Forumi Kuq E Zi
Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori 525803_426967790661428_236304299727779_1454370_651907031_n
Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori

Në një minierë qymyrguri, në Ilinosin jugor, shkencëtarët zbuluan “pyllin më të madh të gurtë të zbuluar ndonjëherë”.
Sipas të famshmes New York Times, mbetjet e pylli të gurtë mund të hedhin dritë në anët e errëta të ndryshimeve klimaterike.

Pylli i gurtë, mosha e të cilit çmohet mbi 307 milionë vjeçar, ndodhet i groposur, në depozitat e thella të qymyrgurit në thellësi nga 30 deri në 240 metrash. Paleontologu, profesor në Howard, Falcon-Lang, deklaroi se kemi të bëjmë me pyllin e gurtë më të madh që mund të jetë zbuluar deri më sot.

Shkencëtarët besojnë se llojet bimëve si dhe “gjeografia e lashtë” do t’i ndihmojë ata në analizat më në detaj e të mëdha mbi ekosistemin dhe të mësojnë prej mandej për ndikimet e ndryshimeve klimaterike.

Brenda në minierat e qymyrgurit në Ilinois, janë zbuluar dhe shumë fosile të tjera, por vlen të theksojmë se dhe në shkurt u krye dhe një zbulim analog, me moshë mbi 280 milionë vjeçar në Kinën jugore. Pylli në fjalë, ndryshon nga ai i Ilinoisit, pasi nuk u ruajt i “pastër” në qymyr, por nga hiri i një shpërthimi vullkanik.

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
ma mer mendja se do jet dicka e kendshme po ta shohesh

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons