Forumi Kuq E Zi
Energjia do na vijë nga Hëna Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Energjia do na vijë nga Hëna Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Energjia do na vijë nga Hëna Empty Energjia do na vijë nga Hëna prej Fri 13 Dec 2013, 17:52

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Energjia do na vijë nga Hëna

Energjia do na vijë nga Hëna Henaen10


Mund të tingëllojë më shumë si një fantazi shkencore se sa një projekt i realizueshëm, por një kompani japoneze e energjisë zbuloi projektin e saj për të siguruar energji alternative miqësore me mjedisin. 

Sipas “Shimizu Corporation” në të ardhmen, energjia duhet të vijë nga Hëna. Kështu të paktën pretendohet në projekti-idenë “Lunar Ring”. Projekti parashikon mbulimin e 11 mijë kilometrave ekuatorialë të Hënës me panele diellorë, gjërësia e të cilëve duhet të jetë 400 kilometra.

Panelet do të kapin energjinë diellorë në cdo kohë dhe në formën e mikrovalëvë apo rrezeve lazer, kjo energji do të transferohet në Tokë, ku e pret impianti që e konverton në energji elektrike që mund të përdoret gjërësisht në gjithë globin. Energjia do na vijë nga Hëna Energj10

Sigurisht të thuash që ky projekt është ambicioz, kjo është shumë pak, por drejtuesit e “Shimizu Corporation” shprehen optimistë. Ata thonë se projekti është i realizueshëm edhe me kapacitetet teknologjike aktuale të njeriut dhe do të përcillte në Tokë 13 mijë terravat energji diellore të vazhdueshme, shto dhe avantazhet që do pasojnë duke nisur që nga ndalja e emëtimit të dioksidit të karbonit në atmosferë dhe ngrohja globale. Përpjekjet për sigurimin e mjeteve alternative të energjisë në Japoni janë shumëfishuar që pas tërmetit të 2011 dhe tragjedisë në centralin bërthamor të Fukushimas. Vendi aziatik është lider në shfrytëzimin e energjisë bërthamore, por që prej rastit të Fukushimas, nga shumë kjo shihet si një thikë me dy presa, ndaj kërkojnë ta braktisin atë. 

Energjia do na vijë nga Hëna Energjiahena2/ Top Channel


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons