Forumi Kuq E Zi
Çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani  Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani  Empty Çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani prej Tue 12 Nov 2013, 20:37

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani  Stopsm10

Çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani


1. Brenda 20 minutash: temperatura e trupit, tensioni i gjakut dhe pulsi kthehen në normalitet.
2. Brenda 8 orësh: era e tymit zhduket dhe niveli i monoksidit të karbonit në gjak ulet në mënyrë të konsiderueshme.
3. Brenda 24 orëve: shanset e të pasurit e një ataku në zemër tashmë janë zvogëluar!
4. Brenda 48 orëve: shqisat janë të ri zgjuara, veçanërisht ajo e te shijuarit dhe nuhaturit jane kthyer si të reja.
5. Brenda 3 ditëve: fryma është më e relaksuar dhe te vrapuarit nuk është më vuajtje.
6. Brenda 2-3 muajve: përmirësohet se tepërmi aktiviteti i qarkullimit të gjakut dhe rritet kapaciteti i mushkërive.
7. Brenda 1-9 muajve: mushkëritë punojnë përsëri me kapacitet të plotë, gjithashtu zvogëlohet mundësia e të pasurit infeksioneve të mushkërive.
8. Brenda 1 viti: mundësia për të pasur probleme kardiovaskulare është reduktuar me 50% në krahasim me ata që pinë duhan.
9. Brenda 2 viteve: rrezikun e të pasurit te një ataku në zemër zvogëlohet në mënyrë drastike.
10. Brenda 5 vitesh: reduktohet me 50% probabiliteti i të pasurit te kancerit të mushkërive, fytit dhe ezofagut, në krahasim me ata të cilët vazhdojnë të pinë duhan.
11. Brenda 10 viteve: shanset e prekjes nga kanceri i mushkërive janë ulur në mënyrë dramatike, duke arritur nivelet e jo-duhanpirësve.
12. Brenda 15 viteve: rigjenerimi është e përfunduar dhe rreziku i të pasurit te sëmundjeve të zemrës është nivel të njëjtë sikurse ata të cilët kurrë nuk kanë tymosur.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons