Forumi Kuq E Zi
NË UDHË  SHKONI TË UDHËS Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
NË UDHË  SHKONI TË UDHËS Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
NË UDHË  SHKONI TË UDHËS Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
NË UDHË  SHKONI TË UDHËS Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1NË UDHË  SHKONI TË UDHËS Empty NË UDHË SHKONI TË UDHËS 16/3/2013, 21:20

R. Poeti

R. Poeti
Rudi Berisha

NË UDHË SHKONI TË UDHËS

O ju të udhës së mirë shkoni udhës
Në krahë të shqiponjës një fjalë
Në nderë të lavdisë qëndisni më ar
Por serish dua të mbetni shqiptar

O ju të udhës së keqe shkoni udhës
Kurrë mos ju pafsha sytë o të mallkuar
Në listat e gjatë në udhën e UD-besë
Vratë shqiptar në emër të bukës

Në udhë ju takova o njerëz të mirë
Në degë dallëndyshes ishit të lirë
Në malet e Arbërisë më pushkë në dorë
Në lumin e përgjakur për tokë të premtuar

Në udhë ju takova o njerëz të këqij
Në tabure të ndjellakeqes ishit përzierë
Më shpresën e vrarë që atdheu nuk sjell liri
Kjo udhë e gabuar ju dërgoi në tradhtar

Të udhët ngriti në grada të larta populli
Të paudhit i mbulojnë në varre si qen
Të parët janë në kurorë lavdie gjaku
Të dytët janë tradhtarët e kombit

Të të gjithë janë në histori keni frik udhës
Të parët në lavdi madhështie dhe nderë
Të dytë në hije-zi veprat e zeza mashtrimi
Të parët në medaljon të dytë në varrë tradhtari

28 shkurt 2013

R. Poeti

R. Poeti
RUDI BERISHA

SHQIPËRI MË FAL GJAK TË SHQIPONJËS

Rruga ishte e gjatë deri tek atdheu më diellin e lotit
Varret rënkoni nga të vdekurit e kohës pellazge.

Ilirët o vëllezërit e mi, si këndonin, a kishin lahutë, a këndoni në gjuhën shqipe, a mbanin flamurin kuq e zi.

Rruga ishte e shtruar më gurët e lagur më gjakun e kuq, më gjakun e shqiponjës, gjakun e dëshmorëve.

Një shekull për një gjuhë, për një flamur për një komb,
për një tokë të lirë, për një tokë shqiptare, për një bashkim kombëtar.

Por jo për një Shqipëri të pa atdhe, për një Shqipëri më kufi më gjemba për patriotet e saj e ndarë dhe e vrarë nga disa armiq e disa shqiptar tradhtar.

Historinë e popullit tim më kishin mësuar gabim fatkeqësisht, heronjtë dhe mbreti i Shqipërisë më erdhi në arkivol dhe në ballë i shkruan vrastar.

Por edhe këta e ju disa nga ju ishit më libreza të kuqe
Por jo me shenjë të shqiponjës por më simbol të kumonizmit të përbetuar në kryq për të qen tradhtar dhe spiun për kombin tonë.

Atdheun e ka mbuluar mjegulla në vitet e gjakut
Janë ndërruar sundimtarët e Shqipërisë kanë ndërruar taktikat për të na robëruar mëmëdheun tonë të vjetër.

Por ju vëllezër e motra shqiptare mos i zbardhni fytyrën Evropës lavire , Evropës grabitqare, ajo edhe sot është ajo shtriga e vjetër lakmitare që na copëtoj dhe sot na erdhi si një shtrig dhe në e quajmë mike.

Nga qielli pikonte shi gjaku për dhembjet e shqiponjës
Shqipëri më fal gjakun e trupit tënd të lashtësisë, më mbush gotën më helmin e maleve tua, më ushqe më fusha shpirtin tim të uritur për ty.

Shqipëri nëse vdes e nuk të shoh në lavdi të bashkuar në një shtet, të paktën më mbulo më dheun tënd Shqipëri.

Shqipëri mos harro se atje tek lindja dhe në veri i kam varret e të parëve të mi, atje ajo tokë mban peshë të madhe lavdie, atje dua edhe unë të puthi tokën më buzët e mija të përgjakura.

O ju qe vini nga Shqipëria më sillni një grusht dhe për ta shuar mallin, një grusht dhe oh, një grusht dhe, dua nga Shqipëria se sot po festohet pavarësia.

Por ju të gjallët në ditën e varrimit më mbuloi më dheun e Shqipërisë, Çamërisë, Arbërisë, Ilirisë më mbuloni më dheun e trojeve të bashkuar të shtetit shqiptar.

Por mos harroni, mi pastroni sytë më gjakun e shqiponjave që të shikoja më bukur lavdit e kryetrimave.

Rroftë Shqipëria e bashkuar më të gjitha copat e diellit, në një atdhe të bashkuar.

28 nëntor 2012
Podujevë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons