Forumi Kuq E Zi
A ka apo s’ka Coca Cola kokainë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
A ka apo s’ka Coca Cola kokainë Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1A ka apo s’ka Coca Cola kokainë Empty A ka apo s’ka Coca Cola kokainë prej Sun 22 Dec 2013, 10:22

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
A ka apo s’ka Coca Cola kokainë?


Edhe pse kompania e mohon çdo llojë pranie të kokainës në produktet e saja, tani ose kurrë, faktet historike japin një përfundim të ndryshëm, transmeeton portali Shqipmedia.

Në fakt, deri në vitin 1903, Coca Cola përmbante një dozë të konsiderueshme të kokainës. Coca Cola për herë të parë u krijua në vitin 1986, nga farmacisti John Pemberton. Inspirimin e mori nga një pije freskuese franceze – Koka Bino, e cila përfitohej me përzierjen e kokës me verë nga Bordo. Për t’iu shmangur rregullores së alkoolit, Pemberton vendosi ta përziej gjethin e kokës me shurup sheqeri, në vend të verës. Kjo dha si rezultat cola-nut ( frutin e pemës Kola), prej nga vjen edhe gjysma e dytë e emrit të produktit në fjalë, si dhe kofeinë për ndikim shtesë. Ndërsa për kohën moderne pije me kokainë janë pothuajshe të panjohura, këto pijen ishin mjaftë të përdorura deri në fund të shekullit 19.

Kokaina ishte legale në SHBA deri në vitin 1914, ndërsa që atëherë kjo substancë ka pasur përdorim të madh në mjekësi. Deri në vitin 1903, opinioni i përgjithshëm i masës sillej kundër kësaj droge, duke detyruar menaxherin e atëhershëm të Coca Cola ti largoj të gjitha gjurmët e kokainës nga përbërja e pijeve. Megjithatë, kokaina, në doza të vogla, mbeti në përdorim deri në vitin 1929, kur shkencëtarët më në fund e mbaruan procesin e heqjes së të gjitha elementeve psikoaktive nga ekstraktet e kokës.

Edhe pse receta moderne e Coca Colas është me vlerë tepër të çmuar dhe sekret i ruajtur në mënyrë rigoroze, ka arsye të mjaftueshme për të besuar se pija ende përmban të njëjtin ekstrakt jo-narkotik nga viti 1929. Sipas New York Times, kompania vazhdoi të importonte gjete të kokas nga Peru dhe Bolivia deri në fund të vitit 1980.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons