra e gjatë në diametër, për të krijuar imazhe të krahasueshme me ato që mund të sigurohen me një satelit 14,000 metra. Observatori mund të dallojë një top golfi 15 kilometra larg.

2. Është dashur një dekadë për ta ndërtuar

Teleskopi është një bashkëpunim i katër kontinenteve, sponsorizuar nga vendet e Amerikës së Veriut, Evropës dhe Azisë Lindore, me bashkëpunimin e Kilit. Për planifikimin dhe ndërtimin e observatorit kanë punuar mijëra shkencëtarë dhe inxhinierë nga e gjithë bota më shumë se 10 vjet.

3. ALMA është syri në qiell

Observatori është ndër instrumentet më të larta në Tokë, në një lartësi prej 5050 metrash mbi nivelin e detit.

4. Alma është në vendin më të thatë në Tokë

Vendndodhja e Alma në shkretëtirën Atacama të Kili, vendi më i thatë në botë, do të thotë se pothuajse çdo natë është e qartë, pa re dhe pa lagështi.

5. Ky është një teleskop mahnitës

Detektori elektronik që konverton sinjalet e mbledhura të radios në çdo antenë ALMA, duhet të mbahet në një temperaturë minus 269 gradë Celsius, për të parandaluar futjen e zhurmës në sinjal.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
2. Është dashur një dekadë për ta ndërtuar

Teleskopi është një
bashkëpunim i katër kontinenteve, sponsorizuar nga vendet e Amerikës së
Veriut, Evropës dhe Azisë Lindore, me bashkëpunimin e Kilit. Për
planifikimin dhe ndërtimin e observatorit kanë punuar mijëra shkencëtarë
dhe inxhinierë nga e gjithë bota më shumë se 10 vjet.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons