Forumi Kuq E Zi
Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona! Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona! Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona! Thumb

Sipas një studimi të kohëve të fundit, i cili u publikua në revistën “The Endocrine Society's Annual Meeting”, një dietë me përqindje të lartë kripe, rrit së tepërmi rrezikun e thyerjeve postmenopausal tek gratë pavarësisht nga densitetit të kockave.

Studimi faktoi se femrat e moshuara që konsumojnë sasinë më të madhe të natriumit, kishin më shumë se katër herë rrezikshmëri më të lartë në plagë apo dobësime të kockave, në çdo pjesë të trupit përveç shtyllës kurrizore. Gjetjet e këtij studimi duket se aplikohen pas korrigjimeve për shumë karakteristika të tjera që mund të ndikojnë në këtë korrelacion.

Të dhëna shtesë kërkimore kanë demonstruar një korrelacion pozitiv ndërmjet konsumimit të një sasie të lartë të kripës në dietë me osteoporozën. Në përgjithësi, kripa duket se është nxitëse e procesi të degradimit të kockave dhe për të reduktuar përmbajtjen e saj të mineraleve. Pjesa më e madhe e njerëzve konsumojnë më shumë sodium sesa futje e rekomanduar ditore e 2.300 mg, e cila korrespondon me pak se 1 lugë çaji kripë në ditë.

Rekomandimi për një dietë të ulët të kripës është e nevojshme për një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme. Individët duhet të jenë të trajnuar që në moshë të Ve, që të ndjekin një dietë me përmbajtje mesatare kripe dhe të shmangin përdorimin e tepruar, si në jetën e mëvonshme është e rëndësishme që të miratojnë një dietë të ulët-sodiumi për të shmangur problemet që lidhen me moshën, të tilla si osteoporoza dhe frakturat.

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona! Deti_jon
Roli i jodit në shëndetin e njeriut
Autoritetet britanike kanë vendosur që ta shtojnë sasinë e jodit në kripë, në mënyrë që ta zbusin këtë problem.

Një analizë ka treguar se, te vajzat, ekziston një nivel më i ultë i jodit, sesa që do të duhej të ishte.

Edhe pse një gjë e tillë nuk e rrezikon shëndetin e tyre, ajo ndikon në zvogëlimin e inteligjencës së fëmijëve të tyre gjatë zhvillimit në mitër.

Rreth 18% e vajzave është parë se kanë një nivel dyfish më të ultë të jodit sesa niveli që konsiderohet normal. Ky është konstatim i një studimi të ri britanik, i bërë në më shumë se 700 vajza të shkollës së mesme.
Te 70% prej tyre është konstatuar një nivel pak a shumë më i ultë sesa normalja.

Ekspertët thonë se, për shkak të mungesës së jodit, gjëndra tiroide nuk punon si duhet, gjë që ndikon që femrat e tilla, më vonë kur të martohen, të lindin fëmijë me koeficient më të ultë të inteligjencës, zakonisht me një inteligjencë për 10 deri 15 IQ pikë më të ultë sesa niveli mesatar.

Për këtë shkak, autoritetet britanike kanë vendosur që ta shtojnë sasinë e jodit në kripë, në mënyrë që ta zbusin këtë problem.

Besoj se vajzat kanë nivel më të ultë të jodit për shkak se nuk pinë sa duhet qumësht, e mungesa e jodit është shkaktare e retardimit mendor të fëmijëve, i cili mundet të parandalohet me lehtësi – ka thënë udhëheqësi i studimit, Mark Vanderpump. /albeu.com/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons