Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Forumi Ekonomik Boteror: "Zbulimi i jashtetokesoreve mund te ndodhe ne 10 vitet e ardhshme"

Ideja e zbulimit te nje jete aliene ne nje planet tjeter, i terheq edhe ata qe pretendojne qe nuk u interesojne keto gjera.
Zbulimi i jetes aliene apo planeteve te ngjashem me Token dhe iplikimet qe do te kishte kjo per Token ishin nje prej temave kryesore ne axhenden e Forumit Ekonomik Boteror te pervitshem ne Davos, Zvicer.
Liderat e biznesit boteror si edhe shume politikane te njohur u mblodhen per te diskutuar ceshtje apo rreziqe me te cilat njerezimi do te mund te duhet te perballet ne dhjetevjecarin e ardhshem.
Pra, si u futen edhe jashtetokesoret ne kete teme?
Se bashku me gazeten nderkombetare te shkences; Nature, WEF arriten ne rezultatin qe ka "5 faktore X", te cilave ato u referohen si "rreziqe qe ndodhen mbi ne".
Sipas Nature, nje prej ceshtjeve qe mund t eishin rrezik per Token dhe banoret e saj dhe me te cilen mund te perballen shpejt eshte "pasojat e mundshme te kontaktit me jete aliene".

Raporti i WEF ne lidhje me Rreziqet Boterore per vitin 2013, thote qe: "Duke pare hapat e eksplorimit te hapesires, eshte gjithmone e me prane mundesua per te zbuluar ekzistencen e jetes aliene apo planete te tjere qe do te mund te mbanin jete njerezore. Brenda 10 viteve ne mund te kemi te dhena qe tregojne qe jo vetem qe Toka nuk eshte unike, por edhe qe jeta ekziston ehde ne vend tjeter ne Univers."
Nje arsye kryesore pse astronomet dhe astro-biologet jane duke studiuar kete drejtim eshte edhe per shkak te suksesit te jashtezakonshem te anijes Kepler te NASA-s.
"Ishte ne vitin 1995 qe ne zbuluam per here te pare te dhena qe tregonin qe yjet e tjere kishin gjithashtu planete rreth tyre. Tani, mijera ekzoplanete qe rrotullohen rreth yjeve te largetjane zbuluar. Misioni Kepler i NASA-s" per te identifikuar planete te ngjashem me Token, ka vetem 3 vjet qe operon dhe ka zbuluar qe tani mijera kandidate, duke perfshire ketu ehde nje te nje madhesie me Token." - sipas raportit te WEF.
Faktori i rrezikut i gjithe kesaj vjen me implikimet afatgjata psikologjike dhe filozofike qe do te shoqerojne zbulimin e jetes aliene.

"Do te sugjeroje qe jeta eshte po aq e natyrshme dhe e gjithepranishme si pjese e universit, ashtu si edhe yjet dhe galaksite." - vazhdoi raporti.
"Sikur edhe zbulimi i formes jetesore te thjeshte do te fillonte spekulime te tjera ne lidhje me ekzistencen e qenieve te tjera njerezore dhe do te fillonin shume supozime qe do te mbeshtillnin filozofine dhe fene njerezore."
Voice of Russia, thote qe ekipi WEF "i shtyn eliten globale qe te pergatisin veten e tyre dhe vendet e tyre per nje zbulim te tille. Shkencetaret sugjerojne qe fonde te reja dhe fuqi e re e trurit do te jete e nevojshme per te kapercyer sfidat me te cilat njerezimi do te duhet te perballet si pasoje e takimit me nje civilizim jashtetokesor."


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
thuj ti shumica njerzve a mund trrojn dot deri 10- vite tjera me pa se cndodh....


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons