Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

A mund të themi tani se presim vizita nga një botë tjetër?
Jo kaq shpejt.

Planeti Kepler 452B është 1400 vite dritë larg nesh.

Edhe me teknologjinë më moderne, njerëzve do u duhen disa miliona vjet për të shkuar atje.

Nëse atje ka jashtëtokësorë, që kanë anije hapësinore hiper- të shpejta, kjo mbetet e shkruar në yje.

Planeti Kepler 453B, i zbuluar së fundmi nga NASA, është më i ngjashmi me Tokën nga 1030 planete të studiuara deri më tani jashtë sistemit tonë diellor.

Nëse është me të vërtetë një Tokë e dytë, ekspertët nuk e dinë me saktësi.

Ajo që dime deri më tani është kjo:

-Planeti i ri ka një diametër prej 21 mijë kilometrash dhe është 1.6 herë më i madh se Toka jonë.

-Ai gjendet në një të ashtuquajtur zonë të banueshme: distanca nga Dielli i tij është pak më e madhe se distanca e Tokës nga Dielli ynë. Por Dielli i Kepler ndriçon më shumë se ai i yni, kështu që atje temperatura mund të jetë 30 deri në 40 gradë më e lartë se në Tokë. Jo dhe aq miqësore për jetën.

-Kepler 452B rrotullohet rreth Diellit të tij për 384.8 ditë.

Çfarë nuk dimë deri më tani:

-Është e paqartë nëse është një planet shkëmbor apo një planet gazi me një bërthamë të fortë.

-Nuk dihet nëse planeti ka një atmosferë apo ujë, parakushte të rëndësishme për jetën.

-Eksperti i planeteve, Dr. Tilmann Althaus nga Instituti Max Planck, thotë: “NASA duhet të përcaktojë me saktësi masën e planetit. Më pas mund të themi me ekzaktësi se si duket ai. Planetet e ngjashëm me Tokën, të zbuluar deri më tani, kanë rezultuar një dështim. Një binjak të vërtetë të Tokës nuk e kemi zbuluar akoma për fat të keq”.

Por a ka një botë të dytë diku?

Shkencëtari i planeteve, Ralf Jaumann, thotë: “Kërkimi sapo ka nisur. Duke pasur parasysh që ka qindra miliarda yje, probabiliteti është jashtëzakonisht i lartë”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons