Forumi Kuq E Zi
Ja përse aroma e ushqimit ju ndihmon të bini në peshë . Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Ja përse aroma e ushqimit ju ndihmon të bini në peshë . Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Ja përse aroma e ushqimit ju ndihmon të bini në peshë . Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Ja përse aroma e ushqimit ju ndihmon të bini në peshë . Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Vizitor

Anonymous
Vizitor
Aroma e ushqimit mund të na ndihmojë që të humbasim në peshë. Një grup studiuesish holandezë, të drejtuar nga René de Wijk, propozon një zgjidhje origjinale: Kush dëshiron të humbasë në peshë mjafton të luajë më intensitetin e aromës së ushqimit. Kështu përpara se të përtypni një ushqim që ju pëlqen shumë duhet t'i merrni erë më parë. Ju e dini edhe porosinë e përhershme: Ushqimin ndajeni në copa sa më të vogla sepse kjo do t'ju ndihmojë që të hani më pak dhe të ngopeni më shpejt. Ndonjëherë është shumë e vështirë të përmbahesh, sidomos kur ke përpara pjatën që të pëlqen më shumë.Studiuesit kanë arritur në përfundimin se sa më e fortë të jetë aroma e ushqimit, automatikisht personi që po e konsumon është i predispozuar që të ndajë ushqimin me copa më të vogla. Duke bërë një eksperiment me puding me vanilje, ekspertët vunë re se pudingun që kishte aromë më të fortë, bënte që njerëzit që e konsumonin ta shijonin me copa më të vogla se ata që provuan pudingun me aromë më të lehtë."Studimi ynë tregon se duke manipuluar me aromën e një ushqimi, mund të reduktohet 5 deri në 10 përqind përmasa e një copë që futet në gojë. Për rrjedhojë ndjenja e ngopjes arrihet më shpejt dhe gradualisht sasia e ushqimit në vakt reduktohet duke sjellë edhe ulje në peshë", tha ekspertja De Wijk.
TCH

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
INTERESANTE

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons