Forumi Kuq E Zi
Dibra  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Dibra  Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Dibra  Empty Dibra prej Mon 19 Mar 2012, 22:54

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Dibra  Dibra_per_faqen(1)
Qarku i Dibrës është e vendosur në verilindje të Shqipërisë. Shtrihet në të djathtë të Drinit të Zi, në perëndim të malit Deshati, në të dy anët e përroit të Bellovë, në një lehtësim të buta kodrinore.
Zbulimet arkeologjike në territorin e qytetit të Peshkopisë dëshmojnë për një Ilire jetës civile, e cila daton shekuj III-II pes. Ajo ka një popullsi prej rreth 75.000 banorë gjendet në km2 1088 kryesisht në vendbanime rurale. E gjithë kjo në lidhje me përbërjen e saj ka 1 komunë (Peshkopia) dhe 14 komunat. Peshkopia eshte qendra administrative. Pozita e këtij rrethi ka luajtur një rol shumë të rëndësishëm për zhvillimin e zonës, e cila ka qenë ndonjëherë pozitive dhe negative ndonjëherë, gjatë periudhave të ndryshme të historisë.
Histori
Peshkopia ka qenë e banuar nga fisi i Penesteve Ilir. Banorët e Peshkopisë në fillim jetoi në kodrën e quajtur Gradishtës e Peshkopisë. Kjo kodër ngrihet 698 m mbi nivelin e detit dhe shtrihet në perëndim Bugjenec fshat, në veri të fushës Dobroves dhe në pranverë jugore të Bellovë.
Nga mesi i viteve nga 527 në 560, Perandoria Lindore, për t'u mbrojtur nga fiset barbare, kështjella ngritur një sistem të madh ushtarak në ton Hellade. Në këtë kohë një kështjellë u krijua dhe Peshkopi Gradishten sotme. Në cilën gjuhë zyrtare në këtë kohë, Perandoria Lindore ishte grek, historishkruesi i perandorit Justinian, të Prokopi i Çezaresë, ka përkthyer kështjellë - "Crown në Stefaniak". "Një kështjellë e re,, - ka shkruar autoritative hulumtuesit kroat Shuflai Milan - emrin grek, Stefaniakon, nga e cila merr emrin e saj të Peshkopisë.
Në 1020, Dibër fiton statusin Ipeshkvnore të një qendre, e që burimet me Stefaniakes emër i njohur bizantine Episkopata. Qendra e parë Episkopates se Portland ka qenë peshkop.
Përkundër karrige Episkopale e selisë Portland dhe ndryshuar dy herë më shumë, ajo i dha emrin e Peshkopisë qytetit sot, duke e lënë greke Stefaniakon analet Emri e historisë.
Në Turqi Osmane në vitin 1864 bëri një organizim të ri administrativ.
Në vitin 1913 qyteti i Peshkopisë ka parë një zhvillim të mirë komerciale. Ajo llogaritet 26 dyqane, disa këpucarë, të watchmakers, Bakers etj
Vendimi i qeverisë së Sulejman Delvina Nr.424, datë 4 korrik 1920 që dekretoi themelimin e prefekturës të vendosura në Peshkopi Drin. Më 15 prill trupat italiane fashiste pushtoi qytetin e Peshkopisë. Banorët kanë përjetuar një situatë të rëndë politike, Korrik ekonomik, psikologjik dhe sociale.Ndërkohë 29 1944 lëshuar nga qyteti e Peshkopisë pushtuesit nazifashiste. Nga 1944 dhe deri në vitin 1992 do të provojë Peshkopia ishte lokaliteti dhe nga 1992 e tutje qyteti është Bashkia.
Që nga viti 1920, kur administrata e parë e ngriti qytetin e mëposhtme lokale shqiptare e Peshkopisë ka luajtur si një qendër administrative, arsimore, kulturore, shëndetësore, rrethit industriale të Portland.
Pozita gjeografike
Qarkut Qarkut bën pjesë në veri-lindje të rajonit me një lehtësim kodrinor, shtrihet në veri-lindje të Shqipërisë, në anën lindore të luginës së Drinit të Zi kufizohet ne lindje nga Korabi dhe në perëndim nga mali zinxhir. Qendra Qarkut (Peshkopia) shtrihet 185 km nga kryeqyteti dhe 21 km distancë nga pika doganore e Bllatë, në Maqellarë, nga lindja me Republikën e Kosovës dhe Maqedonisë me një gjatësi kufitare prej 90 km e cila është 19 km në veri me rrethin e Kukësit në kufi on 75 km në perëndim të kufirit linjë Mirditës dhe 13 km vjen me rrethin e Matit në vijën kufitare, 60 km në jug të Bulqizës. Relievi kodrinor i jep për mundësitë e zonës të mëdha për zhvillimin e turizmit dhe të ekonomisë.
Klimë
Rrethi bën pjesë në zonën malore klimë mesdhetare dhe mesdhetare para-malore pellgut. Kjo klimë karakterizohet nga klima e ashpër, të gjatë dhe reshje të mëdha të borës dhe reshjeve të freskët të verës, por shkon temperatura mesatare prej 6 sc në malin Korabi në 11 sc në luginë. Nga prilli deri në shtator temperatura mesatare është në afërsi të qytetit 16? C. Janar është muaji me të ftohtë të vitit ku mesatarja shkon nga 0? C ne-3? C. Sasia e reshjeve luhatet nga 900 mm në vit.
Kjo klimë ka shumë favore pas lejuar zhvillimin e disa llojeve të turizmit, si dhe për disa sektorë të tjerë të ekonomisë.
Transporti
Nëse ju largoheni nga Tirana, ju mund të përdorni transportin publik. Është sistemi i rregullt i transportit me autobusë apo ndershme. Distanca nga Tirana eshte 185 km. Itinerar për të ndjekur është Tirane-Milot-Burrel-Bulqizë-Dibër. Bileta për autobus është 700 lekë (5 euro) dhe për minibus, 1000 lekë (8 euro).
Nëse ju vijnë nga Durrësi, itinerarin për të ndjekur, është Durrës-Fushë Krujë-Milot-Burrel-Bulqizë-Dibër. Bileta ka të njëjtin çmim si itinerarin nga Tirana.
Nëse ju vijnë nga Maqedonia ju duhet të kaloni zakonin e Bllatë simbolit Maqellarë), e cila është 21 km larg nga Dibra. Në të zakonit që ju duhet të paraqesin vetëm pasaportës së.
Turizëm
Lloji më i rëndësishëm i turizmit është turizmi malor, për shkak të relievit kodrinor, dhe sipërfaqja e madhe e pyjeve. Në rrethin e Dibrës, shtrihen dy prej 13 parqeve kombetare të Shqipërisë, Lura Park, dhe Zall Gjocaj Park, të cilat ofrojnë mundësi të mëdha për të shijuar çdo detaj të turizmit malor, vera dhe dimri. Ju mund të rritet, të ecin, ski, udhëtim, bëj piknik, gjueti, vela në liqenet e Lurës etj
Por në anën tjetër, Dibra është një familje e vjetër e traditës, mikpritjen, dhe trashëgon vlera të mëdha të njerëzimit, historinë, etnografinë, kulturën dhe vlerat tjera njerëzore. Është shumë i njohur mikpritjen e "Oda dibrane", një kohë të gjatë tradita, të cilat e bëjnë Dibra i njohur i gjithë Shqipërinë. Nga viti 1994 Dibra organizon festivalin kombëtar të "Oda dibrane" (The Dibra mysafir-dhomë), i cili zgjeron gjitha vlerat kulturore, historike, etnografike dhe njerëzore të Dibrës në vrimë Shqipëri.
Një tjetër lloj i turizmit është turizmi kurativ. Ka disa banja sulfurit në Dibër, të cilat krijojnë mundësitë për të zhvilluar turizmin kurativ për të gjithë njerëzit që kanë nevojë për këtë shërbim për probleme të ndryshme të shëndetshme që vijnë shëruar nga ujërat e squfurit.
Akomodimi dhe Gastronomia
Aktualisht në Dibër janë hotele në dispozicion të ndryshme, të cilat ofrojnë shërbim shumë të mirë ndaj turistëve. Hoteli i vjetër tourisn tashmë është rindërtuar dhe tani ofron standarde të larta moderne të akomodimit. Disa hotele ofrojnë shërbim tërësisht compelte për turizmin kurativ.
Zona e Dibrës është karakterizuar nga produktet tipike të zonës, të freskëta dhe biologjik, direkt nga natyra e mrekullueshme. Produkt bujqësi përbëjnë menu kryesore të gastronomisë, edhe perimet janë ofruar. Por kuzhinë ndërkombëtare është ofruar shumë, për të kënaqur kërkesat e konsumatorëve. Dy enët karakteristike famshme në Dibër janë "Jufka me oriz" (pjatë kripur) dhe Sheqerpare dibrane "(i ëmbël).
Çfarë të vizitoni
Muzeu, që ndodhet pranë shtëpive të stilit osman. Ajo është vendosur në një shtëpi karakteristike. Ajo ka vendosur një koleksion të shkëlqyer të kostumeve lokale, qilima, pajisje kuzhine dhe bizhuteri filigran, si dhe një numër të modeleve të arkitekturës lokale. Si e fillim të vitit 2008, muzeu nuk është më e hapur.
Ujërat termale. Ata buron nga depozitat gips e malin Korabi. Ka dy burime sulfatic me e lartë pretendojnë të kaliumit. Ujërat trajtimin e sëmundjeve të ndryshme (mënyra të rrugëve të frymëmarrjes, diabet, sëmundje të lëkurës etj.) Ka shumë hotele private në këtë fushë. Tërheq turistët që kërkojnë shërbimet terapeutike dhe të vijnë nga e gjithë bota.
Lura Parku Kombëtar. Lura male të rritet deri në një lartësi prej 1600-1700 metra me pemë ahu madhështore, dhe të lartë lart, conifers. Pika më e lartë, një pik lakuriq quajtur Crown Lurës e të ngrihet në 2112 metra.
Liqenet e Lurës që zënë cirques akullnajore në lartësitë e mes 1200-1500 metra ose në të mirë të katër liqenet kryesore, liqeni madh), Zi Black Lake, Liqeni i Luleve, dhe Liqeni i lopëve.
Parku Kombetar i "Lurës"
Ndodhet në rajonin e Dibrës, me një sipërfaqe prej 1.280 hektarësh, në anën lindore të malit masiv të "lures elektronike Kunora". 14 liqenet e tij akullta ofrojnë mjedise piktoresk dhe tërheqës në një lartësi prej 1.350-1.720 m. Në mesin e liqenet shumë ai që qëndrojnë jashtë janë Liqeni i Big 32 hektarë, Liqeni i Pines 13 ha, e Zi Liqeni 8 hektarë dhe Liqeni i Luleve 4 hektarë. Në dimër këto ngrirja liqenet. Në pjesën jugore të parkut ka një livadh i quajtur "Fusha e Mares", e cila ofron një pamje relaksuese.
Kushtet klimatike
Verë të freskët dhe dimri i ftohtë me dëborë, të cilat ofrojnë mundësinë për të shijuar panorama mahnitëse gjatë gjithë vitit.
Flora dhe Fauna
Vegjetacioni i saj është ndryshme me multi-ngjyra dhe lule plot pemë halore. Ky park ofron mundësi të ndryshme për zhvillimin e eko-turizmit, sportive dimërore, të hipizim, i hipur në kalë, etj Parku është vendi në rritje i ariut kafe, ujku, Red Fox, lepuri, Eagle etj
Sport dhe aktivitete
Kryesisht ju mund të ecin në mes të natyrës së mrekullueshme, të bëjë ekskursione dhe të ushtrojnë sporte të ndryshme si gjuetisë gjatë sezonit), ngjitje, trekking, hipur kuajve etj kampe është një kënaqësi, por ju duhet të jenë të informuar në lidhje me vendet e drejtë.
Monumentet natyrore
The karstike e malit Bardhë, Sllovë. Peizazh karstike në permo-triasit gipsi. Dallohen për ngjyra të bardhë, vrima hinkë, shpella karstike, të cilat nuk janë zbuluar ende. Peshkopi-Sllovë rrugë rurale në Malin e Bardhë.

Stone kuqe. Vakuf, 500m mbi nivelin e detit. Themeluar në shkëmbinjtë gëlqerorë të Trias të jurasit, është 400 gjatë, 2-3 i gjerë, dhe 4 më sipër, shumë i pasur në concretions. Peshkopi-Vakuf itinerarin.

Shpella e Rusi. Grykë Nokë fshat, 710 m mbi nivelin e detit. I themeluar në Trias-jurasi gëlqere. Peshkopi-Selishtë Grykë Nokë itinerarin.

Shpella e qytetit. Bellovë, Komuna e Melanit. I themeluar në permo-triasit gipsi, ajo ende nuk është hulumtuar. Ajo është 10 m të gjatë, 2 m të gjerë, dhe 3 m të lartë.
Peshkopi-Bellovë itinerarin.

Shpella e Akullit. Muhur, 1000 m mbi nivelin e detit. Krijuar në limestones e permo të triasit. Ajo është e 50 i gjatë, 3 m, dhe 2 m të larta. Peshkopi-Bellovë-rrugë për të monumentit.

Mirror e Gramës. Sllovë, 1900 m mbi nivelin e detit. Ajo shkëlqen për shkak të pranisë selen. Ajo është 500 m të gjatë, 200 të gjerë. Peshkopi-Sllovë-rrugë për të monumentit.

Gropa e Panairit. Radomire, 2115 m mbi nivelin e detit. Akullnajore-karstike Cirque në rreshpe, me gjatësi prej 800, 230 m gjerësi, në formë të amfiteatrit. Peshkopi-Radomire itinerarin.

Malësia e zonjat në Gramës. Mountain Korab. 1700 m mbi nivelin e detit. Cirques akullnajore në rreshpe, 100-180 m gjatësi gjerë në 1000, ajo ka formën e ballkon natyror me kullota alpine. Peshkopi-Zimur-rrugë për të monumentit.

Gryka e Seta. E vendosur në luginën e thellë të Seta, i formuar në Trias-jurasit gëlqere, me një gjatësi prej 1.5 km, 100-150 thellë im, m gjerësi 4-7. Peshkopi-Kukës itinerarin.

Lura Mall Gryka. 380 m mbi nivelin e detit. I themeluar në Trias të jurasit gëlqere, 1.3 km i gjatë, 50-thellë gjerësi 5-6 m. Peshkopi-Fushë josh itinerarin.

Salt Rock i Kërçini. Sllovë, 1200 m mbi nivelin e detit. Gyps guri dhe kripë rock, 900 m në gjatësi, 250 të gjerë, dhe 200 m të lartë. Peshkopi-Sllovë itinerarin.

Guri i Kërçinit. Kërçisht, 2000 m mbi nivelin e detit. Është një gur gëlqeror i Kretës sipërme, rreth 12 ha, ku janë organizuar festat pagane fetare. Peshkopi-Kërçisht rrugë.

Rrafshi i Korabi. Radomire 1900 m mbi nivelin e detit. Kjo është një kompleks akullnajore, 1000 m të gjatë dhe 200 m wide.Peshkopi-Radomire itinerarin.

Moraines e Lurës fushë, 1100 m mbi nivelin e detit. Përfaqësohet nga depozitat morenë, 1.3 km i gjatë, 350 m të gjerë, të cirques po vijnë nga Liqeni Big veshura me pyje ahu dhe pishe. Peshkopi-Fushë josh

The Cirque i Kurorës së Lurës, 1830 m mbi nivelin e detit. Shkëmbinjtë magmatike akullnajore 900 m në gjatësi, 350 m të gjerë. Peshkopi-Fushë josh Itinerari

Hill paratë e (Bllicë) Kukaj fshat, 493 m mbi nivelin e detit. Kodra ka një formë kube. Sipas legjendës, këtu ishte vendi i fshehur thesar. Peshkopi-Kukaj rrugë.

Fusha e Mares, Lura Parku Kombëtar, 1580 m mbi nivelin e detit. Ajo përbën një Cirque akullnajore. Ajo ishte e mbuluar nga liqeni, që është thënë. Kullotat e saj janë të pëlqyer nga Mares. Peshkopi-Fushë Lura apo Rrëshen-Fushë Lura.

Hidro-monumente
Liqeni i Luleve. Duke mbuluar rreth 45 hektarë, kjo është një Cirque akullnajore në Parkun Kombëtar të Lurës, 1600 m mbi nivelin e detit.
Liqeni i Zi. Mbuluar rreth 3 ha, kjo është një lakein akullnajore Park Kombëtar Lura, 1600 m mbi nivelin e detit. Peshkopi-Fushë ititnerary Lura.

Liqeni i Zi. Mbuluar rreth 3 ha, ajo është gjetur në Cirque akullnajore në Lurës Park Kombëtar, 1600 m mbi nivelin e detit. Ajo është thellë, kështu që nuk është e zezë. Peshkopi-Fushë ititnerary Lura.

Liqeni Big. Mbuluar rreth 50 hektarë, ajo ndodhet në një Cirque akullnajore në Lurës Park Kombëtar, 1600 m mbi nivelin e detit. Ajo qëndron në ujë të pastër, botë të pasur dhe ngjyra life.During vera është i mbuluar me zambak të bardhë. Peshkopi-Fushë ititnerary Lura.

Liqeni i Zi (Radomire). Duke mbuluar rreth 0.8 hektarë, të vendosura në malin e Korabit 2200 m mbi nivelin e detit. Kjo është një liqen akullnajore. Peshkopi-Radomirë itinerarin.

Tha liqenet e Kacnia. Malin e Balgjaj. Liqen akullnajore në 50-100m të gjatë, 20-35 m të gjerë, 5-6m thellësi në sipërfaqe një ha pak. Peshkopi-Maqellarë Kacni Bulqizë, ose rrugë pyjore, Pass e Murra të Balgjaj.

Ujëvarë e Pocesta në Maqellarë. Në malin Deshatit, m 1500 mbi nivelin e detit. Uji del në nivelin e 13m, nëpërmjet një prerje përgjatë shkëmb gëlqeror. Peshkopi-Maqellarë-rrugë për të monumentit.

Ujë të ftohtë. Vleshë, 800 m mbi nivelin e detit. Ajo shfaqet në kontakt mes gëlqeror dhe rreshpe. Me ujë të pastër krijon mjedis tërheqës rreth. Peshkopi-Vleshë.

Burimi karstike e Kërçini. 1670 m mbi nivelin e detit. Ajo shfaqet në kontakt mes gëlqeror dhe terrigenous. Uji është i pastër dhe krijon ambient atraktiv përreth. Peshkopi-Kërçisht rrugë.

Pranvera e mbretit. Serakol, 1200 m mbi nivelin e detit. Shfaqet në kontakt mes gëlqeror dhe terrigenous. Me ujë të pastër krijon mjedis tërheqës. Peshkopi-Serakol itinerarin.

Burimi Ujërat termale në Peshkopi. Temperatura e ujit është 400 gradë C, kripërat e tretura dhe gazrat qe sheron reumatizmi kurojnë, artrit etj Peshkopi-Termike ujërat itinerarin.

Burimet e Bellovë. Komuna e Melanit. Karstike burime, të cilat vijnë në kontakt mes gipsi dhe rreshpe. Peshkopi-Bellovë rrugë.

Burimi dhe shpella e Sopanishta. Hidro-monument dhe gjeo-monument në fshatin Çidhnë. Burim karstike, dhe shpellë, me 150 1/sek e fluksit, ajo vjen në kontakt mes gëlqeror dhe terrigenous. Shpellat e pashkelur. Peshkopi-Çidhnë rrugë rurale.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Dibra  Empty Re: Dibra prej Wed 13 Feb 2013, 11:30

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dibra  Images?q=tbn:ANd9GcSwILo-P1P1lawvU0jhxT9Q3TMZJnaKDGQOCYmVsN3Be5EENcVNLw


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Dibra  Empty Re: Dibra prej Wed 13 Feb 2013, 11:30

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dibra  Natyre


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4Dibra  Empty Re: Dibra prej Wed 13 Feb 2013, 11:31

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dibra  Fisherman


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

5Dibra  Empty Re: Dibra prej Wed 13 Feb 2013, 11:31

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dibra  Radika_dhe_Gipsara.sized


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

6Dibra  Empty Re: Dibra prej Wed 13 Feb 2013, 11:31

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Dibra  Dibra-bing


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons