Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Misteri i Pazgjidhur i Zhdukjes se Studentit nga Kampusi i Universitetit
Ronald Henry Tammen (i riu), ishte nje student ekselence ne Universitetin e Miami-t, deri ne naten e se dieles se 19 prillit 1953, kur ai doli nga dhoma e tij numer 225 dhe shkoi drejt harreses.
45 vite me vone, studenti i vitit te syte per biznes, mbetet historia e preferuar e fantazmave te Oksfordit. Cfare ka ndodhur me te?
“Njerezit thone se ai shfaqet per Halloween”- tha Philip R. Shriver, nje ish-president dhe profesor historie i Miami-t. Ronald, atehere 19 vjec, u zhduk nga Fisher Hall, nje ish azil psikik Viktorian qe mendohej se ishte pushtuar nga shpirtrat.
Rreth ores 8:30 te darkes, ai hyri ne dhome pasi nje rrugetimi te gjate me banden muzikore te shkolles “Campus Owls” per te cilet ai luante bas. Jashte ishte parkuar makina e tij e madhe Chevrolet e vitit 1938. Thuhet se ai degjoi dicka shqetesuese qe e beri te dale ne korridor per te vezhguar. Mesa duke tai nuk kishte qellim te shkonte gjekundi sepse kishte lene portofolin, celsat e maines dhe gjerat e tij personale ne tryezen e dhomes. Gjithashu kishte lene dritat ndezur dhe nje liber te hapur, radion ndezur dhe rrobat ne dollap. Llogaria e tij bankare me 200 dollare brenda, mbeti aktive. Dukej sikur Ronald kishte kaluar ne nje tjeter dimension pa lene asnje shenje.
Autoritetet kontrolluan autobuzat, trenat dhe kanalet e ajrimit. 400 forca te armatosura u derguan per te ndihmuar ne kerkimin e studentit. Dekani i Universitetit siguroi se nga ana financiare Ronaldi nuk kishte patur asnje problem deri ne ate kohe. Ai ishte senator i studenteve ndaj nuk kishte patur asnje arsye per t’u zhdukur pa lene asnje gjurme, me vullnetin e tij. Perkohesisht, policet hodhen tezen e ‘humbjes se kujteses’.


Miqte dhe familja e Ronaldit, deklaruan se ai nuk do te largohej asnjehere pa u treguar me pare. Kjo e coi policine drejt pistes se zhdukjes se tij. Shume pak kohe me vone, e ema e Ronaldit nderroi jete. I ati shkoi ne Florida dhe per pak kohe vdiq edhe ai. Vellai i Ronaldit, qe ishte diplomuar edhe ai ne Miami, jeton ne Kalifornia por nuk deshiron te flase per kete ceshtje me teper.
Dr. Shriver, i cili erdhi ne Miami ne vititn 1965, mendon se Ronald Tammen humbi kujtesen ne njefare menyre dhe me vone gjate nates, trokiti ne deren e zonjes Carl Spivey qe jetonte ne Seven Mile, afersisht 2 kilometra larg. Ishte pothuajse mesi i nates. Zonja Carl ishte e bindur se djali qe qendronte ne porte i ngjante pershkrimit te Ronaldit. Djali e kishte pyetur se ku mund te gjente stacionin e autobusit. Ne Seven Mile nuk kishte stacion autobusi ne ate kohe, ndaj ajo i kshte thene te shkonte ne Hamilton. Ajo vuri re se djali kishte nje njolle ne faqe dhe syte e tij kishin njelloj zbrazetie te pakuptimte. Binte bore por ai nuk kishte as kapele/kapuc e as xhakete. Me vone gruaja kuptoi se nuk kishte as makine, pasi nisi te merrte rrugen ne kembe.
Ate nate, historia u duk sikur u mbyll. Por studentet vazhduan te mbanin gjalle kuriozitetin e gazetareve. Te intriguer nga kjo histori, nje grup studentesh ftuan ne kampus nje spiritualist, ne menyre qe ai te drejtonte seancat gjate Halloween-it ne 1967 dhe 1975. Ata menduan se nese Ronaldi kishte vdekur, spritualisi mund ta zgjonte shpirtin e tij.  
Spiritualisti tha se pati vizionin e nje djali qe studionte ne tryezen e dhomes se tij, pastaj degjoi nje zhurme dhe shkoi ne bodrum per te hetuar nga vinte ajo zhurme. Aty takoi dy burra. Njeri prej tyre e gjuajti nga pas ne koke me nje objekt te rende. Ky ishte nje aspekt qe nuk besohej nga njerezit, por ishte gjithesesi mjaft interesant per kete ceshtje. Problemi me amnezine (humbjen e kujteses) eshte se ajo gjendje nuk para zgjat. 
Dr.Peter Simon, nje psikolog ne Miami, deklaroi se gjendja post-traumatike zgjat vetem disa muaj ne rastin me te keq. Ai deklaron se nuk ka gjendje te tille qe te zgjase per vite, sipas eksperiences se tij. Eshte veshtire te mendosh qe ai ka humbur qe ne vitet 1950.

Nje gazetar i Hamilton Journal-News me emrin Joe Cella, i cili u mor me zhdukjen e Ronaldit, tregon se kerkimi i policise nuk vazhdoi gjate. Vete gazetari vazhdoi per 25 vjet te kerkonte Ronaldin dhe mbante ne xhep fotografine e klases. Ai mesoi se nje person i ngjasehm me Ronaldin kishte kerkuar batanije dhe jastek pak para se te zhdukej, dhe kishte shkuar te zbulonte grupin e tij te gjakut ne Hamilton, te fizikani Garrett Boone. Asgje me teper se kaq.
Nuk eshte zbuluar asnjehere asgje me teper per Ronaldin, dhe nuk eshte dyshuar asnjehere me teper se kaq. Nje mister i tille vazhdon te kujtohet ne kampusine ketij universiteti.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons