Forumi Kuq E Zi
Ja 6 ushqimet më të mira për një gjumë të rehatshëm Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Ja 6 ushqimet më të mira për një gjumë të rehatshëm Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Ja 6 ushqimet më të mira për një gjumë të rehatshëm Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Ja 6 ushqimet më të mira për një gjumë të rehatshëm Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ja 6 ushqimet më të mira për një gjumë të rehatshëm 543006_432264916784935_141388129205950_1787583_1989208699_n
Pagjumësia apo çrregullimet e gjumit, arrijnë të ndikojnë negativisht në rutinën tuaj të përditshme, duke shkaktuar një gjendje emocionale dhe produktivitetit të ulët në punë.

Megjithatë, ngrënia e një ushqimi të drejtë, mund të ju ndihmojë të përmirësuar cilësinë e gjumit tuaj.

Këtu janë disa ushqime të mira, të cilat siç raporton noa.al, mund t'ju ndihmojnë të bëni një gjumë të rehatshëm.

Bajamet

Arrat e pa kripura, në veçanti bajamet janë konsideruar si ushqimi më i pushtetshëm, i cili ju ndihmon për një gjumë të mirë.

Magnezi i pranishëm në të, mundëson një gjumë të pandërprerë dhe relaksim të muskujve.

Përveç kësaj, përmbajtja e proteinave në to, gjithashtu ndihmon për të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak, ndërsa ju fini.
Prandaj, është e këshillueshme për të ngrënë të paktën 2-3 bajame një orë para se të shkoni për të fjetur.

Produktet e qumështit
Produkte të qumështit si, qumështi, djathi dhe kosi janë burim i mirë i një gjumi të rehatshëm.

Ju mund të përdorni këto produkte edhe për të qetësuar nervat tuaja para gjumit, pasi përmbajtja e kalciumit në to vepron si një efekt reduktues i fibrave nervore.

Veza e gatuar

Nëse jeni duke u përballur me vështirësi në gjumë, ju ndoshta duhet të kënaqeni më një vezë të gatuar. E lartë me proteina, veza ndihmon në përmirësimin e gjumin duke ju dhënë një mbrojtje të plotë.

Megjithatë, në rast se ju vuani nga çështjet e kolesterolit të lartë, ju mund të zgjidhni të hani vetëm të bardhën e vezës.

Drithërat

Studimet e fundit kanë treguar se drithërat, të cilat janë të ulëta në sheqer, mund t'ju ndihmojnë gjithashtu për një sy gjumë më të mirë.

Drithërat e shoqëruara me kos mund të ndihmojë për të aktivizuar serotonin në tru, i cili është përgjegjës për përmirësimin e humorit dhe për një gjumë të rehatshëm.

Kur nivelet e serotoninës në trup janë të larta, bëjnë që një person të ndihet i përgjumur.

Qershi të thata
A është e mundur për ti thënë jo qershive të ëmbla dhe të shijshme?

Një grusht i këtyre qershive janë të mjaftueshme për të ndihmuar të merrni disa orë gjumë të pandërprera dhe qetësuese. Këto qershi janë të pasura me serotonin dhe

karbohidrate.

Mjalti

Hidhni pak mjaltë tek drithërat apo tek ndonjë ushqim tjetër i lehtë, të cilin do ta konsumoni përpara se të shkoni të flini.

Mjalti bën një ndryshim të madh në përmirësimin e gjumit tuaj.

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Mjalti

Hidhni pak mjaltë tek drithërat apo tek ndonjë ushqim tjetër i lehtë, të cilin do ta konsumoni përpara se të shkoni të flini.

Mjalti bën një ndryshim të madh në përmirësimin e gjumit tuaj.
kjo po se te tjerat sbejn pun

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons