Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Femrat jetojnë më gjatë ... në Japoni ! prej Thu 08 Mar 2012, 15:22

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Sekreti i jetës të gjatë për gratë? Të arrijnë të adoptojnë stilet e jetës që u sjellin shëndet dhe aspak stres. E duket se vendi më i mirë për një gjë të tillë, është Japonia.

Sipas një studimi të fundit zonat kryesore në botë ku jetëgjatësia e femrave është më e lartë se në të tjerat, gjenden nga Mesdheu në Japoni, duke përfshirë këtu edhe vendet skandinave.

Studimi pohon gjithashtu se vendet e cilësuara si "të shëndetshme" për femrat, janë të ndarë në dy kategori. Të parët futen në atë që cilësohet si “zona blu”, ku përfshihen Italia, Japonia, Greqia, Kalifornia dhe Kosta Rika. Vende të cilësuara me det të magjishëm, gjë e cila mesa duket shkakton edhe nivelin më të lartë të femrave që kalojnë moshën 100-vjeçare.

Madje aty thuhet se sëmundjet e zemrës, depresioni dhe kanceri kanë nivele shumë më të ulëta se në vende të tjera.
Konkretisht, në Japoni, ishulli Okinava, ka shkallën më të lartë të 100-vjeçareve në botë dhe një normë të ulët deri në -80 për qind të kancereve të gjirit

Thuhet se banorët e Okinavas praktikojnë një mënyrë jetese të quajtur “Hara hachi bu”, që nënkupton uljen në tryezën para se të na marrë uria, shoqëruar me meditimin, si një praktikë që kultivon spiritualitetin e tyre.

Dieta e femrave në këtë vend është e përbërë kryesisht nga fibrat, me të cilat janë të pasura ushqime të tilla si orizi, soja, peshku dhe disa produkte të qumështit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons