Forumi Kuq E Zi
Qeni i parë që ngjit Everestin Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Qeni i parë që ngjit Everestin Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Qeni i parë që ngjit Everestin Empty Qeni i parë që ngjit Everestin prej Sat 16 Nov 2013, 22:55

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Qeni i parë që ngjit Everestin Rupee_10

Qeni i parë që ngjit Everestin

Nga varfëria e lagjeve me baraka të Indisë në çatinë e botës. Është historia e Rupee, që me siguri është qeni i parë në botë që arrin kampin bazë të Everestit, në kuotën 5.364 metra. Kanë kaluar vetëm pak javë që kur qenushi u shpëtua nga një grumbull plehrash deri në ditën që ka ngjitur malin legjendar. 

“Sipërmarrja e tij duhet të bindë njerëzit që të jenë më shumë në favor të kafshëve”, ka thënë për agjencinë e lajmeve “AFP”, padronia e kafshës, Joanne Lefson, ish-lojtare golfi. 

Kur u gjet, Rupee ishte në fund të jetës, tregon Lefson. I braktisur pas lindjes, ai endej mes plehrave në qytetin malor të Lehut, në Indi. Ishte katandisur kockë e lëkurë dhe i mungonte një pjesë e veshit të djathtë. 

“Nuk hante e nuk pinte prej ditësh dhe nuk mund ta lija aty, në fatin e tij mizor”, vijon gruaja, që e adoptoi këlyshin 11-muajsh. 

Ajo e mori atë dhe e ushqeu me një dietë vegjetariane të pasur me proteina, vezë dhe oriz të zier dhe pas një konsulte me veterinerin e bëri të përjetonte aventurën më të madhe: lartësitë e akullta të Himalajeve.


Qeni i parë që ngjit Everestin F1_14q10


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons