Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Edhe letra mund te prodhoje energji elektrike prej Sun 29 Jan 2012, 15:13

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Energjia elektrike mund te krijohet edhe nga letra. Nje punetor i Sony ka vene ne funksion nje ventilator fale nje baterie me bioenergji qe ushqehet me celuloze letre te ricikluar. Ky zbulim erdhi gjate Eco-Products ,nje panair per produktet e se ardhmes, qe u mbajt ne Tokyo.

Nje prodhim i ri eshte ne gjendje te krijoje energji nga nje burim shume me pak i kushtueshem. Kete here behet fjale per nje “bio-bateri’, e cila funksionon nepermjet nje enzime qe tret letren dhe e transformon ate ne energji.

Sic u demonstrua ne panair, prodhimi i “Sony” ishte shume i efektshem ne nje ambient zyre, ku letrat qe nuk duheshin me, futeshin ne nje ane te baterise, e cila i treste dhe nepermjet tyre ishte ne gjendje te mbante ne pune nje ventilator te vogel.

Enzima e perdorur, celuloza, eshte ne gjendje te shperbeje materialin kryesor te letres, celulozen, deri ne elementet e saj baze, midis te cileve edhe sheqeri. Bateria “bio-organike” eshte ne gjendje te transformoje me pas sheqerin ne energji.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons