Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Për herë të parë një grup shkencëtarësh tregon se një gen human ka më shumë pika të përbashkëta me atë të gorillës. Për dekada të tëra është thënë gjithmonë se ishin majmunët kafshët më të afërta me njeriun e parë, por me këtë zbulim dalin që janë gorillat.

Ky zbulim është bërë i mundshëm falë analizimit të plotë të genit të kësaj kafshe, që ka lejuar krahasimin për herë të parë të geneve të tre lojeve të majmunëve që jetojnë ende sot: ato janë shimpanze, gorillat e orangotangot.

Si përfundim, kërkimi ka konfirmuar se për 70% të geneve të tre specieve, karakteristikat e shimpanzetë janë më të ngjashme me ato të njerëzve, në krahasim me gorillat. Zbulimi konsiston në faktin se për 30%-shin tjetër të genit, gorillas kanë një ngjashmëri më të ngushtë me njerëzit se me shimpanzet, ndryshe nga sa mund të imagjinohej.
Dr. Chris Tyler-Smith, një nga drejtuesit e kërkimit të publikuar në revistën “Nature”, ka shpjeguar: “Ky zbulimi ynë domethënës, jo vetëm dallon diferencat midis specieve, duke reflektuar miliona vite të divergjencave gjatë evoluimit, por gjithashtu shfaq edhe ngjashmëritë në ndryshimet e pësuara me kalimin e kohës. Ne gjetëm që gorillat ndajnë shumë më tepër ndryshime paralele gjenetike me njerëzit, përfshi edhe evoluimin e dëgjimit tonë. Shkencëtarët kanë dalë në përfundimin se evoluimi i shpejtë i dëgjimit njerëzor lidhej me evoluimin e gjuhës. E kjo ka ndodhur pak a shumë në mënyrë paralele edhe te gorillat”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons