Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Sipas një studimi paraqitur në Shoqatën Amerikane të Fizikës, në Dallas, SHBA projektimi matematikor për 9 shtete Australinë, Austrinë, Kanadanë, Çekinë, Finlandën, Irlandën, Holandën, Zelandën e re dhe Zvicrën tregon se feja në këto vende ka marrë rrugën e zhdukjes.

Mënyra e projektimit është kryer me anë të asaj që njihet si dinamikë jolineare, një qasje matematike që është përdorur për të shpjeguar një sërë dukurish fizike në të cilat luajnë rol faktorë të shumtë.

Një nga anëtarët e ekipit studimor, Daniel Abrams, i Universitetit Northuestern, ka botuar më parë një model të ngjashëm, për projektimin e zhdukjes së gjuhëve më pak të folura.

"Ideja është tepër e thjeshtë", thotë Riçard Viner, nga Korporata Kërkimore për Përparimin e Shkencës dhe profesor në Universitetin e Arizonës, SHBA.

"Përcaktohet se grupet shoqërore që kanë më tepër anëtarë do të jenë më tërheqëse për t'iu bashkuar dhe që këto grupe do të kenë status ose dobi shoqërore. Në rastin e gjuhëve për shembull, në Peru mund të ketë më tepër status apo dobi të flitet spanjisht se gjuha e vdekur kekuane dhe po njësoj vlen statusi dhe dobia dhe në të qenit anëtar i një feje ose jo."

Dr. Vineri vazhdon më tej duke thënë: "Në shumë shtete të sotme laike, ka një prirje të njerëzve të identifikohen se nuk i përkasin asnjë feje; Në Holandë numri ka kapur 40% dhe më i larti deri tani është në Çeki ku ka arritur në 60%."

Prej këtu ekipi ka zbatuar modelin e dinamikës jolineare në bazë të parametrave të statusit dhe dobisë së anëtarësisë në kategorinë "jofetare". Sipas një studimi pararendës edhe parametrat janë pak a shumë të njëjta për shtetet e mësipërme, çka do të thotë se dhe sjellja që projektohet është pak a shumë e njëjtë.

"Natyrisht që gjërat janë shumë më të ndërlikuara se kaq në nivel individual, por në vija të përgjithshme duket se shumë prej tyre mesatarizohen duke na dhënë këtë rezultat", përfundon Vineri.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons