Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Fundi i botes do te vije nga nentoka amerikane?

Shperthimi i nje “supervullkani”, nje fenomen natyror ne gjendje qe te shfarose qyteterimin nga faqja e planetit, eshte nje ngjarje qe ndodh shume me shpesh nga sa mendohet.
Ndersa nje meteor si ai qe besohet se i dha fund jetes se dinosaurve godet planetin mesatarisht nje here ne 70 mije vjet, vullkane gjigante ndodhin nje here ne disa mijera vjet, por nje shperthim i tille mund te formohet edhe brenda disa qindra viteve, tregojne studimet e reja.

Lajmi i keq per te gjithe eshte se shkencetaret besojne se nje vullkan tejet i fuqishem eshte duke u formuar nen parkun kombetar te “Yellowstone” ne SHBA.

Nese parashikimet dalin te verteta, dy te tretat e SHBA-se do te mbuloheshin nga pluhuri dhe do te beheshin te pabanueshme, ndersa epoka e akullnajave do te rikthehej si pasoje e ftohjes drastike qe do te shkaktohej nga akumulimi i reve vullkanike, qe do te pengojne driten e diellit.

Ne te shkuaren, shkencetaret besonin se grumbullimi i magmes dhe formimi i presionit per shperthimin e saj kerkonte 100-200 mije vite per t’u formuar.

Megjithate, studimet e reja tregojne se koha e nevojshme per shperthimin mund te jete shume e shkurter nga sa besohej dhe qe prej vitit 2004, nje mase llave po rritet me shpejtesi rekord dhjete kilometra nen token e “Yellowstone”.

Lajmi i ka ridhene jete teorive se fundi i botes eshte i afert, midis te cilave edhe teorive se ai mund te ndodhe ne 21 dhjetor 2012, sipas nje date te dhene nga nje kalendar i fiseve antike maja per fundin e qyteterimit dhe i portretizuar ne film ne nje prej veprave me te suksesshme te Hollivudit (filmi “2012”).


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons