Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Mos vallë fuqia e pestë fshihet në thellësi të Tokës?

Ekzistojnë katër fuqi themeltare; graviteti, elektromagnetika, bërthamore e fuqishme si dhe bërthamore e dobët.
Shkencëtarë kanë propozuar ekzistencën e një fuqie tjetër, e cila po kërkohet. Një ekip shkencëtarësh amerikanë, krijuan një hartë të lëvizjes së elektroneve në thellësi të planetit, në brendësi të bërthamës së tij. Siç dhe pretendojnë, kjo hartë mund të ndihmojë në zbulim e kësaj fuqie të pestë.

Elektronet
Një elektron, veç rrotullimit të tij rreth bërthamës, kryen dhe një lëvizje rrotulluese rreth bishtit të tij –bëhet fjalë për të ashtuquajturën vetërrotullim, ose “spin”. Vetërrotullimi krijon rreth elektronit një fushë magnetike. Me prezencën e një fushe magnetike të jashtme, fusha magnetike e elektronit orientohet me dy mënyra të ndryshme kundrejt drejtimit të jashtëm të fushës magnetike:

Manteli
Mentali tokësor, është një shtresë e trashë gjysmë e lëngshme, e cila ndodhet ndërmjet bërthamës së jashtme dhe kores. Mental disponojnë edhe shumë plantë të tjerë. Manteli i Tokës fillon në thellësinë prej 30 km deri 2.900 km nën sipërfaqen e saj dhe përfshin rreth 70% të vëllimit së saj.
Fuqia e pestë
Përveç katër fuqive, është propozuar dhe ekzistenca e një fuqie të pestë, e cila konsiderohet se përbënë një formë fuqie magnetike që nuk dobësohet me të njëjtin ritëm që dobësohen katër fuqitë e tjera ndërsa përhapen në hapësirë. Me pak fjalë, kjo fuqi e pestë “duron” të ruaj fuqinë e saj në një distancë të largët nga burimi i saj.

Fushat magnetike prodhojnë kur dy grimca shkëmbejnë të ashtuquajturat “fotonet virtuale” që shfaqen dhe zhduken vazhdimisht.
Disa fizikanë kanë shprehur mendimin se është e mundur të ekzistoj dhe një tjetër grimcë, e cila funksionon me mënyrë të ngjashme duke prodhuar kështu një fuqi tjetër themeltare.

Grimca
Si një grimcë ekstra virtuale, kandidate, është propozuar e ashtuquajtura “antithërrmija”. Kemi të bëjmë me një entitet të mistershëm, sipas shkencëtarëve që pretendojnë ekzistencën e saj, që ka veti të pazakonta. Maza e saj, ndryshon në varësi se si ne e matim atë, veti që specialistët e quajnë “nivele të palëkundura”
Rezultati i kësaj vetie, është shkëmbimi që kryhen antithërrmija – shfaqja dhe zhdukja virtuale e grimcave- të bëhet me ritëm më të ngadaltë. Kjo do të thotë se kjo fuqi ka një gamë shumë të gjerë veprimi. Përpjekjet që janë bërë deri më tani në laborator, nuk kanë qenë në gjendje për të gjetur ndonjë gjurmë të antithërrmijës.
Harta
Shkencëtarë të Amherst College në Massachusetts hedhin në tryezë një ide revolucionare. Të përdorim Tokën si laborator për të diktuar antithërrmijën. Kushte ekstreme në mantel ndikojnë vetërrotullimin dhe formën e elektroneve, si rezultat i kësaj të ndikohet fusha magnetike e Tokës.

Shkencëtarët krijuan një hartë të vetërrotullimit dhe formës të elektroneve në thellësi të manteli të Tokës. Pretendojnë se kjo hartë mund të përdoret për të diktuar antithërrmijën në kushte laboratorike. Ekipi bëri një përpjekje të parë në laborator të bazuara në faktet që disponojnë. Pasi studiuan të dhënat e fushës gjeomagnetike, analizuan formën e vetërrotullimin të elektroneve dhe se si këto ndërveprojnë me formën e vetërrotullimin “idiostroformes” me grimca në laborator përmes forcës (pushtetit) të pestë. Por rezultatet ishin negative. Nuk dukej asnjë gjurmë e pushtetit pestë.
“Kjo nuk do të thotë se ne duhet të refuzojmë teorinë e pushtetit të pestë. Thjesht na tregon se nëse ekziston, është shumë e dobtë”, tha Larry Hunter, i cili udhëhoqi studimin. Hunter theksoi nevojën për të vazhduar përpjekjet për të identifikuar fuqinë e pestë, dhe se nuk duhet të dekurajojë studiuesit, sepse në shumicën e rasteve ajo merr shumë vite të përpjekjeve për një zbulim të tillë”. Studimi është publikuar në revistën “Science”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
ndoshta esht per ate qe ka dhen ket teori


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons