Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Jap më shumë energji se që merr! prej Wed 21 Dec 2011, 20:50

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ja, më në fund erdhi dita kur shkencëtarët kanë arritur të mbarojnë qelinë solare e cila prodhon më shumë energji nga drita të cilën e pranon.
Shkencëtarët nga laboratori Nacional amerikan për energji të rinovueshme mbaruan qelinë e parë solare tek e cila efikasiteti kuantiv tejkaloj 100 për qindëshin, shkruan Engadget.

Efikasiteti kuantiv këtu ka të bëjë me rrjedhjen e numrit të elektroneve nëpër qarkun e rrymës brenda qelisë solare brenda një sekondi. Ky numër ndahet ne numrin e fotoneve, respektivisht energjinë hyrëse, ndërsa dallimi paraqet efikasitetin kuantiv.
Shkencëtarët nga laboratori i përmendur kanë regjistruar efikasitet në nivelin e qelisë prej madje 114 për qind! Qelia e tyre solare quhet MEG, respektivisht multiple exciton generation.

MEG pra nga një foton mund të prodhoj më shumë se një elektron, e kjo energji ekstra vjen nga pikat kuante të cilat grumbullojnë energjinë, e cila përndryshe do të shpërndahej në formë të nxehtësisë.

Qelia është e mbaruar nga oksidi i zinkut, seleniti i hekurit dhe ari dhe është e lyer me material antirefleks, i cili ndodhet mbi materialin transparent përçues.

Mjaftë për të ardhur keq është se qysh më 2001 Arthur J. Nozik, shkencëtar nga laboratori i përmendur, saktë pati parashikuar se MEG do të ketë efikasitet prej 100 për qind. Çështja është vetëm se përse nuk po niset me prodhimin masiv të këtyre qelive, të cilat në mënyrë efikase do të mund ta kishin zëvendësuar naftën dhe gazin. E të mos e përmendim zvogëlimin e ndotjes së ambientit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons