Forumi Kuq E Zi
Gjumi Jo I Mirë E Plak Trurin Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Gjumi Jo I Mirë E Plak Trurin Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Gjumi Jo I Mirë E Plak Trurin Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Gjumi Jo I Mirë E Plak Trurin Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Gjumi Jo I Mirë E Plak Trurin F.0403233731265_m
Fjetja e paktë apo e tepërt mund ta çrregullojë rrjedhën e mendimeve dhe ta plakë trurin për shtatë vjet më shumë.
Gjumi më i shkurtër se gjashtë orë ose më i gjatë se tetë orë gjatë natës ndikon në proceset njohëse dhe i çrregullon aftësitë vlerësuese dhe vokabulare. Shkencëtarët paralajmërojnë se fjetja e çrregullt mund të jetë nxitës i sëmundjeve mendore, ndërsa mund të konsiderohet fajtor edhe për vdekjen e hershme.
Shkencëtarët në Universitetin e Londrës kanë treguar se çrregullimet e gjumit gjatë moshës së mesme, më vonë mund t’i dëmtojnë aftësitë njohëse. Këtë përfundim e kanë arritur nëpërmjet testeve që kanë përcaktuar kujtesën, vlerësimin, vokabularin, aftësitë e zërit dhe aftësitë e përgjithshme njohëse.
Nga shtatë deri në tetë për qind e atyre që kishin fjetur më shumë se tetë orë gjatë natës, kishin pasur rezultate të këqija në të gjitha testet e përmendura.
Një e katërta e femrave dhe 18 për qind e meshkujve pjesëmarrës në studim, të cilët kishin fjetur më pak se gjashtë orë, kishin vështirësi me vlerësimin dhe aftësitë vokabulare.
Shkencëtarët thonë se shtatë orë gjumë janë të domosdoshme për funksionimin normal dhe për jetë të shëndetshme. Fjetja më e shkurtë ose më e gjatë ndikon në shumë aspekte jetësore, sidomos në koncentrim, mënyrë të shprehjes, vlerësim dhe në kohë të reagimit. /Telegrafi/

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Shumë njerëz kanë probleme gjumi edhe unë, si shumë të tjerë, e kamë nganjëherë të vështirë të bie në gjumë ose edhe nëse më zë gjumi prapë nuk bëj gjumë të rehatshëm dhe zgjohem shpesh dhe nuk mundem prapë ti kthehem gjumit.

Këshillat në vijim, të mbledhura nga burime të ndryshme, ndoshta mund të ju ndihmojnë edhe juve që të ju zë gjumi.

Shtratin përdor vetëm për të fjetur dhe për…, e jo për të lexuar, punuar, shikuar TV, ngrënë apo për të bërë telefonata.

Nëse je i shtrirë dhe po filloni të frikoheni se nuk do të mund të flini, provo disa prej këtyre teknikave: Numëro dele apo numëro nga prapa prej 100 (këtë e pëlqej më së shumti) për të ndaluar vetën së menduari për problemet e së djeshmes apo të nesërmes; merr frymë thellë për ca kohë (edhe kjo më ndihmon) ose imagjino një vend të qetë.

Nëse nuk mundeni të flini i shtrirë për 30 minuta apo më shumë, ngrihu nga shtrati për pak kohë. Çka duhet të bëni është të lexoni diçka të mërzitshme.
Bëj një rutinë gjumi. Me fjalë tjera mundohu të shkoni për të fjetur gjithmonë në të njëjtën kohë e gjithashtu të zgjohesh në të njëjtën orë.
Para gjumit shmang duhanin dhe pijet si kafeneja… jo vetëm kafeja por edhe pijet tjera si coca cola dhe shoqet e saja e bile edhe çaji.Shmang alkoolin pak para se të bini për të fjetur – një gotë e vogël ndoshta të trullos mendjen aq sa për të vënë në gjumë por një gjumë i tillë mund të ndërpritet nga periudha zgjimi.
Mundohu që gjithashtu të zgjohesh në të njëjtën kohë edhe ditëve të pushimit (vikendeve) e jo të vazhdosh gjumin derisa mendon se je ngopur.

Bli një dyshek të fortë dhe mbaj dhomën mirë të ventiluar, unë nuk mund të fle kur është ngrohtë. Më shumë më flihet në temperaturë të ftohët. Tek dikush është e kundërta por te unë funksionon ashtu. Mundohu të gjesh temperaturën që tu përshtatet.
Ju gjithashtu mund të provoni këto: një dush të ngrohtë, një gotë qumësht të ngrohtë, meze të lehtë, masazh apo muzikë të lehtë qetësuese që në fund fiket automatikisht

Për ju që dëshironi qetësi maksimale përdorni kufje për ti mbyllur veshët.
Nëse keni dhimbje në nyje apo kokëdhembje, merr një hap kundër dhembjes para kohës së gjumit (sigurohu që nuk përmban kafeinë)
Shmang leximet stimuluese apo show televiziv vonë gjatë natës. Nata është për gjumë e kështu le të mbetet.

Nëse pagjumësia këmbëngulë me kokëfortësi atëherë vizito mjekun për të parë nëse ndonjë problem shëndetësore (si depresioni, ankthi, hipertiroidizmi, dështimi i zemrës, apo që sëmundja kronike pulmonare obstruktive) nuk po ju mbajnë të zgjuar. Nëse gjithçka është në rregull pas kontrollit, ju mund të pyesni mjekun për të përshkruar ndonjë hap gjumi që mund të jetë i dobishëm për një periudhë të shkurtë.
A keni edhe ndonjë këshillë gjumi që do të ishte mirë me nda me ata që kanë probleme gjumi e që shumë do të donin të dinin si të flinin?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons