Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Pajisja e re ndihmon personat e verbër që të shohin

Gjenerata e ardhshme” inxhinieri me verbëri kongjenitale Geordi La Forge përdor vizorin, i cili e ndihmon për të parë, ndërsa duke iu falënderuar shkencëtarëve izraelitë, teknologia e ngjashme tani është bërë realitet.

Pajisja e re përdor tingullin për të “hakuar” korteksin vizual të personit të verbër dhe t’i mundësojë të “shohë”. Sensory Substitution Device e ka zhvilluar dr. Amir Amedi në Universitetin e Jerusalemit, dhe është pajisje, e cila me ndihmën e algoritmeve shndërron të dhënat vizuale në tingull.

Përdoruesit për një kohë të shkurtër mund të mësojë të interpretojë “mjedisin tingullor”, i cili ia tregon formën, lokacionin dhe pozicionin e njerëzve dhe subjekteve, dhe mundet madje të lexojë edhe fjalët e shkruara.

Tingujt që krijohen aktivizojnë korteksin vizual të personit me verbëri kongjenitale duke i mundësuar që të shohë.

Në artikullin e publikuar në revistën “Cerebral Cortex”, dr. Amedi dhe ekipi i tij kanë thënë që hulumtimi i mëhershëm ka treguar që korteksi vizual organizon të dhënat në dy rrugë paralele. Njëra është përgjegjëse për formën, identifikimin dhe ngjyrën e objekteve, ndërsa tjetra fokusohet në lokacionin e tij dhe koordinon të dhënat vizuale me funksione motorike.

Rezonanca magnetike ka treguar që personat e verbër të cilët përdorin pajisjen e dr. Amedit aktivizojnë këto rrugë në mënyrën e njëjtë si edhe personat e shëndetshëm. Kjo tregon që për funksionimin e korteksit vizual nuk janë të nevojshme informatat vizuale.

Dr. Amedi ka thënë që truri nuk është makinë senzorike, por makinë e cila ekzekuton detyrat.

Ky hulumtim është vetëm njëri në vargun e atyre që kanë vërtetuar që të dhënat vizuale, me zë dhe të prekshme, nuk janë të domosdoshme që truri të interpretojë atë çka ndodh. //fb/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons