Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Ishujt fantazma prej Sat 28 Apr 2012, 23:17

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ishujt fantazma, të cilët në të kaluar janë shkatërruar dhe kanë humbur në det, shekuj me radhë i kanë çoroditur lundruesit botërorë. Në ane, klube marinarësh, madje edhe në portet detare dhe institucione për këta ishuj rrëfehen gjëra të ndryshme.

Përmenden erupsione vullkanike dhe eksplozione të frikshme prej të cilave edhe deti ziente. Shpesh ndodh të flasin për perëndi të cilët gjenden në fund të deteve dhe që kanë dalë në sipërfaqe, vetëm kur kanë dashur të fundosin ndonjë ishull dhe të tërheqin në fund të deteve dhe oqeaneve!

Në Islandë dhe sot e kësaj dite ekziston legjenda sipas të cilës nëpërmjet hyrjes sekrete në vullkanin Hekla mund të arrish tek qytetet e nëndheshme, që i kanë ndërtuar perënditë!

Hartat e vjetra lundruese kanë shumë ishuj fantazma, por sidomos është interesant një i cili nëpër shekuj është shfaqur dhe zhdukur shumë herë në pjesë të ndryshme të Oqeanit Atlantik. E kanë quajtur Breasil, Brezil ose Brasil, kurse për ekzistimin e tij besohet deri në shekullin e 19.

Ishulli fantazmë për herë të parë është përmendur në hartën e Dulçert Portolano në vitin 1325 dhe është vendosur në ujërat jugore të Irlandës.

Pastaj, për të është folur si ishulli që e rrethon lagunën e qetë së bashku me nëntë ishuj, kurse prej shekullit të 16 Breasil ka filluar të “shëtisë” nëpër ujërat në afërsi të Amerikës Veriore, që përsëri në shekullin e 18 të kthehet në të njëjtin vend në jug të Irlandës.

Hetimi i parë i organizuar për “ishullin që shfaqet dhe humbet” është bërë në vitin 1452, nga lundruesi Diego de Tave, i cili nga Princi Henrik ka lundruar nëpër Atlantik. Lundruesi ka kërkuar ishullin e shpirtrave të vdekur deri në detet e Irlandës, por asgjë, ishulli nuk ekzistonte.

Fat të njëjtë kishte edhe lundruesi i njohur Xhon Lojd, lundruesi më i njohur në të gjithë Anglinë, i cili nëntë javë më kot e ka kërkuar ishullin, por u kthye i dëshpëruar. Nga fundi i shekullit të 15 janë organizuar edhe disa ekspedita, por gjithçka ishte e kotë, Bresil thjesht është zhdukur!

Ishulli misterioz përmendet edhe në legjendat irlandeze. Lidhet me një rrëfim kelt të vjetër për nëntë ishujt , që prej detit ngrihen në çdo shtatë vjet dhe zhduken kur afrohet anije.

Burimet thonë se ka disa dëshmitarë seriozë, të cilët pohojnë se me sytë e tyre i kanë parë Breasil si shfaqet nga thellësia e detit. Dëshmitarët më vonë kanë pohuar se në ishullin e fshehtë kanë vërejtur disa qenie si lëvizin nëpër plazhe, ata besojnë se në Breasil jetojnë shpirtrat e lundruesve të zhdukur


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons