Forumi Kuq E Zi
Zbulimi që mund të rrëzonte historinë antike: Në Bosnjë piramida më e madhe në botë? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zbulimi që mund të rrëzonte historinë antike: Në Bosnjë piramida më e madhe në botë? Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Zbulimi që mund të rrëzonte historinë antike: Në Bosnjë piramida më e madhe në botë? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zbulimi që mund të rrëzonte historinë antike: Në Bosnjë piramida më e madhe në botë? Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Zbulimi që mund të rrëzonte historinë antike: Në Bosnjë piramida më e madhe në botë? 581065_439243519433855_75596668_n
Zbulimi që mund të rrëzonte historinë antike: Në Bosnjë piramida më e madhe në botë?

Një zbulim i arkeologut boshnjak Semir Osmanagic në vitin 2005, mund të bëjë që të ndyshojë perceptimi mbi piramidat të cilat deri më tani njihen si simbole ekskluzive të qytetërimeve antike egjiptiane dhe Amerikano-Qendrore. Osmanagic ka zbuluar një piramidë pranë Sarajevës, në qytezën Visoko që ndodhet rreth 30 km nga kryeqyteti i Bosnjës. Piramida gjendej e fshehur në një kodër e cila gjithmonë kishte tërhequr vëmendjen për formën e saj të çuditshme. Megjithatë fillimisht arkeologët botërorë u treguan skeptike duke menduar se format e kodrës mund të ishin ndonjë kapricio e natyrës. Por Osmanogic nuk u dekurajua dhe bindi autoritetet vendase për të filluar gërmimet. Dalngadalë duke u hequr gjelbërimi i kodrës 220 metra të lartë filluan të dilnin në dritë blloqe gurësh në formë drejtëkëndëshi perfekt.
Kështu që arkeologu ngriti një hipotezë të re: Piramidat mund të ishin tre të cilat së bashku formonin një trekëndësh barabrinjës. Ai i quajti ato”Piramida e Diellit”, “Piramida e Henes” dhe “Piramida e Dragoit” dhe sipas tij dy të tjerat janë të fshehura në kodrat aty pranë.

Ato mund të jenë ndërtuar 12.000 vjet më parë, kohë që përkon me mbarimin e epokës së Akullnajave. Por për arkeologët nga e gjithë bota kjo është e pamundur pasi nuk mund të ndërtohej në Evropë një vepër kaq madhështore në këtë kohë.

Sipas Sejfundin Vrabac, profesor dhe docent gjologjie prane Universitetit te Tulzes, kodra është një formacion gjeologjik natyrore e përbërë prej sedimenteve klastike dhe se forma e saj është si rrjedhojë e proceseve endodinamike dhe ezodinamike.

Piramida e Diellit eshte ekzaminuar edhe nga eksperti me i madh boteror ne lidhje me kete fushe, Zahi Haëass, sekretari i pergjithshem i Keshillit Suprem te Antikiteteve Egjiptiane, i cili ka gjetur gjurmë të shumtacivilizimi në piramidë megjithatë ai nuk mund të dalë në një përfundim ekzakt pa u bërë gërmime të tjera.

Dhe deri atëherë arkiologët kanë për të qenë skeptik me zbulimin e Osmanagic që nëse rezulton të jetë i vërtetë do të hidhte poshtë një pjesë të mirë të historisë antike.

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
interesante po mesa di un piramidat me tmdhaja jan ne egjipt po mduket habi qe dilka ne bosnje

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
kudo po dalin piramida Zbulimi që mund të rrëzonte historinë antike: Në Bosnjë piramida më e madhe në botë? 1416650876

https://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons