Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Parashikimi nga super-kompjuterët prej Wed 03 Aug 2011, 03:46

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Super-kompjuterët do të parashikojnë katastrofat natyrore


Një nga “ekspertët lider” të botës në përdorimin e kompjuterizimit të performancës së lartë (HPC) për modelimin e fatkeqësive natyrore si tërmetet dhe cunamet, do të flasë rreth kërkimit të tij të fundit në një eveniment ndërkombëtar në Bristol të Anglisë.

Konferenca e super kompjuterizimit do të presë afërsisht 120 shkencëtarë nga e gjithë bota, mbledhur për të diskutuar teknologjinë e fundit të kompjuterizimit të performancës së lartë.

Profesor Satoshi Matsuoka, kreu i kompjuterizimit të performancës së lartë në Institutin Teknologjik të Tokios, do të japë një fjalim mjaft të rëndësishëm mbi atë se si modelimi kompjuterik po përdoret për të parashikuar dhe modeluar fatkeqësitë natyrore pas tërmeteve në Japoni.

Simon McIntosh-Smith, profesor i specializuar në kompjuterizimin e performancës së lartë në Universitetin e Bristolit dhe kreu i bordit të konferencës tha se superkompjuterët e së ardhmes do të kenë një performancë aq të aftë saqë do t’i bëjë kompjuterët e sotëm të duken si makina llogaritëse.

“Kërkimet shkencore të teknologjisë së fundit po mbështeten gjithnjë e më tepër në kompjuterizimin me performancë të lartë krahë për krahë me qasjet teorike dhe eksperimentale. Konferenca do të bashkojë udhëheqësit e brezit të ardhshëm të kompjuterizimit të performancës së lartë, ku teknologjitë e zhvilluara për lojërat 3D, telefonat celularë dhe procesorët të riprogramueshëm po përdoren për të dizajnuar super kompjuterë të së ardhmes.

Superkompjuterët e së ardhmes do të kenë një performancë aq të aftë saqë do t’i bëjë kompjuterët e sotëm të duken si makina llogaritëse të së djeshmes".

Deri tani, Universiteti ka investuar rreth 10 milionë funte për godinat e HPC-s


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons