Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Studimi, të paralizuarit kanë shpresa për të ecur sërish

Shkenca po përparon me hapa galopantë dhe këtë e vërteton dalja në treg e shumë medikamenteve që po shërojnë ato sëmundje, që deri më sot kanë qenë të pashërueshme. Po këtë herë një lajm tejet motivues dhe i mirëpritur vjen për personat të cilët qëndrojnë në karrige me rrota, duke mos pasur asnjë shpresë se një ditë mund të ecin. Një grup i kërkimeve në Ecole Polytechnique Federale nga Lausanne, në Zvicër, të udhëhequr nga Gregoire Courtine, kanë qenë në gjendje të kthejnë këtë proces duke bërë një eksperiment tek minjtë të cilët kanë pësuar dëmtime në shtyllën kurrizore.

Studimi, i publikuar sot në revistën Shkenca, ishte pikënisje e pesë viteve më parë në Universitetin e Zürich-ut dhe u përfundua me sukses në një laborator në Lozanës.

Ajo që mund të quhet mrekulli e shkencës është në fakt rezultati i një terapie të bazuar në një kokteil të kimikateve dhe stimulimit elektrik, i ndihmuar nga përdorimi i një rrjete teli robotik për të ndihmuar lëvizjen e minjve.

Ne e dimë se truri dhe palca kurrizore, në sajë të neuroplastikës, janë në gjendje për të shëruar. Problemet e vërteta janë hasur në prani të lëndimeve të rënda, të cilat edhe pas plasticitetit të palcës kurrizore nuk janë kthyer në normalitet.

Por nga kërkimet e Courtine dhe kolegëve, u demonstrua se në rrethana të caktuara plasticiteti mund të ndodhë edhe shërimi i rasteve më të rënda të lëndimit. Dhjetë minuta pasi minjve ju bë injeksioni i stimuluar me elektroda të futura në hapësirën epidurale të shpinës, ata dërgojnë sinjale elektrike përmes fibrave nervorë të neuroneve. Kështu mundësohej shkëmbimi i mesazheve mes trurit dhe shpinë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons