Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Historiania italiane e artit, Carla Glori thotë se ka arritur që nëpërmjet shifrës së fshehur në pikturën e njohur "Mona Liza" të vërtetojë lokacionin e saktë të peizazhit në sfondin e veprës më të njohur të Leonardo da Vinçit.

Gazeta londineze "Telegraph" raporton se Glori ka zbuluar se ura prej guri me tri harqe që është prapa gruas me buzëqeshjen enigmatike çon në drejtim të Bobbios, një fshat në afërsi të Piaçencës, në veri të Italisë.

Teorinë e saj ajo e bazon në zbulimin e fundit të një tjetër historiani arti Silvan Vinceti, i cili ka vënë në dukje numrat 7 dhe 2, të fshehur me mjeshtri në konstruktin e urës. Glori beson se ato janë dy vitet e fundit të 1472-it, kur gjatë një vërshimi katastrofik ishte shembur ura në Bobbio.

Në shënimet historiografike kjo urë njihet si ''Ponte Gobo'' apo ''Ponte vechio'' (Ura e vjetër) dhe ekziston që prej vitit 1472 kur lumi Trebbia doli nga shtrati.
"Leonardo ka shënuar numrin 72 poshtë urës si një kujtim për atë ngjarje", ka thënë Glori, e cila teorinë e saj e ka paraqitur edhe në librin "Enigma e Leonardos".

Piktori i njohur, përfaqësues i Rilindjes, u lind në Vincia të Toskanës, por shpesh ka udhëtuar nëpër qytete të ndryshme të Italisë. Ka punuar në Venecia, Romë dhe Bolonjë.

Da Vinçi ka filluar të punojë në realizimin e ''Mona Lizës'' në vitin 1503 ose 1504 në Firence, por këtë vepër do ta kryente disa vjet më vonë pasi do të zhvendosej në Francë pas ftesës që i kishte bërë mbreti Francois I.

Shumica e historianëve të artit besojnë se peizazhi prapa ''Mona Lizës'', ku shihen fusha e male, është pjellë e imagjinatës së artistit, por Glori është e bindur se bëhet fjalë për paraqitjen e një lokacioni të caktuar.

Piktura e njohur, sot pronë e shtetit francez, në fillim ishte ekspozuar në Pallatin e Versajës, për t’u ekspozuar më pas në muzeun e njohur të Luvrit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons